Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

200 000 българи готови да емигрират, защото "не им се живее тук"

205 коментара
200 000 българи готови да емигрират, защото "не им се живее тук"

Над три пъти са се увеличили българите, които искат да се преселят в друга европейска страна през 2011 г. в сравнение с 2007 г. Това показват данните от изследване на Института за икономически изследвания в БАН, представено във вторник.

Докато при влизането на България в Европейския съюз емигрантите са посочвали като причина професионалната реализация и семейните причини, за да се установят в чужбина, сега половината от тях аргументират решението си с думите "просто не искам да живея в България”, съобщи зам.-директорът на института доц. Веселин Минчев.

През 2007 г. 326 хил. души са имали планове да емигрират. Всеки пети от тях е искал да напусне страната за постоянно. През последните четири години броят на българите с подобна нагласа рязко се е увеличили. През 2011 г. потенциалните емигранти са над 456 хил. души. Близо половината от тях планират да се изселят от България. Други изследвания показват, че едва 10% от потенциалните емигранти изпълняват плановете си, каза доц. Минчев.

Преди четири години желаещите да емигрират от България са посочвали професионалната реализация или семейни причини. По-голямата част от тях са отивали в чужбина с намерението да печелят повече и да живеят при по-добър стандарт. Според доц. Минчев тогава основните аргументи са били краткосрочни икономически причини.

"През 2011 г. професионалната реализация и семейните причини намаляват като мотив за емиграция, което означава, че вероятно хората са изгубили илюзиите си”, заяви Минчев.

Половината от участвалите в анкетата са дали отговор, че вече просто не желаят да живеят в България. Това са 200 000 души.

Мотивацията им не се дължи само на повишаването на безработицата и замразяването на доходите през последните години, а и на големия брой завърнали се емигранти. Това са хора, които вече имат други изисквания и очаквания и създават подобни нагласи сред близките си, обясни Минчев.

През 2007 г. най-предпочитаните страни за живот са били Испания и Гърция, а сега са Великобритания и Германия, независимо от трудния достъп до пазара на труда в две тези държави. Испания и Гърция сега остават на трето и четвърто място. САЩ запазват петата си позиция.

Данните показват, че през 2011 г. българските емигранти печелят повече спрямо четири години по-рано. През 2007 г. средното възнаграждение на месец е било 810 евро, а през тази година - 896 евро. Паралелно с това емигрантите се опитват да спестят все повече, като ограничават текущите си разходи в чужбина.

През 2007 г. българите зад граница са спестили и изпратили на семействата си 815.6 млн. евро. Четири години по-късно сумата надхвърля 1.280 млрд. евро.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

205 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Енчев
    #206
  2. БГ Национал
    #205
  3. Анкета
    #204
  4. ultra
    #203
  5. N
    #202
  6. БГ Национал
    #201
  7. juli
    #200
  8. БГ Национал
    #199
  9. тутурутка
    #198
  10. juli
    #196

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.