Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

141-годишен гласоподавател излага на риск легитимността на изборите в Зимбабве

0 коментара
Президентът Емерсън Мнангагва

Най-възрастният човек на планетата е на 141 години и живее в Зимбабве. Не изостава с много и друг 134-годишен дълголетник, също от Зимбабве. Поне така е според избирателните списъци в страната, която привлече повишено внимание преди изборите, насрочени за 30 юли, които ще са първите от десетилетия без дългогодишния лидер Робърт Мугабе, предава Асошиейтед прес.


Основната опозиционна партия каза, че избирателните списъци съдържат значителни пропуски и са най-явен знак, че легитимността на изборите е изложена на риск. Хиляди хора излязоха на митинг вчера в столицата Хараре, за да призоват за повече прозрачност.


При все че президентът Емерсън Мнангагва, който пое властта, когато Мугабе бе принуден да се оттегли през ноември, и избирателната комисия обещаха свободни и честни избори, проблемите с избирателните списъци накараха мнозина да се тревожат, че зимбабвийското правителство не успява да скъса с дългата история на обвиненията в изборни измами.


Гласоподавателите на преклонна възраст са само един повод за безпокойство. Според главния ръководител на избирателната кампания на опозицията Джеймсън Тимба избирателните списъци също съдържат повече от 100 души, регистрирани на един адрес, и множество хора с еднакви номера на личните документи.


"Няма да правим компромиси", каза на митинга вчера главният опозиционен лидер Нелсън Чамиса, обвинявайки избирателната комисия, армията и Мнангагва в опит да опорочат вота. Чамиса е в коалиция с няколко по-малки партии, които също взеха участие в протеста, отправяйки петиция с исканията си до централата на избирателната комисия.


"Другия път, когато организираме митинг, никой няма да си тръгне, докато исканията ни не бъдат изпълнени. Ще пренощуваме тук", каза Чамиса.


Подозренията на опозицията включват отпечатването на бюлетините, тяхното съхранение, външен вид и дори качеството на хартията.


Доверието в изборите е толкова ниско, че сега опозицията насърчава привържениците си да носят собствени химикалки в избирателните кабини, защото не се доверяват на онези, които ще бъдат осигурени.


Мнангагва, дългогодишен съюзник на Мугабе, до момента в който беше уволнен в следствие на спорове в управляващата партия, е под натиск да произведе свободни и честни избори, като ключова стъпка към вдигането на продължителните с години международни санкции.


Предишните избори в Зимбабве бяха съпътствани с обвинения за насилие и измами. Мугабе забрани западните наблюдатели на изборите, но Мнангагва ги покани за първи път от почти две десетилетия. Наблюдатели от ЕС и САЩ споделиха опасения, които са идентични с тези на опозицията, въпреки че за разлика от изборите в миналото при тазгодишните като цяло няма насилие.


Мнангагва, неговата управляваща партия - Африкански национален съюз на Зимбабве - Патриотичен фронт(ЗАНУ-ПФ) и избирателната комисия защитават легитимността на вота. Председателката на избирателната комисия, Присила Чигумба, отхвърли исканията на опозицията, които включваха досег с хартията за изборните бюлетини и нейното задълбочено изследване. Тя каза, че миналия месец на представители на опозиционни партии било разрешено да наблюдават процеса на отпечатване на бюлетините от разстояние.


Хората трябваше да гледат от разстояние около 10 метра, каза друг опозиционен кандидат Ноа Маниика. Физическата проверка на хартията за изборните бюлетини от политическите партии е незаконна, каза в понеделник пред репортери Чигумба, която е бивш съдия от Върховния съд, наричайки исканията на опозицията "нарушение на правото за прозрачност".
Председателката на избирателната комисия също отрече да има проблеми с избирателните списъци, които бяха разпространени сред опозицията и обществеността едва след натиск и решение на съда.


Избирателната комисия заяви, че всички грешки в списъците са били поправени. Случаят с еднаквия адрес на повече от 100 избиратели "е всъщност църковен храм със 122 гласоподаватели", каза Чигумба.


Спечелването на доверие в оставащите седмици до вота ще бъде предизвикателство. Според проучване разпространено през почивните дни от Зимбабвийския съвет на църквите, 58 процента от регистрираните избиратели нямат доверие на избирателната комисия. Църквите са анкетирали повече от 1600 души от Булавайо - крепост на опозицията, и от провинция Мидлендс, където електоратът е смесица от привърженици на опозицията и управляващата партия.


Макар че Мугабе вече го няма, "режимът остава", каза Мюаряджи Гвисай, политически анализатор и преподавател по право в Университета на Зимбабве, който заключава:"Ако не друго, то твърдите мъже и жени на режима поеха юздите на управлението и сега те командват, а толкова малко неща са се променили".

 

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.