Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Банковият превод на каса поскъпва рекордно – до 5-10 лв.

Евтини засега остават само онлайн и мобилните разплащания

9 коментара
Банковият превод на каса поскъпва рекордно – до 5-10 лв.

Междубанковите преводи на каса стават рекордно скъпи – цената им достига между 5 и 10 лв., установи проверка на Mediapool в тарифите на петте най-големи банки в страната. За сметка на това преводите през онлайн или мобилното банкиране на кредитните институции все още са сравнително евтини – между 0.80 лв. и 1.20 лв.

Най-скъпа скоро ще бъде услугата в ОББ. Тя е уведомила клиентите си, че от 4 април междубанковият превод с вноска на каса ще поскъпне до 1% от сумата, но минимум 10 лв. Това значи поскъпване с най-малко 150%, при положение че в момента таксата е фиксирана на 4 лв. в банков клон. Услугата е значително по-евтина през онлайн и мобилното банкиране – 0.90 лв. Също от 4 април в ОББ касовата вноска от физическо лице по сметка на бюджетна организация пък става 0.5% от сумата, но минимум 4.50 лв.

Банка ДСК също уведоми клиентите си, че от 28 март междубанковият превод в левове през системата БИСЕРА вече ще струва 6 лв. Вътрешнобанковият превод, включително между собствени сметки на един и същ клиент, ще излиза 4.50 лв.

Междубанковият превод на каса вече е 6 лв. в УниКредит Булбанк, но през "Булбанк Мобайл" той излиза 1.20 лв. Вътрешнобанковият превод в левове също вече е поскъпнал до 6 лв.

В ПИБ преводът между банки у нас за физически лица струва 5.90 лв., а през електронната услуга "MyFibank" – 1 лв.

Малко по-евтина е услугата в Пощенска банка – 5 лв. Вътрешнобанковият превод там е 4 лв.

През последните месеци банките вдигнаха и таксите за теглене от банкомат, които вече масово са процент от изтеглената сума, но не по-малко от определен минимум.

Други касови операции като внасяне и теглене на суми в офис също значително са поскъпнали. Банка ДСК например съобщи, че тегленето на пари в наличност вече става 0.60% от сумата, но не по-малко от 6 лв. Внасянето също ще излиза "солено" – 0.2% от сумата, но минимум 3 лв. и максимум 300 лв.

От сайта на ДСК става ясно, че банката има специални пакетни продукти за пенсионери и младежи до 29 години, които значително облекчават от стандартните такси тези групи хора. Подобна е и практиката в много от другите банки. По закон те са длъжни да предлагат и т. нар. сметки за основни операции, които са с по-ниски такси.

Банките твърдят, че поскъпването се дължи на покачващите се разходи по физическото обслужване на клоновете, инкасо дейностите и заплатите на персонала. Освен това целта е да се стимулират мобилните и онлайн плащанията. Продължаващ натиск върху цените оказват и въведените в края на 2019 г. нови европравила, според които преводите в евро в страната и в държавите от ЕС трябва да са със същата цена като трансакциите в левове.

На фона на нулевите и отрицателните лихви и загубите на много фирми заради пандемията от Covid-19 печалбата на банките у нас миналата година нарасна със 74% до 1.4 млрд. лв. В деня на руската инвазия в Украйна пък БНБ обяви, че премахва част от ограниченията за разпределяне и изнасяне на печалбата зад граница, наложени през 2020 г. заради здравната криза.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. mediaman
    #9

    Това не е непременно лошо. Принудата да се мине на интернет банкиране е от взаимен интерес - и на клиента и на банката. И на двете страни им е по-евтино, просто. Единственото , което не приемам е, че вдигат таксите, защото трябвало да вдигат заплатите - дрън, дрън, всички знаем какво плащат на служитерите си. Отделен е въпросът, че тази политика трябва да е смекчена спрямо самотни възрастни хора с дефицит на компютърни умения. Банките не са непременно лоши - напр. понеже са свръхликвидни предлагат евтини ипотечни кредити и това е от полза за доста купувачи и строители. Така че, дайте да не ги анатемосваме за всичко.

  2. Десен бесен
    #8

    И аз така ставам банкер. С таксички и комисионни. Каква е работата на БНБ, след като не може да се меси в паричната политика?! Не е ли поне да регулира шибаните банки?! Според мен е време да се остави мантрата за всички 10% данък печалба и да има по-високи данъци за секторите със свръх печалба, каквито са в момента енергетиката и банковата система!

  3. дреалист
    #7
    Отговор на коментар #6

    Ама... те не го правят САМО за да печелят пари. А за да принудят хората към тотална цифровизация, да се мине изцяло към безкасови разплащания, За да зависим 100% от цифровата си идентичност. Която ще ти я дава държавата. И която ще може да ти отнема, ако не слушаш. ... Избутват ни към новия световен ред, милиметър по милиметър... По световното правителство вече се работи, наричат го Пандемична конвенция. Тя като влезе, вече няма да се ваксинираш по свое желание, а по тяхно. Иначче ти спират цифровото име и - си блокиран.

  4. jivka65
    #6

    То какво ли не поскъпна

  5. Н
    #5

    Дали се очаква прогнозни такси и в рубли? Като си предтсви човек само... Русия си иска дълга от Бг, на принципа сега ние сме затруднени, имаме нужда от евро, а вие ще си купувате евро през рублата, ето ви рубли и онези тлъсти сметки се "обръщат"...

  6. дреалист
    #4

    Цялата държава прави месечните си плащания през Изи пей и т.н. Вода ток и телефон - между 50 и 150 лв, вече ще струва 10 лв. ... Т.е. 10% данък банка... на всяко плащане...

  7. дреалист
    #3
    Отговор на коментар #1

    Най-защитени от хакери са касовите плащания. А премахването на тази възможност поставя всички граждани във властта на този, който управлява мрежата. ... Което се наблюдава В МОМЕНТА, ВЕЧЕ... в Китай. ... Щом не слушкаш - ти отнемат цифровата идентичност - и една дъхка няма да можеш да си купиш. Не можеш да си платиш тока и - оставаш без ток... И т.н.

  8. дреалист
    #2

    ИСТИНСКАТА МАФИЯ - глобалистката, пипа мръсно..., като булдог, не изпуска захапката... След Ковид капана - продължават със следващия номер: тотална цифровизация. Касовото плащане позволява анонимност... а тоталната власт не понася такова нещо.

  9. анита хегерланд
    #1

    Българският бизнес трябва да премине към онлайн банкиране, за да спести пари. Банките работят със специална система за банкови разплащания и са защитени максимално от хакерски нападения. Хакерските атаки стават само чрез личните компютри на вложителите. Използвайте само един лаптоп за разплащания и не го ползвайте в мрежата за търсене на спорни сайтове и теглене на видеосъдържание.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.