Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

20 г. по-късно двете части на Европа все още не се познават

23 коментара

10 ноември 2009 г., Централната библиотека в Амстердам: българи и холандци се събират да отбележат падането на комунистическия режим в България. В програмата има от всичко по малко – музика, филм, българска рокзвезда и политически дебат. Закъснявам малко. Пристигам точно за началото на филма и сядам на предпоследния ред. Двама мъже зад мен коментират “изкуственото мълчание” на зрителите по време на филма, който предизвиква емоциите им.

Предизвиква ли вълнение припомнянето на случилото се през 1989-та и 1990-та година? Празник ли е 10 ноември за българите? Защо всички тези хора избраха да присъстват в залата?

На път за библиотеката си мислех, че не знам друг българин в Холандия, освен Даниела, който би се заел смело с организацията на подобно събитие. Не си го и представях по друг начин. Непременно с политически дебат и с ретроспекция, а след като ще е празник – и с музика. Може би не си представях концерт на блус и рокмузикант като Васко Кръпката в библиотека, но Амстердамската библиотека е отвъд нормалната представа за институцията.

За мен филмът беше най-силната част на събитието. Не можех да повярвам, че е правен в началото на 90-те години. Сепията на картината подсказваше възрастта на лентата, но споделените мнения звучаха като съвременни или провиденчески, като “отгатнали” бъдещето. Неувереността на първия образ, жената-инженер в панелен апартамент, както и меланхолията на художничката... Съвременната ситуация е нестабилна, революционна, разрушителна, но не и непременно градивна. Хората емигрират. 20 години по-късно, в България се е променило само едно – липсва ентусиазмът на промяната.

След постигането на голямата външнополитическа мечта – признанието от Старата Европа, вече и посока нямаме. Мечтите ни не са ориентирани към бъдещето, гледаме само назад към миналото.

Дискусията постави проблема за “близостта” на гледните точки на Запада и Изтока. Макар на теория да имаме общи европейски ценности, дори на една маса ние се гледаме от двата ѝ различни края. 20 години по-късно двете части на Европа все още не се познават, търсят общи черти, но откриването им изглежда трудно. Това не е скептицизъм. В залата хората ръкопляскаха на своите и коментираха обидено чуждите, на чиято земя резидират. Едва Васко Кръпката, т.е. носталгията на българите по общите забавления в миналото, тушира политическите различия. Така пак се върнахме в миналото, което си остава общо. А бъдещето? Тук всеки се справя със своето бъдеще. За щастие, емигрантите не зависят от държавата България.

Може би точно заради независимостта си, българите-емигранти имат причина да изберат 10 ноември за свой празник. Никога не съм се замисляла, защо тази дата не е празник в държава, която се е “освободила” от тоталитаризма. Хората все по-малко знаят за не-свободата по време на социализма. Всекидневната история на 45-годишния режим се помни, но не се говори за нея. Тя е тема-табу. Табуто е нещо опасно за общността. Но заради мълчанието, никой вече не помни, кое точно е опасното и защо е необходимо екстра-внимание, предпазни мерки, почукване на дърво, за да “не чуе дяволът”. И когато мине време, и всички забравят същността на опасността, тя не предизвиква страх.

Тогава миналото бива лесно реабилитирано. Затова съвременното общество употребява празниците, за да си припомни грешки като Холокоста и те да не бъдат повтаряни. На 10 ноември в България не се случи нещо кой знае какво: един дългогодишен владетел беше подменен. Но датата-символ разделя епохи в мисленето и поведението. Материализирането на страховете на образите от филма на Иглика Трифонова все още не позволява на българите да се зарадват и да празнуват свободата си.

Усещането, че “не сме готови за Европа” не е валидно само за Фриц Болкестейн. Не е приятно, когато чуеш коментар за себе си и знаеш, че е това е истината. Но на холандците не им пречи, да ни го кажат в очите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Захари
    #24

    браво на това младо момиче!

  2. Nahakan
    #23

    Abe mome pak si preiala kekscheta s droga!

  3. В и К
    #22

    По-добре европейски кексчета, отколкото руски самогон.

  4. Бети
    #21

    Имаше една Шаренкова, протеже на Стоян Ганев, която намаза филийката с отговорни постове във Външно, дипломатическа кариера и апартамент от БОДК. Съчетание на кариеризъм и алчност... Има ли авторката нещо общо с нея? Да ходи да пита Стоян Ганев за криминалния преход, в който и той, и тя участваха, за разграбването, за унижението на свестните и достойни хора и за техните илюзии, както и за ченгесарския модел на българския преход-агония, който продължава и до днес. За нескончаемата мимикрия... Живея

  5. B.A.
    #20

    Нямам какво друго да кажа.По-доре да прочетете другата статия "Стъкълца" писана по същщия повод.

  6. Nahakan
    #19

    Ti si naakan veika. A moia ti e naHAkan do mudete otzad!

  7. Дсаниела Горчева
    #18

    И с какво се различавате от комунягите? И те така гледаха фамилиите на хората, а не самите хора. О-хо, еди- кой си е враг, дядо му е кулак!Стига с тоя болшевишки маниер! Хайде, започнете(20 години минаха!) да се отърсвате най-сетне от рефлексите на враговете си!Радостина е младо момиче и няма нищо общо с въпросната Шаренкова. Все едно на мен да ми кажете,че съм от една рода с Антон Горчев,понеже и моят дядо и неговият се е казвал Горчо!Но дори и да имаше нещо общо авторката с онази Шаренкова,за която тук подмятате ни в клин, ни в ръкав! Всеки отговаря за себе си, а не за делата на евентуални роднини. На В.А. ли точно трябва да го обяснявам!

  8. Даниела Горчева
    #17

    Да бяхте прочели ето това от статията на Радостина:"Всекидневната история на 45-годишния режим се помни, но не се говори за нея. Тя е тема-табу. Табуто е нещо опасно за общността. Но заради мълчанието, никой вече не помни, кое точно е опасното и защо е необходимо екстра-внимание, предпазни мерки, почукване на дърво, за да “не чуе дяволът”. И когато мине време, и всички забравят същността на опасността, тя не предизвиква страх."И да се бяхте замислили! Ама защо ли да мислите като е къде по-лесно да се чете по диагонал и да се дращят глупости по форумите!

  9. Дядо
    #16

    Наистина, забележително е комунистите как парират всеки опит да си спомним за времето преди 10.11.99! Единици са тия, които все още пишат точно по тази тема! Имаше, например и един сайт в "мрежата" - "аз живях социализма" на който беше сложена такава цедка...Само мили спомени от робството се допускаха за публикация в този сайт! Няма и няма "светлина в тунела", а за пищещите от чужбина, агентурата винаги е готова да ги смачка с непозволени (всред културните общества) удари "под кръста".Само ги четете тук и им се "радвайте":(:(:(

  10. Влад
    #15

    Историческата преценка за социализма е само една - социализмът е империалистическа диверсия, за установяване на скрито колониално господство, чрез представяне интересите на международния финансовия капитал за "народни", чрез псевдо-революции и назначаване на колониални правителства. Комунизмът е същата манипулация като християнството - насаждане на робски колективизъм, улесняващ задачата на експлоататорите, които разбира се не вярват в това, което проповядват.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.