Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

101 начина да станете по-богат

0 коментара

Ако влезете в американска книжарница, ще попаднете на поне стотина заглавия от сорта на "101 начина да станете по-богат", "10 пътя към отслабването", "200 идеи за избора на инвестиционен фонд" и т.н. и т.н. В тази поредица съвсем незабелязано могат да влязат и предложените от вицепремиера Николай Василев "9 мерки за стимулиране на икономиката".

Вероятно повечето идеи, начини и мерки наистина дават резултат. Те обаче зависят от конкретната ситуация - както е известно, на полюсите нямат нужда от хладилници.

Деветте мерки бяха представени достатъчно обстойно, но за съжаление не стана ясно какъв конкретен резултат се очаква от тяхното прилагане. Василев заяви единствено, че те ще доведат до ускоряване на икономическото развитие до средата на следващата година.

Безспорно положително е желанието за премахване и опростяване на разрешителните и лицензионните режими, както и промените в търговския закон, които целят ускоряване на процедурите по несъстоятелност и ликвидация. Те ще подобрят бизнес-климата, но няма да доведат автоматично до по-високо ниво на инвестициите.

Преференциите, предвидени в индустриалните зони, свързани с предоставянето почти безплатно на земя, нямат голямо значение при инвестиции от над 5 млн. евро. Цената на земя за един голям инвестиционен проект е пренебрежимо малка част от общите разходи. Много по-голямо значение имат комуникациите, транспорта, работната ръка, пазарите и общия бизнес-климата. А във всяка от тези области страната ни все още има да работи твърди много. В днешната икономика на знанието образованието на работната ръка има твърде голямо значение. За съжаление, качеството на образованието у нас стремглаво върви надолу и това е най-видимо именно в регионите, които изостават икономически.

Показателен факт е, че на наскоро завършилия в София Инвестиционен форум за Югоизточна Европа от "Хайделбергер цимент" информираха, че са поканили чешки инженери да работят у нас, защото не са намерили достатъчно подготвени български специалисти. Така България става интересна основно за инвестиции с ниска добавена стойност, където е заета нискообразована работна ръка.

При всяко посещение представителите на МВФ ни напомнят, че страната ни има отворена икономика, която се влияе от външните шокове и най-вече от състоянието на основния ни търговски партньор - ЕС.

Прогнозите на икономистите за развитието на европейската икономика през следващата година са до голяма степен песимистични. Не липсват и гласове, които предвиждат дефлация и сериозно намаляване на инвестиционната активност.

Така независимо от това дали България ще напредва или не с реформите в икономиката, е малко вероятно у нас да се изсипят големи инвестиции. Регионът продължава да се възстановява бавно, а съседите ни на запад и на север от нас изостават в реформите спрямо нашата страна.

Не е случаен фактът, че от началото на "новото време" в страната ни няма голяма инвестиция "на зелено". През последните месеци се чу само за две фабрики, които ще открият по-малко от 100 нови работни места - турска фирма ще прави кабели за "Ситроен" и "Пежо", а "Хед" ще открие производство на ракети за тенис на корт. На ниво намерения са плановете на "Хюндай" да купи малка фабрика за резервни части.

Правителството все още разчита на приватизацията за привличане на инвестиции. Предстоят сделките за "Булгартабак холдинг", БТК, Банка ДСК, електроразпределителните дружества.

Дефлация е състояние на икономиката, при което цените на стоките и услугите падат заради наличието на свръхпредлагане. Сигнали за подобно развитие могат да се намерят в големи сектори на европейската икономика - металургия, телекомуникации, автомобилопроизводство, електроника, авиация, банково дело и др. Когато предлагането надвишава търсенето, се стига до спад на цените, а от там до съкращения в компаниите от даден бизнес. Не трябва да се пропускат и последните коментари на председателя на Европейската комисия Романо Проди, който нарече "глупави" ограниченията, залегнали в общата европейска монетарна политика.

Все по-често в ЕС се чуват гласове за увеличаване на бюджетните дефицити над заложените в Маастрихт 3% от БВП. Идеята е средствата да отидат за публични инвестиции, които да доведат до откриване на нови работни места в стагниращите европейски икономики. Не са рядкост прогнозите за ръст на БВП от едва 1% в еврозоната през тази година.

В не по-добра форма е и американската икономика. Федералният резерв намали основната лихва до 1,75% в желанието си да стимулира бизнеса, като намали цената на кредита, но това засега не дава резултат.

Евентуална дефлация ще причини проблем с обслужването на дълговете, защото приходите на длъжниците ще намалеят. При това положение компаниите ще трябва да прибегнат до съкращения и преструктуриране. Нещо, което вече може да се види в автомобилостроенето, авиацията, енергетиката, телекомуникациите и високите технологии. В публикувана наскоро статия в сайта на Би Би Си се разказва за историята на високоплатени експерти по високи технологии в Ню Йорк, които са загубили работата си и са се сдружили за провеждането на рекламна кампания, имаща за цел търсенето на ново работно място.

Пряко доказателство за отражението на тези проблеми в българската икономика е наличието само на две оферти за БТК, които покриват печалбата на компанията за две години напред, докато нормалното ниво за страна с нашия кредитен риск е около 5-7 години. От няколко години авиокомпания "Балкан" също търси инвеститор, но стагнацията в бранша накара големите играчи да се откажат от по-нататъшна експанзия и да съкратят персонал и линии.

Все още не са започнали и големите американски инвестиции в ТЕЦ "Марица Изток" 1 и 3. От "Ей И Ес", която трябваше да строи заместваща мощност на ТЕЦ "Марица Изток" 1, официално обявиха, че търсят партньор за проекта.

В обстановка на световен и най-вече европейски икономически ръст, мерките на правителството сигурно щяха да имат ефект. За съжаление има твърде много фактори извън волята на което и да е българско правителство, които не работят за бързото икономическото възстановяване на страната.

Повече от година след началото на своето управление, правителството на Симеон Сакскобургготски не може да даде ясни граници за възможностите на българската икономика. В резултат в общественото пространство се преминава от очакването на едно чудо - царските кредити, към очакването на второ чудо - инвестиционния фонд.

Така обществото губи усещането си за реалност и се подготвя основата за трето, четвърто, пето чудо, което ще бъде обещано от поредния популист, който ще се качи на вълната на лявата риторика и ще обещае по-високи пенсии, по-ниска цена на тока и парното и по 150 хил. нови работни места на година (последното май вече някой го беше обещал, но не пречи да се пробва отново).

Преди 101 начина да стане по-богат, българинът има нужда да чуе дали това е възможно тук и сега или ще е необходимо известно време. Признанието на Европейската комисия, че сме пазарна икономика, означава нещо само в един малък периметър около жълтите павета в центъра на София.

Извън него е огромното мнозинство, което иска отговор на въпроса - Кога ще мога да живея по-добре? А той не винаги е приятен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.