Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

100 000 лева глоба за "КПМГ България" заради одитите на КТБ

Санкционирани ще бъдат и двама служители на компанията

4 коментара

Одиторската компания "КПМГ България", част от KPMG, ще бъде глобена със 100 000 лв. заради "значителни пропуски и липса на логика при извършените одити на отчетите на КТБ" за периода 2009 - 2013 г. Това съобщи председателят на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори Ваня Донева пред агенция "Ройтерс".

Максималната глоба, която комисията може да наложи на одитори за нарушения, е 20 000 лв. В случая санкцията за КПМГ е 100 000 лв., тъй като става въпрос за 5 отделни пропуска, които се наказват с максималната сума. Глобени ще бъдат и двама служители на одитора, без да се посочва кои са те. Донева обясни пред БТА, че единият ще бъде санкциониран с 40 000 лв., а другият - с 60 000 лв. Първият одитор е заверил два годишни отчета на банката, а вторият - три и за всеки от тях получава максималната глоба от 20 000 лв. По закон комисията може да отнеме временно правото за упражняване на дейност за срок от две години на фирмата или на конкретния одитор. Това е било предложено на днешното заседание на регулатора, но не са събрани нужните по закон гласове, за да бъде прието.

Ведомството се самосезира по случая КТБ на 25 юни, малко след поставянето на банката под специален надзор. Глобата за КПМГ беше очаквана, след като през декември излезе докладът на комисията от разследването на работата на компанията по отчетите на КТБ, които са заверявани без забележки.

Според регулатора КПМГ е допуснала слабости, съществени пропуски и неточности в случая с КТБ. "Констатираните от одитора слабости, противоречащите си или недостатъчни одиторски доказателства, които свидетелстват за непоследователно прилагане на политиките на банката за поддържане на документацията, представляват обстоятелства, за които има основание да бъдат оценени като индикации за евентуална измама и с оглед на това одиторът да преразгледа оценените рискове и да актуализира общата одиторска стратегия и плана за одит", пише в решението на комисията. Според него КМПГ не е подхождала с нужната критичност към предоставяната ѝ информация, предоверявала се е на вътрешния контрол и не е отчитал, че одиторските процедури, които са ефективни за разкриване на грешка, може да не са ефективни за разкриването на измама.

В доклада си регулаторът посочи, че "по отношение на отговорен одитор са били налице заплахи за спазване на фундаменталните принципи за почтеност и обективност и изискването за независимост съгласно Етичния кодекс на професионалните счетоводители, които не са отчетени и оценени като такива".

Досега от КПМГ не са коментирали констатациите на регулатора.

Освен компанията комисията проверяваше и одитора Николай Орешаров по случая с КТБ. Той е бил същевременно член на одитния комитет на КТБ и е заверявал отчетите на над 50 фирми, кредитополучатели на банката. За това нарушение Орешаров беше наказан с лишаване от право да извършва финансови одити за максималния възможен срок от 2 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борето от София
    #4

    А този "одитор" кой и как ще го санкционира? http://www.monitor.bg/img/?id=354105&sz=0&cut=yes Все пак съм длъжен да дам и моите аргументи: 1. Работа на вътрешния министър ли е да присъжда награда "Мистър икономика" и да я връчва или на някой друг министър, или пък на неминистър? 2. Ако вторият по сила човек в ГЕРБ (след Бойко Борисов) награди по този начин Цветан Цветанов, то какъв финансов, доверителен и прочие привкус оставя това в съзнанията на потенциалните вложители в КТБ?

  2. boby1945
    #3

    Само 100 000 лева глоба!!!??? Направо да им отнемат лиценза за щетите които са проспали!!!!

  3. Иван Сусанин
    #2

    Напълно се солидаризирам с мнението на 1, по-добре не може да бъде казано. Това е подигравка с данъкоплатците. За какво са такива одити ? Очевидно такива одиторски фирми са в конфликт на интереси, поне в такива държави с корумпирано управление като нашата. Те знаят, че няма да им заръчват одит, ако дават отрицателни резултати. Поради това са давали положителни, а власт имеющите които са поръчвали одита им, са се укривали зад техния одит. И са играели на скрито с КТБ.

  4. Анонимент
    #1

    Когато през 2001 година беше установено, че посестримата на КПМГ - Артур Андерсен е прикривала загубте на Американската фирма Енрон и поради това са нанесени щети от някорко милиарда щатски долара - фирмата Артур Ансерсен просто бе осъдена от щатския федерален съд и всичките и активи разпродадени, я тя заличена от правния мир.

    А тук нашите комплескрани управници не смеят за посегнат към КПМГ и да и поискат компенсации в размер на 5 милиарда, а на всичкото отгоре се опитват да им дарат индурлегции

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.