Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

23-та убита жена тази година. Но по-важно е да не ни мислят за хомосексуални

20 коментара
23-та убита жена тази година. Но по-важно е да не ни мислят за хомосексуални

Мъж убива бившата си приятелка. Взима едногодишната им дъщеричка. Скоро го намират, прострелял се. Преди това е прострелял детето.

Това не е филм на ужасите. А трагедия от снощи.

Даже не мога да си представя чудовищността на ситуацията… Стискам зъби, за да не напиша всички прилагателни, които ми идват да кажа. Или да изкрещя.

22-а, или май 23-а жена, убита тази година. Годината, когато за част от политиците и обикновените българи бе по-важно да не ги помислят за хомосексуални. Отколкото как да променят системата. Системата на насилие над жени и деца.

Но не искам да изброявам. За друго ми е думата. За политиканството.

Депутати от ГЕРБ внесоха поправки в Наказателния кодекс. За свирепо наказване на домашното насилие. Лично шефката на Парламента Караянчева заяви, че приема каузата за своя. И ще настоява новите разпоредби да бъдат приети максимално бързо. Силни разпоредби. Даже има предвидени 5 години затвор за "психологически тормоз".

Караянчева казва: "Защото е крайно време да обърнем внимание на един проблем в нашето общество, пред който си затваряме очите." И още: "Днес ние сме длъжни да изразим ясни послания към обществото, към жертвите, които страдат мълчаливо, към безразличните свидетели." Караянчева лично се ангажира с промените и защитата на жертвите на домашното насилие.

Настръхващо. Само да попитам, в горния случай има ли значение, че някой ще бъде наказан? Дали му пука на мъжа, прострелял се след като е убил бившата си жена? Какво ще му направят, ще го прострелят пак? Ще го обесят? Ще го затворят? След като сам се е прострелял… След като жената е мъртва… След като детето е било простреляно… Това ли са ви мерките? Политиканстване!

Очевидни са пропуските в предложенията и цялостната концепция за справяне с домашното насилие:

• Да, има наказания. Големи наказания. Но само ако се докаже виновно поведение.
• Няма превенция.
• Няма превъзпитаване.
• Няма образование.
• Няма отговорност на държавните органи, ако не си вършат работата.
• Няма ясни послания, че не сме в средновековието и тричането на кучета и побоя над жени са гнусни забавления за страхливци.

Има само заплахи за репресии. Пост-фактум. Т.е. ако е убита една жена, или ако е докарана до самоубийство от психическа, вербална и друга подобна агресия, то да е по-лесно да се осъди насилника. Чудесно. Но пост-фактум. След разбития живот. Ченгеджйиска история. Как да накажем някого, но след като е съсипал живота на друг. Не мислим за живота, а за улесняване на действията на репресивния апарат...

И идваме до въпросите:

Защо всичко това се казва сега, а не се каза преди 10 месеца? Защо управляващите сега се сетиха, че има проблем с домашното насилие, а тогава мълчаха? Защо сега героично се правят, че приемат промени, а преди десет месеца ни оставиха на пропагандата на крайни секти? Защо сега казват, че има нужда от промени, а оставиха месеци наред анти-европейци да ни заливат с пропаганда? Защо не говореха, когато лъжливи сторонници на "изконни и традиционни християнски български традиции" твърдяха, че законодателството си ни е супер и никакви либерални лигавщини не ни трябват?

Трябваше ли да се изчакат Патриотите да стигнат до открита война с майките, за да се събере смелост за промени? Трябваше ли да се чака сектантите да търсят сметка на светското ни, по Конституцията ни, образование и да искат да върнат мрака на Средновековието, че да се каже, че има проблем?

Тъжно закъснение… Подобни изказвания трябваше да се направят през януари, когато мракобесниците в и извън правителството се бяха разбеснели… Трябваше да се направят преди да бъдат убити 22 жени…

Да, един закон или една конвенция няма да промени много. Но сигналът към хората, създаването на обществена нетърпимост към домашното насилие, действията на институциите във всяка една ситуация са важни за превенция. За запазване на живот.

Цялата комуникация и поведение на управляващите по темата с домашното насилие и как да извадим средновековния мрак от умовете на хората и от действията на институции и чиновници е провал.

В трудни времена лидерите не казват, че ще направят това, което уплашените хора искат. В трудни времена лидерите се изправят отпред и повеждат хората. Показват пътя. Истинските лидери.

*Коментара на Любомир Аламанов публикуваме от страницата му във Фейсбук

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ImBlack
    #20
    Отговор на коментар #14

    Уви, в реалността с какво разполагаме, какво искаме, какво ни е нужно, какво трябва и какво е възможно, са съвсем различни и често несъвместими неща.Вие казвате, че искате, защото ни е нужно, независимо от останалите неща.Аз казвам да постъпим зряло - да направим възможното, за да постигнем каквото трябва в посока на нужното, защото не разполагаме с каквото искаме!

  2. olele
    #19
    Отговор на коментар #18

    Добре ама как става, аз купувам с доходите си жилище, взимам змията,т.е. жената, на нея й идва, тя решава, че иска по-голям и по-черен, оплаква се, мене ме гонят от жилището, тя си го слага навсякъде минава и сърбежа, и не подава жалба......

  3. Хирон
    #18

    Промяната на мисленето на един човек отнема цял живот. За промяната в нагласите на едно общество ще трябват три поколения. И няма прости решения на сложни проблеми. Обаче има първи прости стъпки, които се прилагат на други места по света и можем да ги погледнем. В щата Ню Йорк например, ако жената се оплаче, съдията незабавно налага ограничителна заповед на съпруга, а полицията я изпълнява. Жената обаче, има определен срок да заведе дело срещу съпруга и да докаже твърденията. Ако не го направи, заповедта отпада и мъжът може да се върне обратно

  4. dimitardi100
    #17

    Това, че има мъже психопати не означава, че всички трябва да станем джендъри !

  5. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #16
  6. olele
    #15

    Не трябва Стамболова конференция, а закони.

  7. edin.drug
    #14
    Отговор на коментар #12

    Не не е по-добре, защото не е вярно. Жената си е жена - физиологически - женски пол. А социалната роля е съвкупността от културно-социални характеристики, които тя има за дадена култура. Да кажем - подчиняване на мъжа, рязане на салатка, кърпене на чорапи. Докато мъжът се образова и възпитава да очаква от жена си да се вписва в социалната роля, която традиционно се предава в обществото - ще има побои, ще има убийства и ще има нещастни и нефункциониращи семейства (защото традиционно социалната роля

  8. ирис
    #13

    Браво Господине,всичко което сте написал е точно,много малко бяха хората които открито се изправиха и казаха,че популизмът който се развихри около Истанбулската конвенция ще ни удари като бумеранг,защото едно е да се говорят глупости за джендъри дошли от джендема,друго е да могат да се наказват хора за които човешкият живот няма стойност,друго е някой да носи отговорност,а не, у нас всички са христяни и си имаме закони.Идва ми да крещя,бясна съм на това задремало общество

  9. ImBlack
    #12
    Отговор на коментар #10

    А не е ли по-добре, вместо да се хаби време, енергия и усилия да се убеди очевадно консервативното ни общество, че "gender" не е социално конструирана роля и "жена" не е индивид, който изпълнява типична за жените социално конструирана роля, както е записано в ИК, а е това, което обществото ни възприема за "пол" и "жена" като биологично дефинирани и генетично предопределени понятия, да вземем да наложим приемането на нужните законови и институционални промени, които реално да защитят жените и момичетата,

  10. Преслав
    #11

    А стига с тия скрити опити на педерунgeлите и всякакви извратеняци да се легитимират в обществото. В САЩ при все крутите закони срещу антисемитизма, един побъркан оня ден разстреля 11 души и никакви закони не можаха да го спрат. Ай сиктир.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.