Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

102-ма депутати внесоха промените в конституцията

0 коментара

Точно в 12,55 ч. представители на парламентарните политически сили внесоха в деловодството на Народното събрание проекта за промени в конституцията. 102-ма депутати бяха сложили подписите си под измененията в основния закон, засягащи съдебната власт.

Проектът бе депозиран в деловодството от председателката на временната комисия за промени в конституцията Камелия Касабова, зам.председателят на ПГ на НДСВ Константин Пенчев, Четин Казак от ДПС, Елиана Масева от ОДС и Любен Корнезов от Коалиция за България.

Пред журналисти Касабова обясни, че оптимистичният вариант е промените да бъдат приети около 20 - 25 септември.

На 25 август изтича едномесечния срок, задължителен от внасянето до разглеждането на промените. Депутатите няма да съкратят със седмица лятната си ваканция, за да започнат веднага след това да приемат поправките. Есенната им пленарна сесия започва на 3-ти септември. Ден преди това , на 2-ри септември, временната комисия за промените в конституцията ще се събере, за да подготви проектозакона за пленарна зала с необходимите становища, обясни Касабова.

По думите ѝ, оптимистичният срок за приемането на промените в конституцията е 20 - 25 септември. Това може да стане, ако и при трите гласувания на текстовете поправките бъдат подкрепени поне от три-четвърти от народните представители или минимум 180 депутати.

Ако това не се случи, промените, необходими за съдебната реформа в България, могат да бъдат приети най-рано през декември, защото след първия неуспешен опит трябва да минат минимум два месеца, преди да бъдат подложени на ново гласуване, уточни Елиана Масева от ОДС.

В началото на този месец европейският комисар по разширяването Гюнтер Ферхойген предупреди, че ако конституцията не се измени до септември, промените няма да се включат в годишния доклад на Брюксел за България, което ще се отрази негативно на приключването на преговорите през 2004 г. и може да застраши целта на страната да влезе в ЕС през 2007-ма.

На въпрос допуска ли, че може да се стигне до този песимистичен вариант, Масева отказа да даде категоричен отговор с обяснението, че гласуването е въпрос на лична съвест и политически убеждения и не може да се поемат гаранции за вота на всеки отделен народен представител.

Колегата ѝ от БСП Любен Корнезов бе настроен по-оптимистично и заяви, че до края на септември промените ще бъдат приети. По думите му, те ще спомогнат за утвърждаването на независимостта на съдебната власт и преди всички за повишаване на отговорността на магистратите пред закона и гражданите.

Корнезов обаче добави, че поправките, свързани с ограничаване на имунитета, с несменяемостта и мандатността на магистратите, няма да решат кардинално проблемите в съдебната власт.

Със 186 гласа "за" и 1 "против" днес парламентът прие и процедурата, по която ще се извършва гласуването на промените в основния закон. Финалното трето гласуване ще бъде поименно, решиха депутатите.

Те отхвърлиха предложението на Георги Пирински от Коалиция за България преди всяко гласуване на промените в Конституцията председателят на парламента да прави проверка на кворума. 34 депутати подкрепиха Пирински, 121 бяха против и четирима се въздържаха.

Временната комисия за подготовка на поправките в основния закон ще бъде водеща по проекта. В 7-дневен срок след първото гласуване на законопроекта, депутатите ще могат да правят писмени предложения за промени, но само по обсъжданите текстове. След второто гласуване се допускат само редакционно-технически поправки.

Изготвените от временната парламентарна комисия предложения за промени в основния закон предвиждат гражданска и наказателна неотговорност на магистратите за техните служебни действия и постановените от тях актове, освен ако извършеното е умишлено престъпление от общ характер. Ако във връзка със служебни действия и постановени актове на магистрат е започнало наказателно преследване, то за да се повдигне обвинение срещу него, трябва да има разрешение от Висшия съдебен съвет, се предлага в законопроекта.

Предвижда се повишаване от 3 на 5 години на продължителността на изискуемия стаж, след който магистратите придобиват статут на несменяемост.

Парламентът реши още временната комисия за промени в конституцията да продължи своята работа, до изготвянето на измененията в основния закон, свързани с ЕС и НАТО. Първоначалният срок на действие на комисията изтичаше на 2 август т.г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.