Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

30 държави почетоха откриването на нефтопровода Баку – Тбилиси – Джейхан

9 коментара
30 държави почетоха откриването на нефтопровода Баку – Тбилиси – Джейхан

Пищната церемония по официалното откриване на петролопровода Баку – Тбилиси – Джейхан започна в четвъртък в малкия турски средиземноморски град Джайхан с изпълнения на Марая Кери и завърши с филхармонията, в която има музиканти от 23 страни, включително и от България. Около 1200 гости от близо 30 държави почетоха събитието. Сред тях бе и българският зам.-министър на икономиката и енергетиката Валентин Иванов. Присъстваха азербайджанският и грузинският президенти Илхам Алиев и Михаил Саакашвили, турският държавен глава Ахмед Недждет Сезер и премиерът Тайип Ердоган.

Присъствието на президента и премиера бе един вид послание за ролята на сътрудничеството, какъвто всъщност е самият тръбопровод. Между Сезер и Ердоган има много противоречия, но днес бяха заедно, което е символично послание към региона и света.

Днешната церемония по откриването изцяло се финансира от турската страна и за нея са похарчени 5 млн. евро. Това е израз и на значението, което Турция отдава на нефтопровода.

Джейхан всъщност е малко градче недалеч от Адана. Досега този регион бе известен с военната база “Инджирлик”. Но от днес името Джейхан се настани трайно в енергийната и политическата терминология. Тук е краят на нефтопровода на турска територия, по който се пренася суровият нефт от каспийския басейн през Азербайджан, Грузия и Турция до световните пазари.

Според специалистите в Каспийския басейн са най-богатите резерви на петрол в света.

Общата дължина на тръбопровода е 1770 километра, от които над 1000 километра са на турска територия. Първото споразумение за тръбопровода Баку – Джейхан, както се наричаше тогава, бе подписано през 1994 г. Тогава турските медии го нарекоха “Проектът на века”, но на никого не бе ясно точно какво ще представлява. Редица специалисти го определяха като химера.

11 години по-късно той стана реалност, за което бяха похарчени 4 млрд. долара или с около 30% повече от предвижданото. Смениха се много президенти, премиери и правителства.

Турция: Разбираме Русия, нейни представители не дойдоха заради срещата на Г-8

Петролопроводът Баку - Тбилиси - Джейхан направи Турция безопасна транзитна страна и енергиен коридор на целия регион, заяви в четвъртък турският министър на енергетиката и природните ресурси Хилми Гюлер преди началото на церемонията по официалното откриване на петролопровода в Джейхан, на турското средиземноморско крайбрежие, предаде ИТАР-ТАСС, цитирана от БТА.

още

Изпомпването на нефт за Джайхан започна още миналия месец. Дневният му капацитет е 1 млн. барела. Това означава 50 млн. т нефт годишно. От транзита се очаква Турция да печели годишно около 200 млн. долара. Тръбата има и важно стратегическо решение, защото ще намали пренасянето на руския нефт , което става засега с кораби през турските проливи. Те превозват годишно около 140 млн. т нефт и горива през Босфора, който пресича на две 15-милионния Истанбул и представлява голяма опасност за града и населението му.

В близките години към нефтопровода ще се присъедини и Казахстан по неотдавна подписания договор с Баку. Оттук идва и недоволството на Русия. Според някои източници Москва бойкотирала днешната церемония, но кризата с Украйна, която остави миналата зима на студено Европа, накара и европейските лидери да се замислят. Затова Баку – Тблиси – Джейхан се преценява като особено важен и от тази гледна точка.

За САЩ също е важен, защото ще отдалечи Баку от Москва.

Всъщност, ако не беше и силният натиск на Вашингтон, проектът вероятно нямаше да види бял свят. Така че Баку – Тбилиси – Джейхан, който е наричан Пътят на коприната на 21 век, събира не само енергийните, но и политическите интереси. Това показа и днешната церемония по откриването.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. BG-fan
    #10

    Kade sme nie?

  2. БГ
    #9

    Нека има повече Алтернативи, Свобода.

  3. Реалист
    #8

    :)

  4. Раша
    #7

    Развалят ми шоуто, душмани с душмани!

  5. 4i4o
    #6

    Дългоочакван проект. сега идва времето на Бургас Скопие Влора. Крайно време е и България да се включи в играта. Дано само правителството да не сбъка нещо

  6. Stefan
    #5

    A "Nabyko?" Kaspijski neft prez teritoriata na Balgaria za ES? Moze bi sled kato bade detroniran agent Gotze i bade yvolnen Stani6ko?

  7. диплодокс
    #4

    Ето разликата - този петролопровод минава без проблем през демократични държави! А путин иска да скрие неговата мръсна тръба по дъното на Балтийско море, за да лиши Полша и прибалтииските държави от транзитни такси. Е това представляват кремълските дебили!

  8. Hm.
    #2

    Interesno neshto ste konete s kapatsi - maistori na opluvkite. Kakvi li gluposti niama da pishete. Ami koi sa demokratichnite strani, mojesh li da mi kajesh - Ajerbaidjan ili Turtsija.

  9. Леле мале
    #1

    Докато нашите некадърни политици се наумуват, докато се уточнят комисионните и процентите, горката България бе прецакана втори път - след "Син поток"!Сега и Набуко и Бургас - Александрополис стават едно голямо нищо.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.