Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

20% такса върху приходите на слънчеви и вятърни централи

След като решението, вкарано през бюджетния закон, мине и в пленарна зала, ще се мисли как да се използват парите

46 коментара
20% такса върху приходите на слънчеви и вятърни централи

От 1 януари 2014 г. да се наложи такса от 20 процента върху приходите от електроенергията, произведена от слънчеви и от вятърни централи, реши в сряда привечер парламентарната комисия по бюджет и финанси на свое заседание, посветено на проектобюджета за следващата година. Това стана изненадващо по предложение на партия "Атака", без съгласуване с бизнеса, без никакви разчети за ефекта върху енергийния пазар и за очакваните приходи, както и без знанието на финансовото и икономическото министерство.

Решението стана част от преходните и заключителните разпоредби на проекта на Закона за държавния бюджет за 2014 г., който също така неочаквано бе приет от комисията изцяло въпреки намерението гласуването да продължи и в четвъртък.

Таксата шокира Българската ветроенергийна асоциация, чийто представител Марияна Янева я определи като изземване на финансов ресурс от частния бизнес за неясно какви ползи. Според нея е недопустимо по такъв начин да се вземат решения, които засягат толкова голям бизнес като производителите на ток от слънце и вятър.

Очаква се това намерение да предизвика голям дебат в пленарната зала при окончателното гласуване на бюджета.

Решението идва след предложение на "Българския енергиен холдинг" да се обложат с 30 процента приходите, но само на слънчевите централи, като парите се събират от Националната агенция по приходите и след това се превеждат на "Националната електрическа компания", за да си компенсира тя разходите за купуване на екоток и за да може да се свали цената на електроенергията за битовите потребители. Междувременно се оказа, че Министерството на икономиката и енергетиката работи върху проект на закон за компромисен вариант за облагането с 15 на сто и то върху приходите на слънчеви, вятърни и хидроелектрически централи.

Ведомството обаче бе изпреварено със законовите предложения в тази насока от лидера на "Атака" Волен Сидеров. Оказа се, че водните централи "спасяват кожата“, а вместо данък ще се събира такса.

Приетият текст предвижда тя да се определя по формула, според която продаденото от слънчеви и вятърни електроцентрали количество енергия ще се умножава по преференциалната цена, която получават те, и от получената сума ще се прибират 20 процента.

"Таксата ще се удържа от "Националната електрическа компания" (НЕК) в полза на бюджета", уточни след засадението на комисията нейния председател Йордан Цонев от ДПС пред Mediapool. Как ще се изразходват тези средства тепърва ще решава парламентът, но целта била да се сложи край на скъпия обяд, който обществото плаща на ВЕИ-производителите, по думите на Цонев.

Той коментира още, че такава такса имало в редица европейски държави и то дори в по-голям размер. Цонев не видя проблем в това, че решението се прокарва в преходните и заключителни разпоредби на бюджетния закон и определи предложението на "Атака" като изпреварващо, но добре дошло, независимо че нямало никакви разчети за неговия ефект.

Финансовият министър Петър Чобанов също се оказа изненадан от предложената такса и журналистите го свариха неподготвен с въпросите си за приходите, които ще се съберат от нея, и начина на изразходването им. Той предложи самите вносители да обяснят мотивите си, каквито обаче се оказа, че "Атака" не са длъжни да представят при поправки между първо и второ четене.

Чобанов само коментира, че ако това предложение бъде прието в пленарна зала, то ще осигури някакъв буфер за цената на тока.

Георги Кадиев от БСП посочи пред Mediapool, че е изненадан от приемането на това предложение и че когато се въвежда определена такса за бизнеса, трябва да е много ясно разписано какви услуги се предоставят срещу нея, давайки пример с общинските такси. И ако това решение стане окончателно, на следващ етап трябва много ясно да се разпише нормативно приходите от тази такса за какво точно са предназначени, допълни Кадиев.

Въвеждането на новата такса явно е необходимо, за да се справи НЕК със заложения от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) дефицит от близо 500 млн. лв. при определянето на по-ниските с 5 на сто цени на тока от 1 август. Очакванията на правителството и ДКЕВР бяха, че недостигът на тези пари ще се компенсира от държавни приходи от продажба на парникови емисии, които обаче се оказаха силно надценени. Водните централи пък вероятно са изключени от обхвата на новата такса, защото най-голям дял в хидроенергетиката има пак държавната НЕК и тя също бе трябвало да плаща тези отчисления.

Това е и вторият опит за вземане на приходи от производителите на ток от вятър и слънце, които се оказаха най-силно потърпевши и от въведените през септември 2012 г. от ДКЕВР такси за достъп до електропреносната и електроразпределителната мрежа от всички възобновяеми енергийни източници според мощността си и годината на въвеждане в експлоатация. Компонентите на тези тарифи обаче поетапно се отменят от Върховния административен съд и сега около 150 млн. лв., събрани от ВЕИ-ата, стоят блокирани.

От ветроенергийната асоциация обявиха, че техните членове ще търсят защита на инвестициите си пред международни арбитражни съдилища, ако наистина парламентът одобри окончателно 20-процентната такса върху приходите им.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

46 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #46

    Според изчисления на Института по енергиен мениджмънт реалното разпределение на поскъпването от 10-11% в цената на електроенергията е следното. Делът на кафявата енергия е един процентен пункт, 2.4 за невъзстановимите разходи за TEЦ "AES Гълъбово" и 4.1 за зелена енергия. Останалите около 3.5 процентни пункта идват от повишението на микса, което се дължи на поскъпването на цената на ТЕЦ "Бобов дол" и ТЕЦ "Марица 3". Тоест въпреки многото обвинения срещу зелената енергия все още конвенционалната енергетика е водеща при поскъпването на електроенергията. http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2012/06/08/1842795_koi_vsushtnost_vdiga_cenata_na_toka/?sp=1#storystart

  2. Анонимен
    #45

    А случайно да знаете, че на тези фото-вятърни волтаици държавата е задължена по договор да изкупува произведената от тях енергия. независимо да ли ни трябва или не? Затова плащаме високи сметки за ток. Кой друг бизнес е гарантиран така? Затова се навъдиха толкова ВЕИ-та и сега пищят.В този бизнес не случаино са Цжетелина Бориславова и още много като нея и Иво Прокопиев. Нагушиха се здраво на наш гръб. В Унгария сащо ги обложиха с данък. И те са член на ЕС.

  3. Анонимен
    #44

    А на Георги Кадиев съпругата притежава парк от точно тези вятърни генератори. Така, че той е заинтересовано лице в случая и да не се изказва публично от държавни позции

  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #43
  5. Анонимен
    #42

    Тия "слънчеви" и "вятърни" изманици плащат у нас само 10% данък печалба и пищят. В Другите страни ги друсат по 40% данък, а не пискат. Тази такса първи я въведоха унгарците.

  6. Анонимен
    #41

    Хора,пряко са свързани с ГЕРБ, печелят годишно над 70 млн. лв. от включени по времето на ГЕРБ на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). На първо място посочи Валентин Златев и "Лукойл - Енерджи" с приходи от тези дейности от около 18 млн.лв. годишно, както и Николай Вълканов с 9,4 млн. И печалбата на Иво Прокопиев възлизала на 9,4 млн. лв., а на Цветелина Бориславова - на 9.В бизнеса е и Тодор Начев, общински съветник на ГЕРБ от Сливен, който правел чрез чужди фирми 7,6 млн. лв.

  7. Анонимен
    #40

    Ай сиктир с тез "бизнеси" оттука вече. Най-голямата драма на прехода е, че не оставиха само указ 56. Редно е такива неща като леката, хранително-вкусовата, туризмът,услугите и т.н. да са в частни ръце. Ама всичко останало трябваше да си остане държавно -и земята, и индустрията, и инсфрастуктурата, енергетиката и т.н. Какво е тва чудо частна ВЕЦ на държавната река?!?! НАЦИОНАЛИЗАЦИЯ ВЕДНАГА !!!!!! Волене, размажи ги тези недобити кулачета.

  8. Анонимен
    #39

    Това е социализъм в действие! Не трябва да се слагат такси на екотока, а да му се намалят цените! Такива икономически безумни предложения могат да идват само от един богослов като Сидеров, който по погрешка е в политиката!

  9. Анонимен
    #38

    За тази "такса" много бързо България ще бъде осъдена. И ще си плати с лихвите и съдебните разходи. Не може със задната дата да се отмяташ от поет ангажимент. Всякакви нови такси могат да важат само за новите проекти (но това няма да реши финансовите проблеми на НЕК). За старите ще важат правилата въведени от предишната тройна коалиция.

  10. Анонимен
    #37

    Браво Волене - Народа е с тебе...! Не обръщай внимание на писъците на "истеричните инвеститори"...! Когато даваха подкупи за да им разрешат "инвестицията" не врещяха...! Сега, щели да фалират - с 20% никой не е фалирал...! НЕ лъжете! Браво на Волен...!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.