Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

12 области бойкотират водната реформа и остават без европари

Еврокомисията преведе първия аванс от 30 млн. евро

3 коментара
12 области бойкотират водната реформа и остават без европари

Дванадесет области бойкотират водната реформа и ще останат без европейско финансиране. Това предупреди министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова на форум, посветен на оперативна програма "Околна среда" 2014-2020 г.

Министерството на регионалното развитие и благоустройството е отговорно за провеждането на водната реформа, което е задължително условие за получаване на европейски средства до 2020 г. за сектора.

След като България прави водна реформа от 15 години и тя не се случва, този път за да не преметнем отново Европейската комисия на страната ни беше поставено условие, че пари ще се дават срещу реформа. Изискването е за регионален подход в инвестициите и окрупняване на ВиК операторите, така че във всяка да има по един.

Към момента това изискване е изпълнено в 16 от 28-те административни области. ВиК операторите ще са новите получатели на средствата по ОПОС. Досега това бяха общините. Единственото изключение е София, където има сключен концесионен договор. По тази причина бенефициент ще е Столичният общински съвет, каза Павлова.

Нереформираните ВиК области

Като пример за области с повече от един воден оператор, регионалният министър посочи Хасково и Разград, където има по две ВиК асоциации.

Има и области, които се обслужват от повече водни оператори, каза Павлова.

При тези обстоятелства те няма как да получат финансиране по оперативната програма, информира тя и посочи, че те също трябва да предприемат необходимите действия в посока окрупняване.

Имаме добри стратегически документи, които тепърва да приложим на практика, за да окрупним и подобрим управлението на сектора, заяви още регионалният министър.

Кметове на общини от области с повече от един оператор коментираха пред Mediapool, че управляващото мнозинство може да направи законови промени, така че това да се случи там, където има съпротива по места. Спорът в тези области е водното дружество към кой град да е водещо.

Близо две трети от водата изтича в земята, но хората я плащат

В момента се губят 60 процента от пренасяната вода по мрежата, защото е стара и амортизирана, но това влиза в сметките на българина.

За да намалим загубите на вода са необходими 11.5 млрд. лв. инвестиции в сектора, каза Лиляна Павлова.

По ОПОС 2014-2020 средствата са в размер на 2.3 млрд. лв. От там нататък се предвижда нов подход в инвестирането – създаване на фонд за публично-частно партньорство, чрез който да се привлекат частни инвестиции, които да бъдат реинвестирани в системата, информира регионалният министър.

За да се стигне до изпълнението на проектите, трябва да се изготвят прединвестиционни проучвания, които да детайлизират необходимите инвестиции. Такова вече е направено пилотно за област Смолян. През този месец ще бъдат избрани изпълнителите на подобни проучвания за още 14 области. Ще бъде разработено и за София.

Регионалният министър обяви, че водната реформа е насочена и към регулатора, който вече има състав само за отрасъл ВиК.

Предвижда се новият програмен период за операторите да започне от 1 януари 2017 г., за да могат дотогава операторите да подготвят бизнес плановете си.

Намалява се и прагът на социална поносимост на цената на водата и от 4% той вече ще бъде 2.5%, което ще бъде в подкрепа на социално-слабите домакинства, допълни Павлова.

Отложен старт за ОПОС 2014-2020 г.

Заради забавянето на водната реформа, изпълнението на първите реални водни проекти ще може да започне от 2018 г., каза регионалният министър.

В същото време министърът на екологията Ивелина Василева съобщи, че "имаме новина", защото Европейската комисия е превела на България 30 млн. евро аванс, с които да започне изпълнението на новата ОПОС.

Инвестициите в околна среда са стратегически важни не само за природата, но и за подобряване на живота на хората, за общините и бизнеса, посочи Василева.

"Това не са толкова видими инвестиции, но са от огромно значение", каза екоминистърът. През миналия програмен период 2007-2013 г. с помощта на оперативната програма са създадени 7000 работни места, изградени са 35 пречиствателни станции, 7 регионални системи за отпадъци, 2070 км инфраструктура за ВиК мрежи.

От размразяването на средствата през ноември 2014 г. досега към бенефициентите са разплатени над 1 млрд. лв., а темпото на плащания е възстановено, каза още Василева.

"Гордея се с пречиствателните станции", заяви премиерът Бойко Борисов.

_______________

Този документ е  създаден с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Фондация ‟Инфо спейс“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #3
  2. strobo
    #2

    Малко смешна изглежда цялата работа..... В София концесията за водата дадена от усмихнатия доведе до многократнократно повишаване на цената на водата за "софиянци и гости на..." А относно загубите, водата трябва да с мери при потребителя, така че да не му се калкулират загуби... Освен това, на много места като София, имаща язовир с обем 630000000 м3 кубика миста планинска вода, водата по същество е от Бог.... Бог дал, Бог взел.....

  3. май ще се появят все повече и повече нови жипове...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.