Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

20 кандидати за селски кметове не са получили нито глас на изборите

4 коментара
20 кандидати за селски кметове не са получили нито глас на изборите

20 кандидати за селски кметове не са получили нито един глас на първия тур на местните избори на 23 октомври. Това означава, че кандидатите не са гласували дори за себе си, показват данните на ЦИК, цитирани от БТА.

 

Селата се намират в 15 области, като най-много са неуспешните кандидати в Плевенско. Без получен глас са кандидати за кметове в кметствата Биволаре, Мечка и Одърне.

 

В Кърджалийска, Търговишка и Шуменска област има по двама кандидати, които не са получили нито един глас. Те са в селата Кърчовско и Самокитка (област Кърджали), Априлово и Пробуда (област Търговище) и Мостич и Салманово (област Шумен).

 

Останалите 11 кандидати за кметове без нито един глас са се борили в селата Плоски (област Благоевград), Драчево (област Бургас), Есеница (област Варна), Соколаре (област Враца), Крушево (област Габрово), Безмер (област Добрич), Баховица (област Ловеч), Боримечково (област Пазарджик), Босилковци (област Русе), Искрец (София област) и Динево (област

Хасково).

 

Кметът на кърджалийското село Тинтява пък е избран със 7 гласа, въпреки че имащите право на глас са били над 350 души. Протоколите на Секционната избирателна комисия в селото обаче показват, че в урната са били пуснати 10 бюлетини, от които 3 са се оказали недействителни. В страната няма друг кандидат избран с едноцифрен брой гласове на първия тур за селски кмет, отбелязва БТА.

 

В 163 от общо 2012 села, с право да си изберат кмет, е имало само един кандидат. Естествено борилия се сам срещу себе си печели на изборите на първи тур.

 

С най-малка разлика от само два гласа от следващия на първи тур са избрани кметовете на кърджалийското село Велешани Севим Салиф и на пазарджишкото Аканджиево Ангел Стоев. Кметът на Велешани е получил 52 гласа срещу 50 за опонента, а на Аканджиево - 203 срещу 201.

 

С еднакъв брой гласове на първия тур са били селските кметове в Крива бара (област Враца), Млечино (област Кърджали), Беглеж и Бохот (област Плевен).

 

С най-много гласове на първи тур пък е избран кметът на софийското село Лозен - 1788. За сравнение с по-малко гласове на първи тур са избрани кметовете на 22 общини в 13 области. Най-много са тези общини във Видинска област - четири. Това са Бойница (514 гласа), Макреш (678 гласа), Ново село (1123 гласа) и Чупрене (1055 гласа).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    Анонимен 1 е прав, село Тинтява има само 15 избиратели, така че там законът ПРОСТО Е ПОГАЗЕН!

  2. Анонимен
    #3

    Хехехе, и те самите явно не искат да гласуват за себе си. А кой закон не е спазен в с Тинтява (готино име)? Мен ми се струва че журналистите просто не са си проверили информацията, както ти го правиш (поздравления за което). А заплатите на кметовете не са ли на общинска издръжка по принцип? Не знам, питам - ако не са определено трябва да са. Иначе все някои трябва да представя нуждите на това населено място. Проблема е, ако е повече от един.

  3. tim
    #2

    Това което показват тези числа е, че системата е напълно сбъркана - в София, един млн избиратели гласуват за един човек. В някакво село 20 баби също гласуват за един човек. Ами тяхното гласуване е еквивалентно на избор на домоуправител в малък блок. След като държавата плаща на кмета на Мало малово 400 лв заплата, защо не плаща такава заплата на нашия домоуправител? И защо изобщо подобни села трябва да имат кмет (платен). Или ако имат, защо му се плаща от бюджета?

  4. Анонимен
    #1

    Според протокола на ОИК избирателите по избирателен списък в с. Тинтява са 15 души. Откъде е видно, че имащите право на глас са 350? И по данни на Преброяване 2011 населението на селото е 27 дущи (погледнете в НРНМ). Струва ми се, че просто законът не е спазен... http://results.cik.bg/tur1/protokoli_kk/0915/72429.html

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.