Цената на житото достигна исторически рекорд на борсата в Чикаго заради засиленото търсене и неблагоприятните перспективи за производство, предаде в четвъртък Франс прес, цитирана от БТА.
На най-големия зърнен пазар в света - чикагския – при фючърсите и опциите цената на пшеницата с доставка през септември скочи с 27 цента и достигна 7,1850 долара за крина (около 27 килограма) при закриването на търговията в сряда.
Предишният ценови рекорд е от май 1996 г., когато една крина жито се търгуваше за 7,17 долара.
Според анализатори силните валежи, които паднаха в Европа през последните дни, особено във Великобритания, Германия и Франция, предизвикват опасения за ново намаляване на добива в тези страни.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
26 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
А така, ционистите пак тръгват да грабят.
мама им ционистка, онзи ден и заметресение в Перу организираха, пак нещо ша печалат ъ...
То пък един долар!
Населението на земята, респективно потребността от храна, енергоносители и материали расте, а природния ресурс е ограничен, така че нормалното движение на цената му е напред и нагоре.Някой масони се опитват да ни убедят, че е вредно да се горят минерални и фосилни горива, тъй като това водело до парников ефект, забравяйки азбучната истина че парниковия ефект се дължи преди всичко на парата, а не на въглеродния диоксид.Същите набраха интелектуални и финансови лобита из правитрелствата на великите …
сили и написаха абсолютно безмисления протокол от Киото, създавайки нов световен пазар за квадрилиони долари, респективно слагайки една част от тези пари в джоба си.Само че икономическите закони са като природните и не могат да бъдат заобиколени с конструкции от типа на перпетуум мобиле.Ако даваме субсидия на Гюнтер да сади рапица за биодизел на нивата, на която сме му давали довчера субсидия да сади ръж, гюнтер ще сади рапица, ръж няма да има и цената и ще се увеличи.
Ако се увеличи цената на ръжта, ще се увеличи и тази на пшеницата, ечемика, слънчогледа, които са взаимозаменяеми култури и в крайна сметка и цената на рапицата. Така гюнтер ще сади по-изгодната за него рапица, но печалбата му от нивата ще бъде изядена от по-високата цена на хляба, месото и т.н., които се правят от ръжта и пшеницата, които гюнтер вече не произвежда. И докато голфчето дизел може да кара все още с обикновен а не биодизел или просто да не го кара, то хляба няма с кайкво да го заммести. …
Гюнтер , понеже е прост селянин не разсъждава така и това е обяснимо - 99% от хората по света не разсъждават така и затова за тях важат икономическите закони на търсенето и предлагането. Лошото е че и 99% от десижънмейкърите в световен мащаб разсъждават като Гюнтер и след това се учудват на борсовите кризи и неочакваните цени на борсовите стоки, като малко дете, което е пипнало котлон и с изненада е установило че пари.Свободното пазарно стопанство не е идеалното, макар и най-доброто измислено досега.Когато петролът е скъп правилният подход е не да се произвежда повече петрол за да му падне цената, използвайки друг ограничен ресурс, като биоресурса, а да се произвеждат коли, които да харчат по-малко петрол и нуждата от него да е по-малка. За жалост 99% от хората си мислят че "печелят" от оборот, а не от икономии. Тъжен факт, това както видяхме в случая с Гюнтер е илюзия.Икономиката е наука за икономиите на ограничения ресурс.
Много сложен и объркан анализ!Цените (не само на пшеницата ) са рекордни поради няколко фактора: - нарастване на населението в света с ок 1.5 % годишно; - икономическят растеж в света е ок 5% от 4-5 години насам, което е безпрецедентно; - скъпи горива и други суровини (прав си, ограничен ресурс, голямо търсене); - и разбира се климатичните проблеми напоследък!А иначе за субсидиите си абсолютно прав, резултатът винаги е негативен, за съжаление мнозинството хора не вникват до там и мислят доста повърхностно!
Парниковия ефект се дулжи на парата??? Леле, каква гениална мисъл, ти си за нобелова награда, хехехе. Вземи се образовай малко
За Рони искам да обясня, че освен обективни фактори в икономиката има и много субективни, свързани с човешкото битие и дейност, което прави науката наистина комплексна.При глобализираната икономика имаме глобализация не само на предлагането и търсенето, но и на манталитета.В традиционната китайска култура млякото е като спермата, телесна течност, произведена от жлези с външна секреция, която е еретично да бъде консумирана в какъвто и да е вид. Допреди 30 години консумацията на мляко в Китай беше …
практически нула. Добре обаче съвременните китайци все повече им дреме за традицията и все повече имат желанието, а пък и финансовия ресурс да се хранят вкусно и здравословно. Като на ограничения млечен пазар се появят 300 - 400 милиона нови гърла в рамките на няколко години еластичността на търсенето на тази стока е слабо и цената се вдига не пропорционално, а експоненциално на търсенето.Странното е, че най-потърпевши в случая са германците, които са най-големия производител, респективно износител пер капита. Неслучайно кравето масло в германия поскъпна двойно за месеци, нещо, което не може да се обясни с 1.5% ръст на населението и 4-5% ръст на икономиката в световен мащаб. А двойно по-скъпото мляко означава и повече желаещи да го произвеждат, повече крави, повече фураж и в крайна сметка по-голямо търсене на пшеница, т.е. по-висока цена.Същото разсъждение може да бъде направено за редица други борсови стоки, като захарта например, но ще ти го оставя за домашно.
гледай това научно-популярно филмче, за лаици като теб - и после се обаждай от коневръза на слабо време:http://video.google.com/videoplay?docid=-3028847519933351566
расте непрекъснато, но количеството интелигентност си остава константна величина.Тъжен факт!