Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

28 години от ядрената авария в Чернобил

3 коментара
28 години от ядрената авария в Чернобил

Светът отбелязва 28 години от ядрената катастрофа в Чернобил.

На 26 април 1986 г. в 01.23 ч. местно време Четвърти реактор на атомната централа в Чернобил избухна при проверка на безопасността и изхвърли в атмосферата радиация с еквивалента на най-малко 200 ядрени бомби като тази над Хирошима.

При експлозията загинаха двама души.

Радиация облъчи голяма част от Европа. Стотици хиляди души бяха принудени да напуснат домовете си в най-засегнатите зони в Украйна, Беларус и западна Русия.

Сега Европейската банка за възстановяване и развитие планира построяването на нов саркофаг за АЕЦ Чернобил до 2017 година, но за това са необходими допълнителни средства.

”Имаме достатъчно пари за да продължим проекта до 2015 година, но след това ще ни бъде необходима финансова подкрепа. Стойността на новия саркофаг се изчислява в момента”, заяви ръководителят на департамента по ядрена сигурност на ЕБВР Винс Новак.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. В и К
    #3

    ... Молили са своя фатум строг, да прогони зли тегла. Фатум зов не чува в час жесток. Ядрени са патила. Зрей злокобен, злобен облак чер, на земята слиза звездна рат. Ний ще спрем милитарийски звер, ний воюващ пролетариат. Класовият враг е мародер. ...

  2. Коментарът е изтрит в 19:52 на 27 април 2014 от автора.
    #2
  3. tondy
    #1

    Тази ядрена катастрофа , която се равняваше с радиоактивния си облак на 200 атомни бомби хвърлени през 1945 г. над Хирошима ще остави своя страшен отпечатък върху бъдещите поколения. Преди дни бяха оповестени резултати от изследване на Киевския институт по метаболизъм и ендокринология върху РАКА на щитовидната жлеза. Днес за цяла Украйна има общо увеличение с 5%, а за радиуса от 100 км. на Чернобилската катастрофа процентите са между 40 и 60% между населението, което по време на взрива е било в детска и юношеска възраст. Големият въпрос,на който трябва да има най после отговор: Какво научиха българските политици от тази катастрофа?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.