Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

21 болници откриват сезона на закриванията

39 коментара
21 болници откриват сезона на закриванията

21 болници няма да сключат договор с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) по нито една клинична пътека през тази година, тъй като не отговарят на нито един от критериите, което ги принуждава да затворят. Това сочат данните след изтичането на крайния срок за сключване на договори между касата и лечебните заведения за болнична помощ, съобщи във вторник Жени Начева, шеф на бюджетната дирекция в НЗОК.

Сред болниците, които няма да сключат договор с касата са тези в Радомир, Трън, Рудозем, Годеч, Кула, Царево. Начева съобщи, че всички тези лечебни заведения са на разстояние не повече от 50 км от болници, които осигуряват лечение по минимум 50 клинични пътеки. Половината от тези болници са с държавно и общинско участие.

Новите, по-строги критерии, на които болниците трябва да отговарят, за да получават пари от касата, включват 24-часови дежурства и поне двама специалисти на трудов договор, за да се работи по определена клинична пътека. Според различни оценки около 150 болници ще спрат да съществуват до края на годината като една част ще затворят врати, а други ще бъдат преобразувани в диагностично-консултативни центрове, места за долекуване и др.

С 14% по-малко е броят на договорите по клинични пътеки, които ще сключат лечебните заведения за болнична помощ с НЗОК през тази година в сравнение с миналата. НЗОК е сключила договори общо с 350 лечебни заведения.

52 болници отговарят на критериите за работа само за 3 договора по клинични пътеки, което поставя и тяхното съществуване на карта. Те и други болници с малко на брой клинични пътеки ще затворят до края на годината, ако не се преобразуват. 107 болници ще сключат от 4 до 20 договора по клинични пътеки. Над 100 договора по клинични пътеки ще имат 56 лечебни заведения, където според прогнозни разчети се извършват близо 60 на сто от хоспитализациите в страната.

Начева обясни, че в много болници броят на клиничните пътеки през тази година спада драстично спрямо миналата. В болницата в Айтос договорите по пътеки от 68 през миналата година стават само 3. В Средец договорите намаляват от 25 на 2, в Полски Тръмбеш - от 34 на 7. При 158 от по-малките болници, които имат под 2000 хоспитализации годишно, намалението на броя на клиничните пътеки е наполовина.

Здравният министър Божидар Нанев препоръча на общините по места да анализират внимателно ситуацията с техните лечебни заведения и да преминат към тяхното преструктуриране в заведения за извънболнична помощ. Заместникът му Валерий Митрев пък определи процеса по закриване на болници като “сеч на сухи клони, при която здравите дръвчета се запазват“. Той посочи, че в някои общини дори тече процес по окрупняване на лечебни заведения.

Макар от министерството да имат намерение част от затварящите болници да се преобразуват в заведения за долекуване, председателят на УС на НЗОК и зам.-финансов министър Владислав Горанов съобщи, че пари за пътеки за долекуване не са предвидени в бюджета на касата. Това поставя под въпрос смисъла на преобразуването на една болница за активно лечение в заведение за долекуване.

За най-пъргавите в преобразуването общини все пак остава шанс лечебните им заведения да работят с касата. Зам.-министър Митрев обясни, че е възможна отсрочка за заведенията за извънболнична помощ, за които по принцип срокът за сключване на договор с касата изтича в средата на февруари.

Здравният министър Божидар Нанев и екипът му започват обиколки от страната, за да съветват местните власти как да постъпят с обречените си на фалит болници. Първите екипи заминават за Разлог, Петрич и Великотърновско. Нанев ще посети първо Ардино в сряда.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

39 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. опр
    #41

    Крайно време е тези - нито риба, нито рак лечебници да бъдат преструктурирани в нещо, което да работи. В общия случай това са болници, в които или няма лекари, или ако има - са двама трима и ... един директор. Каква медицинска помощ може да даде такова лечебно заведение, което няма нужния персонал, няма апаратура, няма лекарства, щото нямало пари /парите били изядени от стари задължения/ и в много случаи няма отопление /щото пак няма пари/.

  2. Мокеле-Мбембе
    #40

    Не съм специалист по организация на болничното дело.Струва ми се, все пак, че е близко до ума:Проблемът на здравеопазването не е в затварянето на болници, които така или иначе НЕ са болници, т.е. не са заведение, където могат да те обслужат с процедури и да те вържат към апаратура, недай Господи, или да осигурят консултации с всякакви специалисти, опазил Бог.При невъзможност за поддържане на пълноценна болница, естествено на нейно място трябва да се укрепи звено за стабилна извънболнична помощ.Но

  3. 40vek
    #39

    Otdavna trjabva6e da se slu4i. Jasno e, 4e goljama 4ast ot malkite bolnici samo izto4vat pari i ne rabotjat ka4estveno: ergo - i s tjah,kato bez tjah. Ako se be6e slu4ilo predi 10-15 g, sega 6te6e da ima pone s 50% po-dobro zdraveopazvane i zdrave, estestveno...

  4. 40vek
    #38

    Prav si Mo, vsa6tnost, v BG "4oveka" ne e obekt na kakvoto i da e, osven na izmama i zdraveto e cennost samo za konkretnija individ. Kogato se otnasja za drug - ne e cennost.

  5. гадльо
    #37

    Вече 10 години т. нар. здравна каса определя "договор",който изцяло обслужва нейните интереси.Лекари и пациенти са само изпълнители на задължения.Дори да останат само 5 болници,пак няма да има пари и качествено обслужване,защото "договорът" ще е същия!

  6. Методи Хъша
    #36

    "За периода 2004 - 2006-та година в България са експлантирани около 1,800 трупа. В абсолютен брой това вероятно е световен рекоорд. При минимална цена за кубичен сантиметър алографски материал (костна тъкан след преработка) от 100 евро, продажната цена на костния материал от един труп може да достигне 100,000 евро. По официалните данни продажбите на “Остеотек” за 2005-та година са в размер на приблизително 60 милиона евро."още:http://www.plevenonline.com/index.php?option=com_content&task=view&id=700&Itemid=12

  7. И.В.
    #35

    Преди години си пороших страхотно стъпалото на единия крак. Много счупени кости. Закараха ме в "болницата" на едно малко градче. Там три дни не ме погледнаха, след което баща ми ме закара в "Пирогов". Там в продължение на няколко месеца ми направиха три операции с коване, връзване с тел, гипсиране и т.н. Оправих се напълно и ходих войник след две години. По-късно научих, че в градчето са сметнали случая ми за безнадежден, затова не са полагали грижи и са смятали да ампутират направо стъпалото. Ето това са малките "болници".

  8. местен
    #34

    Прав сте! Дано повече хора просто прочетат Вашето мнение.

  9. Хахо
    #33

    Мили, ЗЗОЛ; ОПЛ; СИМП и..., много ми е мъчно за вас /а, за мен двойно - защото, съм ЗЗОЛ и СИМП.../ Мъка, мъка-а-а..!!!

  10. изчислител
    #32

    Госпожа Начева или е неграмотна, или лъже директно - от Царево до Бургас не са "по-малко от 50 км.", а са точно 76.Между двата града - по цялото Южно Черноморие друга болница няма.Т.е. от Резово и Синеморец летоска ще ви карат на по стотина километра до Бургас.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.