Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

10 години може и да не стигнат за новата формула на такса смет

Общините пак искат отлагане за след 1 януари 2022 г.

0 коментара
Снимка: Архив

Новата формула на такса смет, която би трябвало да отчита количеството изхвърлен отпадък, може да се отложи за пореден път и да не влезе в сила от 1 януари 2022 г., както в момента е записано в Закона за местните данъци и такси (ЗМДТ).

Националното сдружение на общините (НСОРБ) поиска в сряда от депутатите в бюджетната комисия в парламента до края на мандата си да гласуват поредно отлагане на текстовете. Този път оправданието е отместването на преброяването на населението за септември 2021 г.

"Според нас такса битови отпадъци трябва да бъде обвързана с данните от преброяването и прилагането ѝ на базата на количеството изхвърлен отпадък да стартира в срок от 12-18 месеца след излизането на доклада от преброяването", заяви изпълнителният директор на сдружението Силвия Георгиева. Тя уточни, че общините вече се готвят за промяната и най-вероятно необходимата наредба ще бъде приета в срок, но влизането в сила на начина на определянето на таксата трябвало да се отложи.

От 2013 г. насам ГЕРБ се опитва да въведе нова формула за определяне на такса смет според количеството изхвърлен отпадък, а не според данъчната оценка на имота, каквато е масовата практика в момента. Оттогава насам обаче мярката непрекъснато се отлага. Дълги години отне самото ѝ гласуване в парламента, а впоследствие започнаха поредица от отлагания на влизането в сила на текстовете. Първоначално тя трябваше да заработи от 1 януари 2019 г., но тъй като общините поискаха още време, депутатите я отложиха за началото на 2020 г., тоест след местните избори през 2019 г.

В края на 2018 г. обаче бе решено да се изчака и националното преброяване през 2021 г., както и редовните парламентарни избори същата година. Така, в закона бе записано новата формула да влезе в сила от 1 януари 2022 г.

Промяната предвижда такса смет да се определя по избор на общината според три бази – индивидуално измерено количество отпадък за имота (включително чрез покупката на торби), количество битов отпадък за имота (определено според броя и вместимостта на съдовете за събиране на боклука и честотата на тяхното транспортиране) или броя ползватели на услугата в имота.

Общините много държат на обвързване с преброяването на населението най-вероятно, защото отново смятат да се измъкнат от изчисляването на количеството отпадък и да определят таксата според броя на ползвателите в имота. Това е най-лесният за администриране вариант.

Другото притеснение на местната власт е, че новата формула драматично ще завиши таксата на голяма част от домакинствата за сметка на бизнеса, който в момента поема основната тежест на плащанията за събирането, извозването и третирането на сметта. Смята се, че в момента бизнесът генерира около 30% от отпадъка, но за негова сметка са 70% от постъпленията от таксата. След въвеждането на новата формула се очаква съотношението да се преобърне, което да доведе до поевтиняване на таксата за бизнеса и поскъпване за гражданите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.