Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

146 предприятия ще търгуват с парникови емисии

2 коментара

През следващата година 146 български предприятия ще получат квоти с парникови емисии, в чиито рамки трябва да вместят изхвърляните при производството си въглеродни емисии. При спестяване тези дружества ще могат да ги продават на заводите, които са надхвърлили определените им количества, за да не плащат солени глоби. Това предвижда Национален план за разпределение на квоти от вредни парникови емисии през 2007 г., одобрен от Министерския съвет в четвъртък. Той се приема в изпълнение на ангажиментите на България по Протокола от Киото и за членството ни в ЕС.

Общите количества за догодина са 52.8 млн. единици, като всяка единица отговаря на тон еквивалент на въглеродния двуокис.

Първоналните сметки на Министерството на околната среда и водите бе за разпределяне на 50 млн. единици между 284 инсталации, излъчващи парникови газове. Сега става ясно, че държавата е отделила повече емсии за по-малко предприятия, тъй като заявленията за получаване на тези квоти са били 127. В общото количество е предвиден и резерв за нови производствени инсталации, които тепърва ще влизат в експлоатация, както и за аварийни случаи. Само в енергийната система студеният резерв от парниковите газове ще е 2.3 млн. единици.

Удовлетворени са почти всички искания на бизнеса за квотите за емисии от парникови газове, заяви след правителственото заседание министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров.  Предприятията, получили квоти, са от сферата на енергетиката, химическата промишленост, черната и цветна металургия, хранителната индустрия, селското стопанство и здравеопазването

Ако предприятието, което е заявило квота на базата на определено производство, намали мощностите си, съответно ще му се редуцира квотата и остатъкът ще се връща в резерва, обясни Чакъров. Ако обаче посредством екоинвестиции, заводът е намалил вредните изхвърляния, той ще може да продава  спестените количества на онези предприятия, които са излъчвали повече от определените им количества вредни газове. Изпълнението на квотите и прехвърлянето на количествата от една инсталация на друга ще се следи от регистър, който ще се води от Изпълнителната агенция по околна среда.

Министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров изрази съмненията си, че някои от предприятията може да са заложили по-високи квоти с идеята да се възползват в по-голяма степен от възможностите за търговия и да ги препродават. Той обаче посочи, че няма да се позволи търговия с квоти държавна собственост.

Между 8 и 10 евро е цената за тон вредна емисия. Глобите за надвишаване на разрешените квоти са неколкократно по-високи, отбеляза Овчаров.

"Ще има и квоти, които ще се търгуват на международните борси, но засега все още не е ясно колко ще бъдат те", каза  Чакъров.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. пазар
    #2

    ще има ли борса за тях?

  2. MFG
    #1

    ..i prodavai ta prodavai!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.