Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

30 на сто от либийския военен потенциал е унищожен

45 коментара
30 на сто от либийския военен потенциал е унищожен

30 процента от военния потенциал на либийската армия е бил унищожен досега в ръководената от НАТО военна операция, съобщи във вторник бригаден генерал Марк ван Ум, командващ на операциите в Главния щаб на съюзническите сили в Европа (SHAPE).

Забранената за полети зона е в действие, военновъздушните сили на Либия не летят от края на март, добави генералът, цитиран от БТА, и уточни, че вчера са предприети 14 удара от въздуха. В района на Мисрата са били поразени военни коли и танкове на режима. Край Брега е била ударена ракетна установка, други цели на ударите са складове за боеприпаси.

Генералът обясни, че не всеки път, когато има зададена цел, тя бива поразявана, тъй като често край целите има хора. По тази причина някои от изпратените на мисия самолети се връщат обратно в базите си, без да са използвали своето въоръжение. Друга причина за провал на някои от конкретните мисии са неподходящите атмосферни условия.

Генералът разказа, че силите на Муамар Кадафи постоянно променят тактиката си, като

използват все повече камиони и не толкова танкове и въоръжени превозни средства. Предполага се, че засега танковете са прикрити в градски зони, може би защитени от живи щитове. Цел на НАТО е и танковете да не могат да бъдат извадени от укритията, за да не бъдат използвани срещу цивилното население. Така предотвратяваме не само директна атака, но и потенциална употреба на тежка военна техника, коментира Ван Ум.

Той добави, че въпреки затворената за полети зона се разрешават доставки от хуманитарен характер, вчера например са били дадени 17 такива разрешения.

Без нарушения на оръжейното ембарго

От НАТО съобщиха още, че до момента няма установени опити за нарушение на оръжейното ембарго, наложено на Либия с резолюция 1973/2011 на Съвета за сигурност на ООН, което според генерал Ум говори, че контролът по ембаргото, осъществяван от силите на пакта в Средиземно море, е ефективен. Общо 18 кораба и подводници от девет страни са в района, подкрепени от допълнителни плавателни средства.

Във вторник са били проверени седем кораба, а вчера - 28. Искаме да не пречим на търговското корабоплаване в района, дейността им да е засегната до минимум, посочи генералът. Той добави, че нормалното корабоплаване в Средиземно море продължава, а проверяваните плавателни средства са бавени при проверките възможно най-кратко. Вчера два кораба са били пропуснати към Триполи, а три - към Бенгази.

Попитана защо се допускат кораби, които доставят гориво за силите на Муамар Кадафи, говорителят на НАТО Оана Лунджеску отбеляза, че пактът има отношение единствено към прилагането на резолюцията, а тя предвижда оръжейно ембарго и установяване на забранена за полети зона.

Либийски кораб, пренасящ вносен бензин, е акостирал в либийско пристанище, контролирано от правителството, като целта е да бъде облекчен недостигът на гориво в страната, съобщиха по-рано през деня правителствен представител и ръководител на компания от енергийния сектор, цитирани от Ройтерс. Плавателният съд е собственост на държавната либийска корабна компания и разтоварва в пристанището Зауия, на около 50 километра западно от Триполи. Източниците не посочиха мястото, от което е тръгнал корабът.

По повод инцидента край Брега от последните дни, при който бяха поразени позиции на либийските въстаници, Ван Ум заяви, че засега инцидентът се определя като нещастен случай. Опозицията прие, че вината е тяхна и че са стреляли във въздуха, като така са предизвикали съответната реакция. Те са се постарали да отстранят тези ентусиазирани млади хора от фронтовата линия и са си взели поуките, коментира генералът. Няма официално разследване на инцидента.

Стараем се да пазим цивилните, но ако се стреля по самолет, той е в правото си да отвърне на огъня за самозащита, добави Лунджеску.

Кадафи бил готов за реформи, но ако остане на власт

Либийското правителство обяви, че е готово на политическа реформа, но полковник Муамар Кадафи трябвало да остане на власт, за да се избегнат сценариите от Ирак и Сомалия.

Говорителят на правителството Муса Ибрахим заяви, че полковник Кадафи е "обединяваща фигура", а правителствените сили са атакували само въоръжени бунтовници, а не цивилни. Според говорителя лидерът на Джамахирията обединява различните племена и затова много либийци искали да продължи да води страната.

Ибрахим заяви, че правителството е готово да организира избори, както и референдум, но бъдещото на Либия трябва да бъде решено от самите либийци, а не от чуждите държави.

Въпреки заявеното желание за диалог лоялните на Кадафи войски са започнали масово избиване в обсадения от тях западен град Мисрата, по улиците има трупове, а болниците са пълни с ранени, съобщи Ройтерс, като се позовава на избягали от града либийци.

Либийските бунтовници се оттеглиха на изток от град Брега, след като във вторник бяха подложени от силите на Муамар Кадафи на тежък ракетен обстрел, предаде Ройтерс. За петролния център Брега вече шести ден се водят ожесточени боеве, в които нито една от страните не може да вземе превес.

Миналата седмица въстаниците, подкрепени от въздушните удари на международните сили, напреднаха на запад отвъд Бин Джауад до местност на около 525 км източно от Триполи. След това войските на Кадафи предприеха контраофанзива и бързо отблъснаха противника на 200 км обратно на изток.

Раздор между синовете на Кадафи?

Синовете на либийския лидер Муамар Кадафи се изправиха един срещу друг по въпроса за намиране на изход от либийската криза, пише британският в. "Дейли телеграф" във вторник. Сейф ал Ислам предлагал да действа като временен лидер на страната, който да наблюдава прехода към демократична система. Тази идея се подкрепяла и от Саади, който имал влияние сред либийската армия.

Противници на идеята обаче били други двама синове на Кадафи - Мутасим, който е съветник по националната сигурност, и Хамис, който е командир на отряд от елитните части на Либия.

Начело на двата лагера всъщност били Сейф ал Ислам и Мутасим, между които враждата траела от десет години. Мутасим изпитвал ревност от доскорошната популярност на Сейф ал Ислам на Запад.

Международния наказателен съд разследва либийския режим

Същевременно стана ясно, че Международният наказателен съд (МКС) води разследване за престъпления срещу човечеството в Либия. Прокурор от съда заяви, че заради разследването иска да вземе показания от избягали от Триполи бивш либийски външен министър Муса Куса.

Прокурорът Луис Морено-Окампо каза, че още през януари, тоест преди началото на демонстрациите в Либия, режимът на Муамар Кадафи е взел решение срещу демонстранти да бъде използван сълзотворен газ и при нужда да се прибягва до убийства на цивилни.

"Имаме доказателства, че след конфликтите в Тунис и Египет през януари, хората от режима (в Либия) са планирали как да овладеят демонстрациите", каза Морено-Окампо. По думите му планът предвиждал в началото да се използва сълзотворен газ, а ако това не е достатъчно, да се стреля по хората.

Ройтерс подчертава, че думите на прокурора са първият случай, когато международен правист споменава за доказателства, че либийският режим е планирал да избива своя народ.

Прокурорът Луис Морено-Окампо разследва Муамар Кадафи и неговите синове и приближени, вкл. и Муса Куса, който избяга през март във Великобритания. След бягството си той обясни, че не е бил съгласен с насилието срещу цивилни.

"Фактът, че Муса Куса избяга, е интересен, защото това е бил единственият възможен избор. Ако нямаш власт да спреш престъпленията, тогава трябва да избягаш, за да покажеш, че не си отговорен", каза Морено-Окампо в интервю за Ройтерс. Той допълни, че разследването се опитва да установи кой носи най-голяма вина за нападенията срещу граждани, но засега е трудно да се каже какво отражение ще окаже бягството на Муса върху следствието.

През февруари Съветът за сигурност на ООН препоръча случаят с Либия да бъде разгледан от МКС - първия постоянен международен наказателен съд. На 4 май Луис Морено-Окампо трябва да информира ООН, след което се очаква да издаде заповеди за арест.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

45 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kotaraka
    #45
  2. Даскал
    #44
  3. N
    #43
  4. Kotaraka
    #42
  5. Даскал
    #41
  6. Kotaraka
    #40
  7. Даскал
    #39
  8. muca-puca
    #38
  9. Kotaraka
    #37
  10. Даскал
    #36

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.