Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

15 общини на прокурор заради парите за наводненията

16 коментара
15 общини на прокурор заради парите за наводненията

Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) е предала на прокуратурата доклади за нарушения в 15 общини при изразходването на средствата, отпуснати от републиканския бюджет за справяне със щетите от наводненията през 2004 и 2005 г., съобщи на пресконференция в понеделник Димитричка Христова, директор на Дирекция “Организация и извършване на инспекционната дейност” в агенцията. Тя представи данните от извършените от  АДФИ проверки с 256 общини и 23 областни администрации как са използвали парите за оправяне на пораженията от проливните дъждове през 2004 и 2005 г.

Инспекциите са констатирали, че най-честите нарушения са в областта на обществените поръчки и изпълнението на сключените договори за строително-монтажни дейности, обясни Христова. Част от общините въобще не са провеждали процедури по Закона за обществените поръчки, сключвали са нерегламентирано анекси за допълнителни ремонти. Други кметства пък авансово са изплащали средства на изпълнителите за дейности, които така и не са извършени.

Ремонти на други обекти, а не на пострадалите

Във Велинград с пари, дадени целево за щетите от наводненията, са ремонтирани други обекти, даде пример Христова. В Ценово и Пазарджик пък са прехвърляли суми от парите за конкретни проекти към други обекти, за които не е имало изрично решение на Постоянната комисия за защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи към Министерски съвет.

Констатирани са и липси на материали, които според правителственото решение е трябвало да се раздадат на физически лица, за да си извършат сами ремонтите на отнесените от пороите домове, каза Христова.

Сред другите нарушения, допускани масово от общините, е липсата на приемно-предавателни комисии за извършените ремонтни дейности, за да се гарантира тяхното качество. Много често възстановителните дейности са правени без специализирания строителен надзор. В Приморско и Елена например липсва инвеститорски контрол на извършваните ремонти на общинската инфраструктура.

За конкретни случаи на нарушения в 15 общини, извършени през 2004 и 2005 г., е сигнализирала АДВИ в прокуратурата. Така срещу местните власти в Грамада, област Видин, и Ракитово, област Пазарджик, има по два доклада съответно за двете години. Другите общини, които се очаква да бъдат разследвани са Айтос, Генерал Тошево (Силистренско), Камено (Бургаско), Приморско, Севлиево (Габровско), Велинград, Белово (Пазарджишко), Панагюрище, Ветово и Ценово (Русенско), Силистра, Търговище и Столична община.

Общините не са усвоили близо 2 млн. лв. и не ги връщат

Проверката е констатирала, че от отпуснатите от държавния бюджет 44,846 млн. лв. за 2004 г. и дадените 86,470 млн. лв. за 2005 г. са изразходвани по предназначение съответно 44,048 млн. лв. и 82 млн. лв. От неусвоените 315 хил. лв. през 2004 г. общините имат да връщат 90 хил. лв. в държавния бюджет, но още не са сторили това. За миналата година неусвоената сума е 2,773 млн. лв., от която дължими са 1,866 млн. към хазната.

Така кметствата имат да връщат близо 2 млн. лв., за което са им съставени протоколи и са им наложени санкции. Парите, които е трябвало да се възстановят в бюджета са били доста повече, но по време на проверката масово общините са сещали, че трябва да ги върнат, сочат данните на АДФИ.

Сега за всяко кметство е даден различен срок за възстановяване на неизразходваните за преодоляването на щетите средства, обясни Теменужка Петкова, експерт в дирекцията за инспекционната дейност в АДФИ. Тя обаче не можа да посочи общата сума на глобите, които са наложени на кметове, зам.-кметове и  съответните отговорни лица по конкретните проекти. Ако те не възстановят парите в посочения им срок, ще им бъдат наложени допълнителни имуществени санкции, допълни Петкова.

Кметовете изненадани от обвиненията

Част от кметове на 15-те общини, дадени на прокурор, с които Mediapool се свърза, обаче се изненадаха от сигналите срещу тях за нарушения при усвояването на средствата за преодоляването на пораженията от пороите.

Всички процедури, провеждани за щетите от наводненията, са в рамките на закона, заяви кметът на София Бойко Борисов. Поискахме от държавата над 11 млн. лв., а тя ни даде 1,5 млн. лв. Затова и до края на деня ще предам на Емел Етем (вицепремиер и министър на държавната политика при бедствия и аварии) информация какво сме им поискали и те какво са ни дали като финансиране на фона на взетите от общинския бюджет 100 млн. лв., допълни той. Заместникът му Минко Герджиков уточни, че при проведената проверка от АДФИ единствено е констатирано, че не са усвоени около 150 хил. лв. от дадените средства. Причината за неизползването им е, че дойдоха през ноември и нямаше време за ремонти, обясни Герджиков. След като се консултирахме с Министерството на финансите дали да ги оставим за следващата година и те ни препратиха за становище към Постоянната комисия за бедствие и авария, но отговор така и не дойде, върнахме парите, каза Герджиков. Той бе категоричен, че процедурите и договорите на Столична община са изрядни, налице са и приемно-предавателни протоколи за ремонтираните обекти.

Кметът на Търговище Красимир Мирев, който е и председател на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), посочи пред Mediapool, че единственото им нарушение е свързано с нереализирани материали за 8 хил. лв., които е трябвало да се раздадат на хората в нужда, но това не е сторено, защото не са отговаряли на изискванията. Сега се уточнява наличността на материалите, каза Мирев, който също каза, че общината няма проблеми с неусвоени средства и нарушени процедури за обществени поръчка.

В Община Приморско се оказа, че проблемът бил  в неизвършен монтаж при реконструкцията на моста над р. Дяволска, който обаче бил авансово платен, обясни пред Mediapool кметът на града Димитър Димитров. Тези пари вече сме си ги удържали от фирмата изпълнител и сме ги върнали на бюджета, а монтажът ще се извърши за сметка на дружеството, допълни той като коментира даването на общината му на прокурор като “фишеци”.

Не сме отклонявали или изразходвали неправомерно средства, дадени за щетите от наводненията, заяви и кметът на община Силистра Иво Андонов. Той се сети само за 80 хил. лв., които държавата дала на ремонт на един обект, който се нуждаел от над 1 млн. лв. за реконструкция. Върнахме тези пари, защото с тях нищо не можеше да се направи, каза Андонов.

ЗОП е неадекватен при екстремни ситуации

Изпълнителният директор на НСОРБ Гинка Чавдарова обясни пред Mediapool, че най-вероятно нарушенията в обществените поръчки, които са били констатирани при проверката на АДФИ, са защото кметовете са били изправени в екстремна ситуация, при която или трябва бързо да ремонтират и да спасяват населените места от бедствието, или да чакат сроковете и да се влоши положението. Затова и НСОРБ поиска да се изготвят специални срокове за провеждане на обществени поръчки за такива екстремни ситуации, които да са свързани и със сроковете за  финансиране на възстановителните дейности от бюджета, но това не се случи, коментира Чавдарова. Според нея не може да се обобщава информацията за всички общини, тъй като навсякъде положението е строго индивидуално и за част от нарушенията сигурно има аргументирани обяснения, които вероятно ще са обект на прокурорската проверка, която е поискала Агенцията за държавна финансова инспекция.

За нарушенията във Велинград и Белово Чавдарова обясни, че вероятно са се случили заради това, че дълго време общините бяха без кметове и местната управа постоянно се сменяше с временно изпълняващи длъжността и рокадите са  размили отговорността при използването на средствата за наводненията.   

Областните центрове били по-стриктни 

За разлика от общините, при областните центрове не са констатирани такива драстични нарушения, каза Димитричка Христова от АДФИ. На тях са им били предоставени 1,259 млн. лв. през 2004 г. и 3,280 млн. лв. за следващата година. От средствата са усвоени целево съответно 1,229 млн. лв. и 3,270 млн. лв., като неизразходваните пари са върнати в държавния бюджет. Не са констатирани и случаи за използване на държавните пари не по предназначение, каза Теменужка Христова. Има само един случай за нарушение на обществена поръчка от областна администрация през 2004 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. съобщение
    #17

    .

  2. etemomrazec
    #16

    Nali se seshtame, che firmite, koito sa usvoili parichki za remontni deinosti sa ot obrach firmi, sobstvenoet na pravitelstvoto. Obshtinite sa drebni ribi. Na tiah im se plashta za da poemat otgovornostta za narusheniata. Posle sankciite sreshtu tiah sa smeshno minimalni. Kajete sega zashto glasuvahte za "koalicia za Bulgaria"?

  3. pk3
    #15

    Защото тези които гласуват за КБ се надяват и на тях да им се удаде такава златна възможност, та затова. Те не знаят, че това е престъпление, както не са знаели какво е това корупция, но са знаели за величавата фигура на Ленин

  4. х
    #14

    прокурорът ще загуби папката

  5. х
    #13

    да си дадеш парите на държавата ида чакаш тя да ти ги върне .Винаги част от парите ще бъдат откраднати,затова е измислена тази система

  6. E
    #12

    какво ще я правят? А доган?

  7. E
    #11

    за турските мошеници? Или и там е 3:5:8

  8. справедливостта?
    #10

    завъртяните кинти на доган-султан нЕма да дадат шанс на прокурора да си свърши работататова ясно ли еиле не еи ако е справедливо да се върне бесилото за крадците на народна парас кое да започнем и с когоех унгарио мечта наша...

  9. udu
    #9

    09.09.2006h-от медияВ русенската прокуратура са внесени девет доброволно подписани споразумения по делото за скандала с изхарчени пари за бедствия в град Вятово. Между обвиняемите в извършване на документно престъпление са кметът на общината Рейхан Хабил, заместникът му Ивелин Димитров, кметицата на село Писанец Росица Антонова, началникът на Гражданската защита в общината, счетоводител и представител на фирма “Ремонтстрой” – Русе.Адвокатите и държавното обвинение са се споразумели на всички да бъдат

  10. udu
    #8

    от 15 кметове,дадени от АДФИ на прокуроратура,били изненадани 4,което е "масово" според екипа .според м.мнение: 1.Очевидно не е масово.2.Очевидно не е изненада.3.Очевидно продължаваме да се лъжем.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.