Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

10-те най-търсени на пазара на труда професии през 2016 г.

Близо две трети от работодателите у нас (62%) имат трудности да запълнят свободните си работни места

0 коментара
10-те най-търсени на пазара на труда професии през 2016 г.

Квалифицирани работници, инженери и шофьори са били най-търсените професии от работодателите през тази година в България. Това показва годишното проучване за недостига на таланти на българския офис на международната консултантска компания "Менпауър Груп" (ManpowerGroup) направено сред 621 работодатели в България, което беше оповестено днес.

Преди година най-търсени на пазара на труда у нас бяха инженерите, следвани от квалифицираните работници. ИТ талантите падат от четвъртата позиция преди година на 10-то място сега. Търговските представители и ръководителите на проекти са изместени от търсенето на общи работници и оператори производство.

"И тази година дисбалансът между търсените и предлаганите умения е на доста високо ниво", коментира Надя Василева, управляващ директор на българския клон на "Менпоуър Груп".

Проучването показва, че близо две трети от работодателите у нас (62%) имат трудности да запълнят свободните си работни места през 2016 г. Това е ръст с 12 пункта спрямо година по-рано, когато половината от българските работодатели са имали проблеми с назначаването на персонал.

За да бъдат успешни, бизнес организациите трябва да обърнат по-голямо внимание на изготвянето и следването на стратегии за преодоляване и предотвратяване на недостига на таланти. От друга страна, кандидатите е добре да са готови да учат непрекъснато и да се развиват, така че да бъдат конкурентоспособни на пазара на труда, съветва Надя Василева.

Причините за недостига на кадри

Липса на умения и недостиг на кандидати са основните причини да не могат да бъдат попълнени свободните места на пазара на труда.

Близо една трета от мениджърите (32%) посочват като основна трудност в намирането на подходящите работници липсата на така наречените твърди умения. За пример е дадено квалификации, свързани с определени задачи, ИТ умения, или езикови и математически умения.

Липсата на кандидати за съответната свободна позиция е било проблем за 30% от работодателите.

Недостиг на меки умения - професионализъм, ентусиазъм, междуличностни умения, гъвкавост и адаптивност са посочили 13 на сто от анкетираните.

Липсата на опит у кандидатите се посочва като причина за недостига на кадри от 12% от работодателите. Едва 11% от наемащите посочват очакването от страна на кандидатите за по-високо от предлаганото възнаграждение.

Стратегии за решаването на проблема

За справяне с трудностите при намирането на кадри българските работодатели използват няколко стратегии.

Най-застъпената, която се прилага от половината от анкетираните, е допълнително обучение и развитие на настоящия си персонал.

На второ място работодателите посочват наемането на хора извън традиционния набор от таланти – по-възрастни или по-млади от обичайното.

Eдна трета от мениджърите аутсорсват дейности заради недостатъчен персонал, 30 на сто предлагат по-високо възнаграждение на наетите, а 29% - допълнителни стимули.

Всеки пети (22%) казва, че променя съществуващите работни модели, като предлага гъвкава или дистанционна работа.

Само 9% от анкетираните твърдят, че не следват никакви стратегии, а 2% заявяват, че не знаят.

Европа, Близкия Изток и Северна Африка

Подобна е тенденцията е в световен мащаб – повишаване на недостига на кадри и трудности при намирането на квалифициран персонал.

В световен мащаб недостигът на таланти се е повишил с два процентни пункта до 40% през тази година, достигайки нивото си от преди десет години. От старта на проучването, най-високият процент работодатели в световен мащаб, които изпитват трудности при намиране на подходящи кадри, е бил 41% през 2007 г.

Както и у нас така и за региона на Европа, Близкия Изток и Северна Африка най-търсени са квалифицирани работници, инженери и шофьори. В световен мащаб на първо място отново са квалифицираните работници, но следвани от ИТ персонала и търговските представители.

Мнозинството от работодателите в нашия регион (70%) смятат, че трудностите, които изпитват при запълване на работни места, са подобни на тези, които са имали и през миналата година. Като основна причина за недостига на таланти, най-голяма част от работодателите в Европа и Близкия изток посочват липсата на кандидати (27%).

Най-търсените професии за последните две години у нас
 2016 г.  2015 г.
Квалифицирани работници Инженери
Инженери Квалифицирани работници
Шофьори Мениджъри
Работници в сферата на ресторантьорството и хотелиерството IT персонал
Лекари и други здравни професионалисти Счетоводители и финансисти
Мениджъри (мениджмънт / корпоративни) Шофьори
Работници Лекари и други здравни професионалисти
Оператори производство / оператори на машини Търговски представители
Счетоводители и финансисти Ръководители на проекти
IT персонал Работници в сферата на ресторантьорството и хотелиерството
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.