Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

23,2% ръст на застраховането през 2000 г.

0 коментара

Ръстът на премийните приходи на застрахователния пазар е 23,2% за миналата година, сочат предварителните данни на Дирекцията за застрахователен надзор.
През 1999 г. ръстът в застраховането е бил 33,1%, каза вчера директорът на ДЗН Татяна Чонкова.

BGTEAM @ BATM Advanced Communications

Сравнявайки данните за миналата година, ръстът на застраховането изпреварва всички останали отрасли, каза г-жа Чонкова. Основната причина за темпа на развитие на застрахователния пазар в България е стабилността на финансовата система в страната, коментира г-жа Чонкова.

Данните бяха изнесени на семинар, организиран от Офиса за техническа помощ и обмен на информация към Европейската комисия.

На пазара в България работят общо 32 застрахователни компании. От тях 20 предлагат общозастраховане, а 8 - животозастраховане. Има и 4 взаимозастрахователни кооперации.

През последните години има съществено увеличение на два показателя за застрахователния пазар - застрахователно проникване и застрахователна плътност.
Първият показател е отношението на премийните приходи към БВП. През 1997 г. той е бил 0,97%, а през 1999 г. - 1,36%. В развитите държави обаче този показател е от 3,5% до 13процента.
Вторият измерител за пазара е премийният приход на човек от населението. През 1997 г. този показател е бил $11,89, а през 1999 г. - $20,45. За развитите страни този показател е над $1000, като всеки гражданин има по няколко застраховки, каза Татяна Чонкова.

Общо застраховане Ръстът на премийните приходи в общото застраховане за изминалата година е 22%, сочат предварителните данни на ДЗН. Това е наистина добър резултат, защото превишава два пъти темпа на инфлацията, коментира Чонкова. На автомобилното и имущественото застраховане се падат над 80% от приходите в общото застраховане. Все още българинът възприема застраховките като форма на защита първо на имуществото си, а след това - живота си, коментира г-жа Чонкова.
Задържащо влияние имат и ниските доходи на населението, продължи тя.

Има увеличение на застраховките на различни финансови загуби и гаранции през последните две години.

Животозастраховане В животозастраховането ръстът на премийните приходи през 2000 г. е с 15% повече, отколкото в общото застраховане, сочат данните на ДЗН. Това дава основание да се прогнозира, че постепенно спира намаляването на дела му в общия застрахователен пазар, което се наблюдаваше през последните години. Според Татяна Чонкова върху този вид застраховки отрицателно е повлиял бумът на инфлацията от 1996 г. и 1997 г., което стопи спестовните застраховки на хората. Недостатъчна е и рекламата на продуктите, които се предлагат от животозастрахователните компании. Липсват и по-съществени данъчни облекчения, въпреки че през последните години беше направено не малко - данъкът върху премиите на животозастрахователните компании падна от 3% на 2%, а сумата, която фирмите може да дават за застраховка на служителите си, беше увеличена от 30 лв. на 40 лв. месечно.

Застраховката "Живот" държи 55,11% от пазара на животозастраховането. Намалява делът на дългосрочните спестовни застраховки и на здравните застраховки, показват данните на ДЗН.

Концентрацията на пазара намалява Според данните на дирекцията продължава да намалява концентрацията на пазара. Трите най-големи дружества на пазара - ДЗИ, Булстрад и "Алианц-България" през 1999 г. са държали 59,98% от пазара, а през 2000 г. делът им е паднал на 57%. През 1997 г. и 1998 г. тези три дружества са държали съответно 75% и 69,3% от пазара.
В същото време малките дружества имат изпреварващ темп на развитие.

И в животозастраховането концентрацията на пазара намалява. Делът на ДЗИ в животозастраховането по предварителни данни за миналата година е паднал до 47,5%. През 1999 г. дружеството държеше 62% от пазара. ДЗИ остава лидер в дългосрочните спестовни застраховки. Останалите дружества увеличават приходите си чрез пускане на групови рентни застраховки.

С приватизацията на ДЗИ ще завърши втория етап от развитието на застрахователния пазар, каза Татяна Чонкова. Държавата се оттегля като непосредствен участник на пазара.

Предстои и трети етап - на преразпределение на съществуващия пазар, прогнозира Татяна Чонкова. Предстои и обхващане на пълния потенциал и навлизане на чужди застрахователи. Има добри изгледи за развитие на дългосрочното животозастраховане, имущественото застраховане и застраховките на гаранции, каза Чонкова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.