Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

18 000 деца са напуснали преждевременно училище миналата година

7 коментара

Близо 18 000 ученици са напуснали общообразователните училища преждевременно през миналата година, сочат данни на НСИ, публикувани във вторник. Най-голямата част – около 15 000 - са прекъснали учението си в етапа на основното образование.

Децата спират да ходят на училище предимно по семейни причини. Това важи за почти половината от напусналите. Поради нежелание да се учат са спрели да посещават класните стаи 21% от децата.

Същевременно статистиката отчита, че относителният дял на хората с основно и по-ниско образование намалява. Ако през 2004 година той е бил 28.4% от цялото население на страната, през 2007 година е стигнал 22.6%, а през 2008 година – 22.5%.

Относителният дял на българите с висше образование (колеж и университет) се увеличава от 21.7% през 2004 г. на 22.4% през 2007 г. и достига 22.8% през 2008 г. Делът на хората със средно образование се увеличава от 50% през 2004 г. на 55.1% през 2007 г., а през 2008 г. е 54.8%.

Това означава, че в момента 77.6% от населението в активната трудова възраст (25-64 г.) е със средно или висше образование. Относителният дял на младежите на възраст 20-24 години със завършено най-малко средно образование е 83.5% за 2008 година.

Положителна тенденция се забелязва и по отношение на дела на преждевременно напусналите училище сред младежите на възраст 18-24 години, който намалява от 21.4% през 2004 година на 15.3% през 2008 година.

Общият брой на студентите в България в началото на учебната 2008/2009 година, включващ записаните в четирите образователно-квалификационни степени "професионален бакалавър", "бакалавър", "магистър" и "доктор" е 274 200 души.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. molia drugarkata
    #8

    "статистиката отчита, че относителният дял на хората с основно и по-ниско образование намалява" ami kak niama da namaliava sled kato se uvelichava broia na horata bez obrazovanie vaobshte. s uvereni krachki varvim nazad kam nachaloto na XX vek, chestito evro i nato-chlenove!

  2. 07
    #7

    (не че е грях, но това е срамота за родината на Кирил и Методия)За това да се поклоним на партията Майка, която назначава чалми в министерството на Вълчев- мангала..Анадъм, ефендилар?

  3. Иван Богоров
    #6

    Анализът е формален, на основата на бройки без да се разкрива качеството на получената образователна степен. Истината е жестока. Толкова много деца да отпадат от училище не е познато в цялата история на българското образование. По-страшното е, че избраният либерален модел на финансиране на образованието - парите вървят след ученика и студента доведе до подаряване на оценки над слаб само и само да се задържат децата и да се осигурят парите за заплатите на учители и преподаватели във ВУЗ. Преподавателите

  4. Кумчо Вълчев
    #5

    бездуховни бъднини!

  5. 0000
    #4

    Форд каза за "московские новости",че на орачът и работникът ,както и зидарят не се нуждаят от уроци по висша математика, и разни академически дисциплини,които нямат приложение в практиката.Това отблъсква младежите от учене за бележки,които трябват за кандидатстване във ВУЗове.

  6. tt
    #2

    "казал на Московски новини" 1989?:)Шегаджия си ти 0000.

  7. Свидел
    #1

    В Булгаристан - Комунистан всичко е възможно, щом става дума за осиране. Да припомня ли на някои носталгици по татовото време, че няколко години преди падането на татовия режим бяха въведени т. нар. УПК, само и само за да отклонят зрелостниците от кандидатстване за висшите училища. И един виц - някога "другарят" Тодор Живков в качеството си на министър-председател или на президент се похвалил пред турския си колега, че в България само 10% от хората са без образование и посочил, че в Турция този дял е 90%. Вярно е колега, съгласил се турчинът, но у нас управляват останалите 10%. Анадънму ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.