Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

11-те десни ще приемат общ документ, но не за коалиция

0 коментара

Първата среща на 11 десни партии ще приключи с приемането на общ документ, който ще съдържа оценка на сегашното управление и приоритетите на българската десница. Това заяви във вторник Николай Младенов заместник - председателят и говорител на Съюза на демократичните сили - инициатор на десетоноемврийския форум.

На срещата няма да присъстват Демократи за силна България (ДСБ) и Демократическата партия (ДП).

Между приелите да участват на срещата партии няма разлика в оценките за сегашното управление, каза Младенов, но без да дава подробности. Според информирани източници оценката в общия документ за управлението на НДСВ и ДПС ще е негативна.

В отговор на въпрос Младенов заяви, че за коалиции между десните партии е рано да се говори.

Водещ на десетоноемврийската среща ще бъде бившият премиер Филип Димитров. Предвижда се в началото на форума всички лидери да направят изказвания, чиято последователност ще бъде по азбучен ред по имената на партиите, уточни заместник-председателят на СДС. След изказванията ще има дискусия, която ще приключи с подписването на общ документ.

В срещата ще участват Надежда Михайлова (СДС), Стефан Софиянски (ССД), Анастасия Мозер (БЗНС - НС), Красимир Каракачанов (ВМРО), Любен Дилов - син (Гергьовден), Евгений Бакърджиев (ОДА), Любен Божилов (БЗНС "Н. Петков"), Стефан Карастоянов (Български демократичен форум), Румен Данов (Либерален съюз), Васил Михайлов (Нова СДП), Светлана Дянкова (Консервативна екологична партия).

ДСБ ще отбележи не 10 ноември, а първият митинг от 18 ноември 1989

В същото време от Демократи за силна България обявиха, че не приемат 10 ноември като дата на изградената българска антикомунистическа общност и смятат, че провеждането на политически събития на тази дата са по-скоро проблем, отколкото уважение към миналото.

"Ето защо, на 18 ноември в 18.00 ч. каним на среща-митинг в залата във ВИАС, където се състояха нашите първи срещи през зимата на тази година, всички хора, които бяха на площад "Св. Александър Невски" на този ден преди 15 години. Каним тези, които искат, за да уважим собствения си празник, а не празника на комунистическите превратаджии, с което се опитват да свързват едва ли не политическото бъдеще на десницата", заяви зам.-председателят на ДСБ Веселин Методиев след съвместното заседание на партийното ръководство и парламентарната група на ОДС във вторник.

В отговор на въпрос той уточни, че ДСБ очаква да се съберат хората, които са били на площада, а не тази, които са говорили от трибуната на първия митинг след падането на Тодор Живков.

Две десници

ДСБ са категорични, че в България се оформят две десници. Едната е проправителствена и работи за втори мандат на Симеон Сакскобургготски, "и това категорично е изразено от лидери, които считат себе си за десни - визирам директно ССД и ВМРО", посочи Методиев. Ние, ДСБ, оставаме опозиционна десница в България, добави той.

По думите му, отношението на СДС по темата е колебливо, тъй като от една страна авторитети като Петър Стоянов, Филип Димитров, Едвин Сугарев стоят зад такъв втори мандат на Сакскобургготски и коалиция с НДСВ, докато самото ръководство в лицето на Надежда Михайлова и членовете на НИС не се ангажират с такава прогноза.

"Там има все още колебание, което вероятно ще завърши в даден период от време и ще можем да го научим като категорична позиция, може би, в близките дни, но не можем да гадаем", каза още Веселин Методиев.

Той повтори мотивите на ДСБ да не участват в срещата на 10 ноември: "Поставянето на обща рамка на партии, които са заявили опозиционно поведение и други, които са заявили коалиционни намерения с днес управляващите, за нас е недопустимо".

Все пак ние трябва да имаме обща представа за миналото, настоящето и бъдещето, продължи Методиев и добави, че десните партии, появили се след загубата на правителството на ОДС през 2001 година, все още спорят дали това е била сполучлива формула на управление или пък дали днес НДСВ фактически отведе БСП във властта. Методиев, който е бивш вицепремиер и министър на образованието, даде за пример днешното управление на образователната система, което е поделено между БСП и ДПС, които спорят помежду си "кой е назначил повече висши чиновници".

Според ДСБ трябва да се води политика, която да отстрани управлението на БСП и НДСВ, което е много трудно, особено като се има предвид опита от 1993 - 94 година, когато българското общество не е разпознавало БСП в управлението на Беров.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.