Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

1.32 млрд. долара за още 8 F-16. Кабинетът внася сделката в НС до две седмици

Проектът се очертава като ново предизвикателство при формирането на управленската коалиция

20 коментара
F 16, сн. "Локхийд Мартин"

Офертата на САЩ за втория транш от 8 изтребители F-16 e за 1.320 млрд. долара и военният министър в оставка Драгомир Заков очаква да влезе в пленарна зала за одобрение в следващите две седмици.

Сделката се очертава като предизвикателство при формирането на новата коалиция, тъй като от БСП обявиха резерви към първия договор със САЩ.

Пред парламентарната комисия по отбрана Заков обясни, че ако се стигне до договор тази година, ще има възможност за разсрочено плащане в рамките на 9 години.

Първата вноска от 16 млн. долара ще бъде в рамките на текущия бюджет за капиталови разходи.

"В момента проектът е във Военновъздушните сили. Надявам се да стигнем до пленарна зала в следващите две седмици", каза Заков.

Той припомни, че България трябва да отговори на офертата до 1 ноември и предупреди, че в случай на предсрочни избори този срок може да бъде изпуснат. 

Близо 2.2 млрд. лева за първите 8 изтребители бяха платени авансово, тъй като България не разполагаше с изискваната от САЩ кредитна история за разсрочено плащане.

Проектът за придобиването на 8 плюс 8 изтребителя бе одобрен от парламента, но по закон сделките над 100 млн. лева минават през парламента.

Заков обясни, че има разлика в двата пакета, като стана ясно, че сега България ще придобие повече способности.

В първия транш България получава 6 единични машини и 2 спарки, а сега са 4 на 4. На практика ще купим два малко по-скъпи самолета. С два повече са резервните двигатели. Ракетите за близка дистанция са с пет повече. При ракетите за средна дистанция се предвижда най-модерният им вариант, а и са с 6 повече. Контейнерите са с два повече, снарядите за бордовото оръдие са два пъти повече, резервните радари са с един повече.

Има един резервен бордови компютър повече, както и един симулатор в повече.

Включено е и дооборудване за оперативна база.

Заков обясни, че ако не се стигне до реализирането и на този пакет, на практика ще се обезсмисли закупуването на първите 8 машини, тъй като именно сега идва цялото необходимо въоръжение.

Доставката на първите от вече платените изтребители се очаква 2025 година, като има известно забавяне заради пандемията.

Осигуряването на цяла ескадрила изтребители е изключително важно, за да може България да замени съветските изтребители МиГ -29, които имат ресурс максимум до 2029-2030 година, но бъдещето им е под въпрос,тъй като няма къде да се поддържат.

След военната агресия на Русия срещу Украйна тези две страни и Беларус отпаднаха като опция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Mz/X
    #20

    В Европа се продават Джавелини от украйна. Сега е момента да си купите.

  2. Коментарът е изтрит в 00:36 на 22 юли 2022 от автора.
    #19
  3. roser
    #18

    Напълно съм съгласен с факта, че други държави от НАТО успяват да закупят много по-добри самолети(F-35) на много по-изгодни цени. Не трябва да се пренебрегва обаче и цената за поддръжка. Представете си колко струва поддръжката на 16 или 20 самолета F-16 и колко струва такава на 30-35 самолета F-35. За бедна страна като нашата, всеки лев е от значение. Така или иначе нито с 15, нито с 20, нито с 30 самолета можем да ходим на война. Затова е хубаво разходите да са премерени според нуждите за охрана на въздушното ни пространство, за да има средства и за другите видове войски - флот и сухопътни. Модернизацията е дълъг процес и няма да стане от днес за утре.

  4. Георги Съдиев
    #17

    Ще ли съм ЖИВ да видя ЖИВ американски самолет в Б-Гто. Или по скоро ще ни ЗАХАПЯТ ония с МИГОВЕТЕ И СУХОЙВЕТЕ?

  5. pampury2
    #16

    да ги внесат у 3 то раьоно , макиа им

  6. ivand
    #15

    Само две партии са спънка за придобиването на още 8 бойни американски изтребители за българската армия. Това е Бсп която и при първите 8 покупки бе против, (както и менте партията Възраждане) дори техния президент другаря Радев Решетников наложи вето. Като той и неговото служебно правителство се опитаха да купят скромните шведски грипени въпреки, че нямаха правомощия за тази сделка, дори нарушиха конституцията. Тези и много други нарушения на конституцията от другаря президент Радев Решетников са

  7. АниD
    #14
    Отговор на коментар #13

    Хах, защо не блъсна по масата с юмрук и да помогне на Украйна, другите помагат безвъзмездно на Украйна и получават отстъпки за ново въоръжение. България си плаща за дяволъците да печели от нещастието на украинския народ.

  8. Бугараш
    #13
    Отговор на коментар #12

    Така е! Белгия, Гърция и други купуват самолетите на съвсем друга цена! Занижена! Така например Гърция изяви желание да купи 20 супер модерни F-35 за 3,8 милиарда долара, а на нас ни продават базови 8 броя F-16 за 1,3 милиарда. Белгия за 4 милиарда придобива 34 броя модерни F-35. Правителството трябва да блъсне по масата с юмрук и да постави този въпрос! След като САЩ са заинтересувани от черноморския район и от партньора си България, защо ни продават базови модели самолети на брутално завишени цени!

  9. Guest787
    #12
    Отговор на коментар #10

    Цената за Белгия е подобна, Ф-35А, 34 броя за 4 млд. евро.https://www.reuters.com/article/us-aerospace-belgium-idUSKCN1MZ1S0

  10. Нато Натов
    #11

    По курса на деня 2.5 милиарда лева.Както каза Заков - сходна с цената на първите осем, даже малко по-висока.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.