Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

26 процента прираст в застраховането за първите три месеца на годината

0 коментара

По 26 процента прираст на брутния премиен приход в животозастраховането и общото застраховане за първите три месеца на т.г. в сравнение със същия период на м.г. са реализираи застрахователите. Това съобщи директорът на Агенцията за застрахователен надзор Румен Гълъбинов.

Най-голям прираст в животозастраховането от общо 12 компании имат "Ей Ай Джи Лайф" - 156 процента, а също и "Алианц България - живот", "Булстрад-живот", "Витоша-живот" и Взаимозастрахователната кооперация "Добруджа". Първото място по брутен премиен приход в животозастраховането за първото тримесечие държи ДЗИ с близо 34 процента пазарен дял, следвани от "Орел-живот" с 18 процента пазарен дял и "Алианц-живот" с 16 процента пазарен дял.

В общото застраховане най-голям прираст на брутния премиен приход от общо 20 дружества са реализирали "Витоша" - 43 процента, "Алианц-България" - 34 процента, "Булстрад" - 30 процента и "Булинс" - 29 процента. Лидер в общото застраховане продължава да е "Булстрад" с 27 процента пазарен дял, следвани от "Алианц-България" с 20,80 процента пазарен дял и ДЗИ общо застраховане с 13,79 процента пазарен дял.

Агенцията за застрахователен надзор подкрепя идеята на Асоциацията на българските застрахователи за създаване на катастрофичен пул за покриване на щети по някои рискове, свързани с природни бедствия, включително и земетресение, каза Гълъбинов.

Според Гълъбинов Световната банка проявява интерес към участие в такъв пул, както е станало в Турция и Румъния. Няколко са възможностите за участие на Световната банка в такъв пул - с финансова подкрепа при създаването му, с покриване на разходи по щети над определена сума при настъпване на катастрофично събитие и чрез съдействие за пласиране на рисковете на чуждестранния пазар на презастраховането, даде примери Румен Гълъбинов.

По негова информация в Турция вече е въведена минимална задължителна застраховка на имуществото срещу природни бедствия, включително и земетресение, а в Румъния се подготвя създаването на катастрофичен пул. Според директора на Агенцията за застрахователен надзор в България много малко хора застраховат имуществото си - в големите градове процентът е изключително нисък, а в малките населени места до нулев.
Агенцията за застрахователен надзор в момента участва в обсъждането на проектозакон за промени в Закона за здравното осигуряване, целящи създаването на условия за увеличаване на броя на доброволните здравно осигурителни дружества. Този проект в момента се обсъжда от парламентарната комисия по здравеопазване.

Според Гълъбинов на първия етап от развитието на доброволното здравно осигуряване около 5 до 10 процента от населението ще могат да си позволят да правят доброволни здравни вноски. Работи се и по закон за обединяване на надзора върху застраховането, пенсионното осигуряване и инвестициите, но той е в начален етап.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.