Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

2/3 от европейците смятат, че проблемът с мигрантите трябва да се решава централно от ЕС

Безпокойството от бежанците и тероризма нарастват

0 коментара
Снимка: БГНЕС

Имиграцията и тероризмът са двете теми, по които опасенията на европейските граждани нарастват най-бързо според последното проучване на Евробарометър, поръчано от Европейския парламент.

Проучването е проведено сред 28 150 европейци на възраст над 15 години между 19 и 29 септември. Това е периодът, през който пристигането на бежанци по границите на ЕС и трагичната смърт на много мигранти бяха широко отразени от медиите. Резултатите от проучването бяха публикувани в четвъртък, когато лидерите на ЕС се събират да обсъждат мерки срещу миграционния поток.

Близо две трети от българите смятат, че решенията по проблема с миграцията трябва да се вземат на ниво ЕС, а не само от националните правителства, сочи изследването на "Евробарометър". Това е средният резултат за всички страни членки.

Национални различия по темата с миграцията

Проучването констатира национални различия, които вече доведоха до сериозни спорове между страните членки заради съпротивата на държави от Централна и Източна Европа срещу централизираната релокация на бежанци.

Между 79 и 81% от жителите на Кипър, Германия, Испания, Люксембург и Холандия смятат, че ЕС трябва да взима повече решения по темата с миграцията. На другия полюс са Естония, Полша и Словакия, където 40% споделят това мнение.

В България позицията по темата е близо до средното ниво в целия ЕС. Според 65% от запитаните българи решенията по миграцията трябва да се вземат на европейско ниво.

Европейските граждани са разделени по подобен начин и по темата за прием на бежанци. Средно за ЕС 78% от анкетираните заявяват, че мигрантите трябва да бъдат разпределени сред държавите членки. Най-много гласове "за" има сред германците (97%), а най-малко – сред словаците и чехите с 31%.

От всички 78%, които подкрепят разпределението на бежанците сред страните членки, 75% подкрепят това да стане чрез задължителни квоти, определени от ЕС.

Повечето от анкетираните българи също са заявили, че търсещите убежище трябва да бъдат разпределени сред държавите членки, като 60% от тях напълно са се съгласили с това твърдение. Според 74% от анкетираните българи това трябва да стане чрез обвързващи квоти.

Нарастващо безпокойство от имиграцията и тероризма

Безпокойството от имиграцията и тероризма е показало най-голямо увеличение в сравнение с другите страхове на европейците, изследвани през 2013 г., като безработицата, социалните неравенства и финансовата криза.

За 47% от анкетираните, имиграцията е най-голямото предизвикателство пред ЕС и държавите членки, за разлика от 14% през 2013 г.

По този въпрос България отново се движи в средните нива за ЕС, като през 2013 г. за 12% от запитаните имиграцията е била проблем, докато в края на септември 2015 г. това вече се отнася за 49%.

Опасенията от тероризъм са споделени от 26% от анкетираните европейци, в сравнение с 11% през 2013 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.