Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

1/5 от БВП ще отива за пенсии и грижа за възрастните през 2050 г.

6 коментара
През 2050 година разходите за пенсии, грижа и здраве у нас ще нараснат от сегашните 16.6% на 20.3%. Това сочат данните от последния доклад на “Алианц “ “Демографски пулс”. Съотношението на хората над 60-годишна възраст в България, което за момента е 24.2%, ще се увеличи на 39.1% в средата на века. За страните от Еврозоната през 2060 г. държавните разходи за пенсии, грижа и здраве ще достигнат близо 30% от БВП. Очакваното покачване на разходите на европейците, вследствие увеличилата се продължителност на живота се равняват на целият национален доход на Холандия, сочи още анализът.

Нарастващите разходи за застаряващото население са глобален феномен. Проблемът със застаряването няма граници. Пенсии, здраве и грижа са най-очевидните и най-пряко засегнатите области, посочват авторите на документа.

В България най-голямото увеличение, дължащо се на бързо застаряващото население, е прогнозирано в сферата на пенсиите. Все пак предизвикателствата ще се различават значително в Европейския съюз, в САЩ и в Азия, в зависимост от социалните системи по места.

Докато САЩ може да очаква относително благоприятна демографска тенденция, тъй като в по-голямата си част държавните пенсии са предназначени да предоставят единствено базови приходи, подкрепени от значителни индивидуални спестявания, то здравната система генерира публични разходи.

Обществените разходи за здравеопазване в САЩ нарастват с 5% годишно от 1970 г. и ако тази тенденция се запази, ще достигнат 18% от БВП през 2050 г.. От другата страна на земното кълбо, нарастващите икономически сили като Южна Корея, Тайван, Сингапур и Китай, все още имат относително младо население. Това обаче ще се промени драматично в близките години, особено в Китай. Показателят за раждаемостта в Китай се е понижил от 5.5 деца на една родилка през 1960 до едва 1.8 днес. В същото време очакваната продължителност на живота се е увеличила с удивителните 28 години.

Както пенсионната система, така и системата на здравеопазването са в етап на ранно развитие или реформа. В Китай има две пенсионни системи, които покриват по-малко от половината работещи в градовете и едва 12% от работещите в селските региони. Вече е ясно, че тези реформи и тяхното осъществяване са сред най-страховитите социални, икономически и фискални предизвикателства, пред които Китай е изправена в днешно време.

В развитите индустриални държави мъжете прекарват средно около 20 г. в пенсия. Пенсионерите във Франция са победители със средна продължителност на пенсионният период 24 г., в сравнение с 16.8 г. в Швейцария. Българските пенсионери са позиционирани в средно ниво с продължителност на пенсионния период 14 години.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. гудю
    #6
  2. N
    #5
  3. Але&Со
    #4
  4. пенсионер
    #3
  5. Фани
    #2
  6. Прогнозата
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.