Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

15 университета обещали да не повишават таксите си догодина

Младежите с по-голямо представителство в управлението на ВУЗ-овете

10 коментара
Снимка: БГНЕС

Докато едни студенти организираха протестни акции срещу възможността за увеличението на студентските такси, гласувана със Закона за бюджета за 2012 година, техни колеги се срещнаха в петък с министъра на образованието Сергей Игнатов. На срещата е бил обсъждан въпросът с евентуалното повишение на таксите, както и някои моменти от новия закон за висшето образование, който трябва да стане готов през февруари.

“Изпратихме официални запитвания към висшите училища и това, което сме получили като отговори до момента, е че никое от тях не предвижда увеличение на студентските такси през следващата 2012-2013 година“, коментира след срещата Петър Чаушев от Националното представителство на студентските съвети. Той посочи, че досега отговор са дали 15 университета, сред които и най-големите. Ректори на водещи висши училища като Софийския университет и УНСС вече заявиха, че по-скоро не се предвижда повишаване на таксите за следващата учебна година.

 

Чаушев и колегите му обявиха, че подкрепят протестите на останалите студенти, но не стана ясно дали ще участват пряко в уличните демонстрации.

 

Окончателно решение за повишаване на студентските такси се взима от академичните съвети на висшите училища и се утвърждава по тяхно предложение от Министерския съвет. Затова все още няма гаранции, че през следващата учебна година увеличение на таксите няма да има.

 

Министърът на образованието Сергей Игнатов обаче за пореден път заяви, че направената нормативна промяна цели да се даде възможност на университетите да въведат диференцирани такси. По този начин например отличните или социално слабите студенти могат да плащат по-ниски такси, а останалите – по-високи.

 

След срещата стана ясно още, че в новия закон за висшето образование се предвижда по-голямо представителство на студентите в академичните съвети на висшите училища. При 15% сега участието на студентите се очаква да достигне 30% след приемането на промените.

 

Игнатов отказа да огласи останалите новости в подготвяния закон. “От нищо не съм се отказал“, заяви той в отговор на въпрос дали в закона ще залегне предлаганата от него идея за разделяне на финансовото и академичното ръководство на университетите и дали един преподавател ще участва в акредитацията на повече от едно висше училище.

 

В знак на протест срещу увеличението на студентските такси на четири пешеходни пътеки в Студентски град младежи организираха непрекъснато пресичане, с което спряха движението. Те скандираха "Не, на високите такси", "Искаме промяна" и призоваваха колегите им да се присъединят към демонстрацията. Задръствания обаче не се образуваха, защото студентите пропускаха движението през няколко минути.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    Отвратително ще бъде, ако м-рът осъществи популистките си напъни и вдигне студентската квота в АС на 30%. Студентските съвети по презумпция са хранени копои на ректорските ръководства, гласуват както им заповядат и са напълно манипулируеми. Те са си днешните комсомолци, нищо повече. Откъде-накъде някакви недоучили и тъпи мързелаци ще гласуват в академичните съвети решения, от които нищо не разбират??? По каква логика обучаемите ще решават как и доколко да бъдат обучавани??? Министърът няма нищо общо с академизма, нито с ценностите и принципите на висшето образование.

  2. Анонимен
    #9

    Гола вода! 90% от българите генетицно са родени роби. Когато светът се вдигна с "Окупирай Уолстрийт" българите предпочетоха да гледат сеир и затова монополистите и ологарсите на Бойко си ги тъпчат като хлебарки. Дори Путинска Русия се вдигна като им фалшифицираха изборите, а в България Цецо и Фидосова направиха всички на маимуни на изборите и......тишина! Българите мрат като мухи преди да вземат пенсия поради бедност и лошо здравеопазване, вдигнаха им годините за пенсия, а те песни за Бойко пеят. Със студентите - внуци и деца на роби ще е същото!

  3. Анонимен
    #8

    Не съм против да се понамалят университетите и да се вдигне цената. Така ще се вдигне малко уважението към това образование, че в момента ми се струва, че има малко повече, студенти, отколкото трябва и те знаят малко по-малко от колкото има нужда, хехе

  4. Анонимен
    #7

    Дотук писалите са прави, но отчасти. Големите университети държат марката и нивото на подготовката в тях не е паднало. Лошото е, че се нароиха висши учебни заведения от кол и въже (Жорж Ганчев беше казал "Никополския филиал на Университета в Турну-Магурели") и те не само издават дипломи, но и хабилитират доценти и професори пак от кол и въже.

  5. Анонимен
    #6

    Obeshtanoto ne e kato zaveshtanoto.Pak i sledvaiki primera na Slanceto i planetite mu pochti e sigurno kakvo ste stane.

  6. Анонимен
    #5

    Съгласен съм, че има девалвация, чудовищна девалвация ! Повечето от днешните висшисти нямат образоваността и подготвеността на някогашните среднисти. А повечето от среднистите са неграмотници ...

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #4
  8. Анонимен
    #3

    Дръжте се здраво! Девалвацията на т.нар. висше образование е чудовищна! Повечето от днешните висшисти нямат образоваността и подготвеността на някогашните среднисти.

  9. Анонимен
    #2

    Типично по български-студентите разединени по въпроса за таксите.Като си спомня изказването на лидерите им по повод убийството на студента Балтов-всеки ден ще протестираме, докато не стане ясно кой е убил момчето. Какво стана?-поредното НИЩО.Дори и младите нямат чувство за солидарност и подкрепа.

  10. Анонимен
    #1

    Вместо да протестират срещу лошото образование и липсата на матереална база за обучение - гледат таксите. Може би защото това ще вдигне цените на купените дипломи, дали защото студентите изобщо не се интересуват от знания, а само как да преписват.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.