Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

1ви, 3ти, 5ти март!

10 коментара

За българските русофили настава Рамадан. Цяла седмица ще празнуват. На 1 март пристига руският президент Владимир Путин. Симеон пък покани потомък на Руския император. Два дни по-късно ще отпразнуват това, което в училище наричаха Освобождение от турско робство (или Османско иго, в зависимост от състоянието на българо-турските отношения в момента), а на 5-ти март ще си припомнят Сталин по повод 50 - годишнината от смъртта му. Скръб и радост - както си му е редът при една истински празнична седмица.

Руснаците обичат България. Това е разбираемо. Те виждат в нейно лице страна, която не ги мрази. В съветските години за тях България беше онова, което Югославия беше за българина - достижим Запад. Но те гледаха на България и като на своя рожба. В техните души сега зрее драма, типична руска драма - балканската им мечта ги пренебрегва и те не могат да разберат защо.

Неотдавна, когато се опитвах да сменя пари в една затънтена сибирска банка, служителката промълви с преливащ от скръб глас: "Значи вие ще съборите Альоша в Пловдив?". Трябваше ми малко време докато се сетя, че става въпрос за паметника в Пловдив, за чиято съдба наистина нямах ясна представа. Отвърнах любезно: "Не знам, но не е изключено." "Но защо, какво направихме ние? Наистина ли бяхме окупатори, а не освободители?", продължи тя. "Не, не бяхте освободители.", отвърнах с най-мекия възможен тон, сякаш и казвах: "Моето момиче, ти всъщност си осиновена."

Това беше комичен, но и мъчителен разговор на хиляди километри от нелепата скулптурна творба, който отново ме наведе на мисълта - колко малко общо имаме с този народ. И в същото време си помислих колко заблуда съществува по повод на тази

измислена българо-руска близост.

В друг кът на разпадналата се империя - Челябинск, доскоро затворен град, точно зад Урал, известен с тракторния си завод, който е произвел 20 % от съветските танкове през Втората световна война и със засекретената си по-голяма от Чернобил ядрена авария преди десетилетия, която е превърнала града в лаборатория за развъждане на ракови заболявания - ме отведоха в музея на танковия завод. Там възторжената уредничка, която явно не знаеше за съдбата на Альоша, ме завлече пред карта, на която с тлъста червена линия беше начертан пътя на танк (произведен от челябинските комсомолци в извънработно време) от завода до северната българска граница, която е пресякъл на 9 септември 1944. Не успях напълно да споделя нейния ентусиазъм, а мисълта за пропастта между нашите народи отново присветна в главата ми.

И наистина, като помисли трезво, единственото общо между Русия и България са

плодовете на руския доминационен нагон.

Иначе между тези два народа няма нищо общо. В продължение на векове ние сме били в две враждуващи империи. Русия е страна с имперска нагласа и доскоро удържаше последната империя на земята. България е малка страна, която векове се бори за своята относителна независимост и няма агресивни претенции към ничия територия.

Руската администрация е сходна с българската само по своята неефективност, но нагласите в двете страни към административната йерархия са коренно различни. У нас всеки е достъпен, всеки е братовчед, съселянин, съученик или баджанак. Това което кара хора като Алеко Константинов да се срамуват от народа си е същевременно и част от един напълно чужд за руснака летаргичен балкански демократизъм. Руснакът се страхува от чиновника. Прочетете "Ревизор" на Гогол или "Смъртта на чиновника" на Чехов. Нищо не се е променило там до ден днешен!

Българската нагласа към авторитета е илюстрирана в този любим виц: "Чу ли, че Стоян е предложен за Нобелова награда? Глупости, аз съм спал със сестра му". Съответната руска нагласа е: "Молчать! Не разссуждать!".

Къде тогава е общото? В литературата? Кой българин с ръка на сърцето ще каже, че Евгений Онегин или Братя Карамазови са му по-близки от Ромео и Жулиета или Дон Кихот? Или Горки, който винаги плачел когато четял собствените си творби му е по-близък от Дикенс? Никой не би отрекъл изяществото на елитарната руска култура (винаги преследвана от властта - от Пушкин до Манделщам и Шостакович). Това изящество обаче сближава българския и руския народ колкото Гъоте и Бетовен сближават българския и немския народ. Да не говорим за абсурдни автори като Евтушенко или Рождественски. Кой гледа руски филми? Хората обичат класическата руска музика, но съвсем не защото е руска.

Къде още да търсим сходствата? В религията, ще кажат някои. В православната матушка църква закрилница. Бих ги запитал, ако оставим настрана стилистичните сходства, кой от тези православни радетели може да ми каже какви са доктриналните разлики между православната, католическата и протестантската църкви?

Защо не сме братя с Етиопия? Те са източноправославни.

Или езика? Тук е малко по-особено. Сходства има. Наглед. В действителност днес има повече българи които говорят правилен английски отколкото правилен руски. Отчасти причината е в това, че българският е граматически много по-близо до английския, отколкото до руския. По-сериозната причина е, че независимо от масивния контингент учители по руски, на хората просто не им трябва този език, не ги интересува, не ги привлича, не виждат смисъл в него.

Що се отнася до политическото, социалното и икономическо устройство, Русия е просто една изостанала по уникален начин страна. Нейната изостаналост е толкова своеобразна, че тя по-скоро би могла да бъде предмет на естетическо съзерцание, отколкото положителен, или дори отрицателен, пример за страна като България. (Това естетическо съзерцание е според мен единственият начин човек да превърне посещение в Челябинск, Томск, Саратов, Астрахан, Новгород или Ростов на Дон от подтискащо преживяване в някакъв тип забавление.)

България е малка и лесно обозрима страна с прекрасен климат, Русия е съвсем различна. Храната е различна, историята ни е полярно различна, алкохолната култура е различна, железопътните линии, селото, разстоянията, етническата толерантност (антисемитизмът в техния случай), семейните взаимоотношения, нагласите към собствеността, формите на собственост, архитектурата, изобразителното изкуство, селското стопанство...и какво ли още не е дълбоко различно.

Откъде идва тогава митът за братството, за любовта, за слънцето, въздуха и дружбата? Той има няколко корена.

Първо, от настоятелните набези на Русия, която от началото на 19-ти век иска да разпростре властта си или най-малкото влиянието си на Балканите. В продължение на два века Русия провежда активна пропаганда (наред с войните, окупациите и икономическия натиск) на тема голям загрижен брат и малка беззащитна сестра. Сибирската чиновничка и Челябинската музейна уредничка

дълбоко вярват в този семействен мит,

но той е проникнал и в някой непредпазливи български души.

Второ, от Вазов, който си има свои версии за българската история изцяло подчинени на поетическия му патос за поставяне на митологични, но исторически съмнителни, начала (както с Епопея на забравените).

Трето, от

недоразумението за това какво точно означава 3-ти март.

Руската пропаганда и вазовото митотворчество са наложили широкоприетото схващане, че става дума за освобождение от робство. В действителност нито става дума за освобождение, нито за робство, но инерцията на този мит е много силна.

Има и друго. Неотдавна един български политик призова правителството да внимава с подкрепата си за САЩ срещу Ирак и сред аргументите изтъкна, че България е обучавала терористи и сега има опасност те да видят в българската позиция нелоялният спрямо тях, та затова България трябвало да кротува.

Тази скверна нагласа съществува и спрямо Русия -

тя е голяма, дива и непредвидима, по-добре да не я закачаме

и какво от това, че ще отстъпим малко пред гаменската ѝ наглост. Нека купят Булгартабак, какво от това, че става дума за Майкъл Чьорни, нали и той с бизнес се занимава като всички, нека не натискаме за дълговете към България, че може и нищо да не получим, дай да не ги дразним, че току виж врътнали кранчето на петрола...

Това са все нагласи, които ако има нещо роднинско в тях, то не е братство, а страх, жалост и досада към отдавна полудял агресивен далечен роднина с изящни артистични прояви.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ++
    #12

    the author is a f..in gay!

  2. Нневежество!
    #11

    Да се твърди, че българския език бил по близо до английския е повече от невежество това е безочие. Руският език се формира върху основата на старовеликоруския език, обособил се около 14-15 век от староруския език. Важна роля в този процес има засилването на политическото влияние на Московското княжество, около което се образува руската държава. До края на 17 век официален език в страната остава старобългарският в неговата руска редакция, което става причина за по-силното старобългарско влияние върху руския, отколкото върху останалите източнославянски езици.

  3. уне
    #10

    живял съм в русия и много добре познавам манталитета им.Но е по добре с тях отколкото с комшиите от долу.

  4. Смиридал
    #8

    До сега не съм видял един сносен анализ, който да е контрааргумент на написаното, само празни мечти и легенди.Браво, Юлиане

  5. diana i martin
    #6

    bravo

  6. S
    #5

    TOCHNO NA VREME! DANO SKORO SE OTURVEM OT TEJA CHERVENI HLEBARKI!

  7. Interesno
    #4

    "Защо не сме братя с Етиопия? Те са източноправославни."Interesno

  8. мпзгпмап
    #3

    На или за русия има много неща да се кажат и за и против но простете ми коя е онази държава която спаси с цената на милиони свой деца и герой света от нацизма.Ще кажеш американци англичани и други.Но си задайте въпроса какво света дължи на СССР.Може да не е перфектна старата система.Но дали сега е по добре ние не познавахме наркоманията.не знаехме да крадем и имаше чувства като чест култура душа обич вяра приятелсво желание за безкористност.Питам се сега къде са самодейните занимания на децата културната

  9. NM
    #2

    Статията е безумна.

  10. Alex
    #1

    Браво Юлиане, страхотна е статията. За добре написаното няма давност.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.