Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

10-годишната абсолютна давност е приета на първо четене

Промяната е одобрена въпреки риска от злоупотреби

0 коментара
Снимка: Архив

Спорната идея за въвеждането на 10-годишна абсолютна давност за частните дългове на гражданите бе приета на първо четене от парламента в сряда с промени в Закона за задълженията и договорите.

Вносители на промяната са "Обединени патриоти" и ГЕРБ. Целта е да се спасят т. нар. "вечни длъжници".

В момента 10-годишна давност има само за публичните държавни вземания като данъци и осигуровки.

Според промените с изтичането на 10-годишен давностен срок ще се погасяват всички вземания срещу физически лица, независимо от прекъсването на давността, стига те да не са отсрочени или разсрочени. Въвеждат се само две изключения – когато задълженията са натрупани от физически лица – еднолични търговци и когато те произтичат от "непозволено увреждане" и "неоснователно обогатяване".

Предвижда се длъжникът само с едно заявление до кредитора (който може да е и друго физическо лице) да обяви, че е изтекла 10-годишната давност и така да се прекратят изпълнителни дела и всяко съдебно преследване. В резултат кредиторът занапред няма да може да възстанови средствата си.

Срещу промяната вече се обявиха правосъдното и финансовото министерство, които смятат, че при настоящата продължителност на съдебните дела у нас кредиторите няма да могат за защитят интересите си и може да се стигне до злоупотреби.

През 2017 г. същата мярка беше предложена от ГЕРБ, а впоследствие - отхвърлена, с аргумента, че предложението не е одобрено от проведена по онова време научна конференция в парламента по повод 10-годишнината от новия ГПК. На конференцията станало ясно, че "10 години са кратък срок при настоящата скорост на правосъдието" и това би създало стимули за дълго укриване на длъжниците до изтичането на въпросния срок.

Към днешна дата обаче партията на Бойко Борисов вече смята, че мярката е добра. Чрез нея щели да се защитят само "добросъвестните длъжници".

"Към настоящия момент има открити процедури за принудително изпълнение, засягащи над 600 000 български семейства, а хиляди български граждани са преследвани от колекторски фирми, много често за твърдяни задължения от преди 10-15 години", посочват вносителите, сред които са Валери Симеонов, Христиан Митев от патриотите, а също и Красимир Ципов и Десислава Атанасова от ГЕРБ. Според тях проблемът е, че в момента с прекъсването на давността срокът започва да тече наново и така "преследването" на длъжника може да продължи безкрайно.

За решаването на проблема на "вечните длъжници" от няколко години настоява Европейската комисия, тъй като България е единствената държава в съюза, която няма регламент за спасяване от т. нар. "дългово робство", което остава и за наследниците на длъжниците. Това обаче трябваше да се стане чрез закон за личния фалит, който засега се отлага за неопределено време.

В сряда Искрен Веселинов от вносителите заяви, че промяната в ЗЗД е един от най-важните законопроекти разглеждан от това Народно събрание. По думите му законът е важен за огромна група хора в България, които са изтеглили кредити и са изпаднали в невъзможност да ги обслужват. 

Депутатът призна, че в рамките на дискусията в ресорната комисия неколкократно е споменавано, че 10-годишният период не е съобразен с дългите срокове на производства у нас. В тази връзка Веселинов коментира, че има готовност да се прецизират текстовете между двете четения като се даде възможност изрично да бъде изключен периодът, в който се водят дела от тази 10-годишна давност.

"Ние ще намерим необходимия баланс да защитим интереса на гражданите", каза депутатът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.