Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

13 печатни медии питат в кои банки са парите на държавните фирми

14 коментара

Заявление за достъп до обществена информация изпратиха до финансовия министър Симеон Дянков националните и регионалните медии, членове на Съюза на издателите в България, съобщиха от съюза в четвъртък.

Медиите питат в кои търговски банки са депозитите на държавните дружества и предприятия като "Летище София", "Български пощи", "Булгаргаз", АЕЦ "Козлодуй", НЕК, БДЖ, НКЖИ, министерствата и други, как са избрали обслужващите търговски банки, каква е общата сума на депозитите в тях към 31.12.2009 и към 31.03.2010 г.

Искането, което е подадено на основание Закона за достъп до обществена информация, е подкрепено от вестниците ″Труд″, ″24 часа″, ″Стандарт″, ″Сега″, ″Капитал″, ″Дневник″, ″Земя″, ″Дума″, ″Новинар″, ″Марица″, ″Струма″, ″168 часа″, списание ″Тема″.

В публикация на в. ″Капитал″ от средата на миналата година става ясно, че около 60% от парите на най-големите държавни фирми са в три банки - Корпоративна търговска банка, Инвестбанк и Централна кооперативна банка.

Логично сред изданията, които търсят отговор в кои банки са парите на държавните фирми, не са тези от кръга ″Монитор″ на Ирена Кръстева и сина ѝ Делян Пеевски, а фактически контролиран от шефа на Корпоративна банка Цветан Василев.

Неотдавна тези издания създадоха Съюз на вестникарите и разпространителите на печатни издания, оглавяван от Пеевски. В съюза влизат вестниците ″Монитор″, ″Телеграф″, Политика″, ″Меридиан мач″, ″Борба″, ″Засада″ (бившият ″Експрес″), неотдавна придобитият ″Уикенд″. Кръстева чрез компанията си ″Обединени български вестници″ притежава и печатницата на ИПК ″Родина″.

Обществена тайна е, че придобиването на вестниците плюс две телевизии (ВВТ и ТВ7) от Кръстева стана с финансовата подкрепа на Корпоративна банка. Самият председател на Надзорния съвет на банката Цветан Василев винаги е отричал, че има нещо общо с тези покупки, макар че имаше период, в който директно присъстваше в управата на ИПК ″Родина″.

Последната придобивка на Корпоративна банка вероятно е радио и телевизионното разпръскване, което бе обособено в рамките на ″Виваком″ в дружеството НУРТС. 50% от него бе продадено на офшорна компания, а фирмата на Цветан Василев ″Бромак″ бе представител в България на офшорния купувач.

Корпоративна банка бе сред толерираните от предишното правителство. Ведната след изборите вестниците на Кръстева и Пеевски от критици на Бойко Борисов се превърнаха в първи негови поддръжници. Което пък може да означава, че банката не е загубила позициите си като обслужваща държавния сектор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. СССРейчо
    #15

    ТАМ са всички текущи плащания, скубят хората, почти навсякъде в страната.....

  2. Левон Х.ян
    #14

    Еми къде другаде да са парите на държавата, ако не в гордостта на държавата - национално отговорните банки на национално отговорните банкери от нашите и братските служби!1. Корпоративна-търговка ала-бала, пардон - банка, бутиковата перачница на службите, започнала навремето като българо-съветска не-знам-ква-си банка.2. Инвестбанк - бивша Международна ортодоксална, после нафто-неква си банка, на тов. Ершов, о.з. др. ген. Л. Гоцев, руската девочка Петя Славова и прочие маладцы.3. ЦКБ - знаем на кои.После

  3. Питащ
    #13

    Собствениците на питащите медии как направиха първия си милион ? Ченгето Тошев, Прокопиев от Разградско и др. ? Май Борисов нещо ви е настъпил по мазола и затова скачате ? Меж,вду другото престъпление ли е държавните предприятия да си държат парите в банките, които сочите ?

  4. гол и бос
    #11

    Не е лошо, но въпросът е : Как е направен изборът, при какви условия ? Нали това са държавни, т.е. наши пари ?

  5. връзката
    #10

    Интересно, защо АДИС прехвърлиха миналия месец сметките си от Райфайзен към тимаджийската ЦКБ? Рогачев - Желева - Желев!

  6. Дрън-дрън
    #9

    сега на мода са зелените енергии и ГМО царевичака

  7. Дрън-дрън
    #8

    Глупости, всяка вечер всичко от/към бюджета се прехвърля в БНБ, ква Сибанка, ква Цветелина те тормози, глупак такъв?! И комисионите, в сравнение с онова, което ще плащаш през другите банки, е нищо - аз нали си плащам моите през Инвестбанк - иди там да видиш кво е. Сибанк е на миризливите белгийски, Цветелинка вече свива байрака, тя друг бизнес си кътка

  8. az
    #7

    Бъркаш пари на бюджетни разпоредители които се тянферират в БНБ в края на всеки ден с пари на търговски дружества та дори и 100% държавни...Ти откъде мислиш са високите резултати на Корпоративна на фона на банковата система...И т.н. и т.н.

  9. Podvarzachov
    #6

    a sashto da se dopalni s propusnatata i naj-vajna= NASHATA banka!

  10. Петър
    #5

    Ще допълня написаното от Вас с преглед на миграцията. Когато ДЗИ беше банката на Кюлев, в нея охотно се влагаха държавни пари. Но след отстрелването на "банкера", когато банката стана собственост на гърците, собственици на Пощенска банка, парите бързо бяха преместени. Сега очаквам същото да се случи и със СИБанк. Защото стана белгийска собственост.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.