Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

100-те дни на кмета

57 коментара
100-те дни на кмета

Всъщност заглавието не е съвсем точно - Бойко Борисов е кмет от повече от 800 дни, което, както е известно, е установен "държавен стандарт" нещата да цъфнат и вържат. Първите си 100 дни в общинския съвет прекара личното му мнозинство, наричано вече и "машина за гласуване".

През този период се очертаха няколко тенденции.

Кметът не прие оставката на зам.-кмета по образованието г-жа Йорданка Фандъкова, подадена заради провала на онлайн записването за столичните детски градини. В учебниците за сценарии на сапунени сериали това е 272-и епизод - тя вижда, че не може повече така, но той иска, въпреки всичко, да продължат. Зрителките плачат, учителките в градините - също. Родителите на 5000 деца пеят в хор "Ода на радостта".

На последното заседание на Столичния общински съвет (СОС) предложих да се отделят още 14 млн. лв. за още 10 детски градини, тъй като са предвидени само 7 нови, а на първо време са нужни поне 17.

Зам.-председателят на СОС г-н Иванов (б.ред. Орлин), каза, че това е демагогия. Председателят на съвета г-н Иванов (б.ред Андрей) дори не подложи предложението за гласуване. И правилно – демагогията не бива да се подлага на гласуване. Разчитам обаче някой да обясни как в 7-те нови детски градини ще се настанят тези 5000 деца, за които места не достигат. Или поне през коя година ще се реши този проблем. Очевидно няма да е през тази.

Вместо подалата оставка г-жа Фандъкова, кметът уволни шефа на IT – отдела. Изглежда той се оказа виновен, че в София има деца, които не могат да бъдат записани на детска градина.

Годишната задача за чистене на София предвиждаше миене на всички булеварди два пъти годишно, а в централните части - какъв разкош - дори три пъти. След като казахме, че задачата е съставена лошо и трябва да се преработи, мнозинството ни обясни, че си е добра. Но когато кметът нареди на мнозинството си да я преработи, то си обърна позицията на 180 градуса и гласува за това. И правилно –

защо да решават 33-ма, когато може да решава един?

Годишната задача за чистене се прави от този, който после я контролира. Има ли конфликт на интереси? Верният отговор е - няма. Защитени са интересите на всички по веригата, без тези на софиянци, разбира се.

Ситуацията около контрола върху концесията се прояснява от следния пример - за 2008 бюджетът на София за чистене на сняг е близо 10 милиона, а на цялата държава е 30 милиона. Да не би на скоро пътищата в София да са станали 1/3 от пътищата в страната?

Кметът уволни шефа на инспектората Гален Ганчев. Той бе един от най-близките му хора и негово лично назначение. Въпросният шеф на инспектората е пряко подчинен на кмета и е на тази работа от 2 години. Освен, че това уволнение е отлично послание към всички други близки хора в екипа на кмета, София днес е по-мръсна от всякога. Това е простият краен резултат.

В подобен контекст е и отношението на кмета към водната концесията. Преди седмица кметът информира общинския съвет, че му е било казано (б.ред. от Европейската комисия), че концесията за софийската вода е най-добрата в ЕС. В предизборните си обещания той бе казал, че ще я развали.

Безпристрастните цифри показват следното - от язовир “Искър“ излизат 230 млн. куб.м. вода, в София се фактурират 86 милиона куб.м. вода. Сметките показва, че има едни 63 процента загуби по мрежата. Кой ги плаща? Разбира се, софиянци. Казано по-просто – всеки един софиянец плаща 2 пъти повече от реалната си сметка за вода, поради това, че трябва да плаща за тези загуби.

Това показва пряката връзка с изпълнението на инвестиционната програма на “Софийска вода“. Концесионерът е инвестирал едва 16 милиона лева при обещани 48 милиона лева за 2007 г.. Официалното оправдание бе, че Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) не искала да вдига цената. Ако търсехме някой, който да не инвестира, тая работа можеше да я свършим и сами. Оказва се, че София си има

концесионер по приходите, а не по разходите.

Разходите да ги правят баламите.

През януари и февруари общинският съвет нямаше заседания повече от 40 дни. Първоначално, защото кметът не беше в страната, после – защото кметът пак не беше страната. После председателят на съвета беше в отпуск. Изобщо този общински съвет нямаше късмет и това си е. Крайният резултат – на заседанието 28 февруари имаше 40 точки в дневния ред. Изчисленията показваха, че за да се спази препоръчителното време от 4 часа за сесия, на всяка точка ѝ се полагаха по 6 минути. "Калибърът" на всяка от тези точки варираше между приемане бюджета на София, приемане на наредбите за данъците и таксите, приемане на годишната приватизационна програма, приемане на правилника за работа на СОС, приемане на допълнителното споразумение към договора по концесията на водата и т.н.

Мнозинството от ГЕРБ защитаваше (и в комисии, и в зала) данъчните предложения на кметската администрация. Когато кметът прецени в зала, че предложенията на БСП за данъчна политика са по-добри, мнозинството веднага промени позицията си на 180 градуса и прие предложенията на БСП. Но защо, наистина, да преценяват 33-ма, когато може да прецени само един?

В резултат на всичко това бюджетът отиде за приемане на 6 март, а с него и част от наредбата за местните данъци. Мнозинството пропусна, че никога, ама никога, данъци и бюджет не се приемат в едно заседание. По простата причина, че ако промениш данъците, трябва да промениш и бюджета.

За да бъдела законна наредбата, бе “спрян часовникът". Беше обявено, че

6 март е всъщност на 28 февруари.

То е вярно, че година е високосна, ама чак февруари да е с 35 дни... В резултат на което предстои хаос кой данък влиза в сила и от кога. Освен това имаме много вероятно връщане на наредбата от областния управител и почти сигурно влизане на същата в съдебна зала.

Бюджетът по същество е “copy – paste“ от предходния. Няма защо да се сърдим на администрацията - когато няма ясна политическа воля за приоритети, администрацията работи по тези правила. В случая бюджетът е част от филма

Има ли пилот в самолета“?

Последният щрих бе от тези 100 дни бе, че председателят на СОС насрочи първоначално заседанието от 6 март за 12 часа. Точно тогава пристигал кметът от Брюксел. Интересно какво правим ако самолетът закъснее – общинският съвет часа докато самолетът кацне или вкупом отива на летището, за да не се губи времето на кмета?

Всъщност може февруари и да повече от 35 дни – мнозинството реши, че спира часовника. Какво не може да направи кметът, чак толкова, че пък едно време да не може да спре. Даже като гледам работата, времето не само е спряло – то като че ли се връща назад.

*Петър Курумбашев е общински съветник от БСП, представител на гражданската квота

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

57 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. питанката
    #58

    НЕЩО ДА НЕ Е ВЯРНО В СТАТИЯТА?!само питам

  2. Gurkha
    #57

    Лошото е, че си го избрахте сами.Както може би сами ще си го изберат за премиер и всички българи.Преди "вятъра на промяната" идваше от София.Ако това е промяната, която очаква цялата страна- тежко и горко на всички, които все още живеем тук.

  3. ЛЮБОПИТКО
    #56

    ПОЗИЦИЯТА НА КУРУМБАШЕВ СЕ СПОДЕЛЯ, ВЕРОЯТНО, ОТ ПОЧТИ ВСИЧКИ ЧЕТЯЩИ РЕДОВНО МЕДИАПУУЛ.ДАНО СКОРО ВИДИМ ПОДОБНА СТАТИЯ В МАСОВИЯ БГ-МИЛИЦИОНЕРСКИ ПЕЧАТ.

  4. Весела
    #55

    от самото избиране на мутрата за кмет. Някой съмнявал ли се е? Догодина тъпите българи ще го изберат и за министър председател. Сигурно тогава ще ги оправи (така както мадридския мошеник, между впрочем, и това е ясно от сега).

  5. Нико
    #54

    на мутрата! В последния момент отиде при комунистите.Забравяте много бързо!

  6. nezabravka
    #53

    Mislja, ce statijata e otlicna - analiticna i kriticna. Njama da mu e lesno na Kurumbaschev v Obstinskija savet, no misla, ce moshe da e dobar korektiv tam!!!!!

  7. Rossi
    #52

    Учудвам се какви хора са се намърдали в Столичната община - Корумбашев, Радослав Тошев (син на небезизвестния редактор Тошо Тошев), Йонко Йонков, Модев и тем подобни знайни герои от миналото.....

  8. nezabravka
    #51

    Mi mnogo se ucudvate be, Rossi. Mi ne znaete li, ce si ima procedura za izbora na obstinski savetnici? Mi prosvetete se, molja!!!

  9. Карина
    #50

    пък после безкрайно учудени какви хора ги управляват и се разпореждат с общите дела.

  10. gara
    #49

    нека му е, като виждаш, че нещо не е читаво земи се замисли малко, не не и не, нека му е тогава, преди да дойде царта Явор се съдра да говори, че това е грешка, ама не би всички МУ гласуваха, сега пак има хора дето обясняват, еми довиждане

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.