Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

170 фирми властват в 7 млн. дка гори в България

Бизнесмени владеят 6.4% от територията на държавата чрез дивечовъдни участъци

3 коментара
Ловно стопанство Искър, незаконен строеж

170 фирми, част от които на известни бизнесмени, контролират 7 млн. декара гори в България, установи разследване на неправителствената организация "Зелени закони".

"За последните 20 г. около 7 млн. дка земи и гори, възлизащи на 6.4% от държавата, са предадени чрез ловни концесии в ръцете на около 170 фирми, сред които тези на братя Ангелови, Валентин Златев, Цоло Вутов, Цоцоркови, Румен Гайтански, Емил Димитров, Фуат Гювен, Тодор Батков, Делян Пеевски, Тихомир Трендафилов, Гриша Ганчев, Христо Ковачки, Гео Дундаров и други", уточняват оттам.

Природозащитниците предупреждават, че цари липса на обществен контрол и затова ловните концесии водят до пълна феодализация на горите и ловните територии чрез ограничаване на обществения достъп посредством ловни огради, административни заповеди и жива охрана. Наблягат и на факта, че се стига до нагласена приватизация на сгради.

"Процесът на обсебване и феодализация на горите, ловните територии и дивеча от ловни олигарси може да бъде прекъснат единствено чрез пълна прозрачност и пренаписване на правилата за отдаване на ловните територии", добавят още оттам.

Кой какво държи?

Част от ловните територии в държавата, извън тези попадащи в ловностопанските райони на дружинките и ловните стопанства, са обособени като държавни дивечовъдни участъци (ДДУ). Отдадените към момента подобни участъци са с обща площ 4.3 млн. дка или 1/10 от всички горски територии, като 99% от тях се управляват от над 150 частни фирми. Сред най-големите концесионери са фирмите Етрополски бук ЕООД и Експрес-Турс ЕООД на Емил Димитров (над 140 000 дка в Етрополе, Шерба и Несебър), Гимел АД на Гео Дундаров (близо 120 хил. дка в Еленския Балкан), Асарел-Медет АД на Цоцоркови (близо 120 хил. дка в Панагюрище), Ви Ай хънтинг ООД, свързана с Христо Ковачки (над 80 хил. дка в Странджа и Рила), Ловен комплекс Бялка ЕАД на Гриша Ганчев (близо 70 хил. дка в Ловеч), и др.

Основна причина за безконтролното завладяване на горите от частни лица чрез отдаването на дивечовъдни участъци се дължи на тоталната липса на прозрачност по отношение на договорите и проверките на институциите, както и тотална липса на съгласуваност с останалите заинтересовани страни при изграждане на ловни огради или ограничаване на достъпа, което не дава възможност за обществен контрол и предотвратяването на злоупотреби, добавят природозащитниците.

Освен това, приходите от вноските за стопанисване и ползване на дивеча се превеждат в Изпълнителната агенция по горите към агроведомството в София, без да остават никакви средства за съответните горските стопанства.

"Това води до липса на стимули за коректно прилагане на законовите изисквания, а оттам и до фиктивен контрол", добавя още анализът.

Стопанисване за вечни времена

Природозащитниците акцентират, че още по-голям проблем се крие в член 36 л (4) от Закона за лова, който позволява чрез преподписване на 15-годишни договори всеки дивечовъден участък да остане под владението на една и съща фирма без нов конкурс за вечни времена.

Емблематични примери за това са не само обсебването на ДДУ "Герзовица" от фирма "Красин" ООД, но и на ДДУ "Омана" от "Интерагро Сливен" ЕООД, ДУ Дяк от Каро трейдинг ООД, ДДУ Дъбрава от Кондор ЕООД, ДДУ Буковец от "Гимел" АД на Гео Дундаров. Тези негативни случаи обезличават усилията на много почтени фирми за подобряване на дивечовите запаси и развитието на добросъвестни ловностопански практики.

Голямата тайна

"Най-голямата тайна в ловните среди обаче са договорите за съвместно изпълнение на дейности по чл. 9 от Закона за лова, въз основа на които държавните ловни стопанства "споделят" с частния партньор всички инвестиции, разходи и приходи при развитието на ловностопанската дейност в стопанството", добавя анализа.

Природозащитниците посочват, че чрез такива договори е феодализирана площ от близо 3 млн. дка, което е близо 7% от всички горските територии в България , като управлението на 20 от всички 30 държавни ловни стопанства в България вече е в ръцете на известни ловни богаташи като братя Ангелови (ДЛС Витошко), Валентин Златев (ДЛС Паламара и ДЛС Росица), Цоло Вутов (ДЛС Витиня), Румен Гайтански (ДЛС Искър), Емил Димитров (ДЛС Шерба), Фуат Гювен (ДЛС Арамлиец), Тодор Батков (ДЛС Кормисош), Тихомир Трендафилов (ДЛС Тракия), Делян Пеевски по непотвърдена информация на екосдружението в 2 две ловни стопанства в Родопите и т.н.

Липсата на прозрачност създава възможности за скриване на приходи от частния партньор с цел ощетяване на ДЛС при разпределението на приходите, както и за завишаване на разходите на частния партньор с цел изкуствено задлъжняване и ощетяване на ДЛС, добавят още от "Зелени закони".

Оттам са категорични, че договорите за съвместна дейност държавата и държавните институции не само преотстъпват значителни площи от българските гори, но влизат и в недопустими икономически и политически зависимости с най-богатите и влиятелни български бизнесмени.

"Най-добрият пример за това е тоталната абдикация на държавата пред желанието на ловния концесионер в ДЛС Искър да изгражда незаконно ловни хижи и ловностопански сгради върху държавна земя, което може да се обясни единствено чрез абсолютната сигурност на концесионера, че сградите и стопанството ще бъдат под негов контрол и вероятно собственост за вечни времена", посочват още природозащитниците.

Казусът за първи път повдигна бившият общински съветник и бивш депутат от ДБ Владислав Панев, който изкара факта, че фирма на Румен Гайтански - Вълка е изградила незоконна постройка на брега на река Искър в едноименното ловно стопанство. Независимо, че строежът бе определен за незаконен от ДНСК все още не се е пристъпило до бутането му, заради обжалване на Гайтански и на държавното стопанство, което твърди, че му е ремонтирана стара работилница.

От агроведомството са предоставили данни на "Зелени закони" за периода 2016-2020 г., които показват, че вече са приватизирани или е направен опит за приватизацията на ключови ловни хижи, ловни домове и други ловностопански сгради в ключови стопанства. Така например, ловната хижа в ДГС Шумен - ДДУ "Ивански" е продадена на концесионера на участъка "Автомагистрали Черно море" АД, а ловните и административни сгради в ДЛС Арамлиец са продадени на фирма Фортера АД на банкера Фуат Гювен (собственик от 2010 г. и на имота под сградите), свързан с концесионера в стопанството "Ловни хълмове" ЕООД.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Евроатлантизъмм
    #3

    Така се превзема държава. Купуваш територията и. КТБ много помогна навремето с необезпечени кредити.

  2. Sin
    #2

    Правосъдната система по руски модел, съответно руско правосъдие. Всички знаем какво означава това. Управляват те разпасали се мужици и се подиграват със задаващите въпроси. Затова умната на изборите, всеки глас е важен.

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.