Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

30 важни държавни поста чакат избора на парламента

0 коментара

Работата на 7 важни държавни институции е блокирана заради липсата на консенсус в управляващата коалиция за номинация на близо 30 изборни длъжности.

Проблемът, който не е от вчера и е резултат от хроничните вътрешни конфликти и сблъсъци между лобитата в управляващото мнозинство, бе напомнен в петък и от еврокомисаря по разширяването Оли Рен. В речта си пред парламента той разкритикува България, че не прилага приетото законодателство за защита от дискриминация, тъй като все още не са избрани обществен защитник (омбудсман) и членове на комисия по дискриминация.

Отдавна изтекоха и сроковете за подмяна на мандатни длъжности в съществуващи държавни органи и комисии.

С изтекъл мандат са шефовете на Националния осигурителен институт (НОИ) и Сметната палата - Йордан Христосков и Георги Николов, както и трима от членовете на Комисията за регулиране на съобщенията - Зина Трифонова, Петър Рендов и Камен Костадинов. От попълване на управителното тяло се нуждае и Комисията за финансов надзор.

С по- малка или по-голяма степен на забавяне са назначенията на близо 30 изборни длъжности в различни сфери.

Почти една година е закъснението за избора на омбудсман и негов заместник, както и с попълването на парламентарната квота от 5 души на комисията за защита от дискриминация. Изборът на тези 7 души следва от сроковете в законите, приети от парламента в началото на 2004 година. Срещу това забавяне е и критиката на еврокомисаря Оли Рен.

През лятото на миналата година мнозинството на два пъти не успя да събере достатъчно гласове за избор на обществен защитник, като и двата пъти НДСВ номинира проф. Петър-Емил Митев. По-късно, в търсене на по-широка подкрепа, царската партия беше почти склонна да подкрепи червения депутат Гиньо Ганев. След свалянето на председателя на парламента Огнян Герджиков в началото на февруари, неговото име също "се завъртя" като евентуален кандидат за народен защитник. Официално внесена в парламента номинация обаче няма.

Още през март миналата година депутатът от НДСВ Анели Чобанова лобираше за своята кандидатура за председател на комисията за защита от дискриминацията. Народното събрание трябва да предложи 5 от 9-те члена, включително и председател. По-късно като кандидат на царската партия се споменаваше и търновският професор Христо Кючуков, който е от ромски произход. Пълни номинации за членове на комисията обаче все още няма.

Към момента с близо година просрочва мандата си управителят на НОИ, а с шест месеца - председателят на Сметната палата.

В публичното пространство като потенциални шефове на осигурителния институт се завъртяха имената на зам.-социалния министър Валери Апостолов и на депутата Валери Цеков, който в момента е зам.-председател на парламентарната група на Новото време. Оставянето на Христосков за шеф на институцията също е сериозно обмислян вариант, който като че ли засега е най-удобен.

Докато с управителя на НОИ засега няма драма, тъй като Христосков като кандидат ще стои на поста до неговия или нечий друг избор, не така стоят нещата с председателя на Сметната палата. Георги Николов публично обяви, че в края на април напуска поста. Което означава, че управляващите имат малко повече от месец да му изберат наследник, ако не искат ведомството да остане без ръководство. Отделен въпрос е, че и десетте членове на Сметната палата са с изтекъл през ноември миналата година мандат.

За евентуален шеф на одитната институция преди време бе спряган председателят на парламентарната икономическа комисия Валери Димитров (НДСВ). Като негов конкурент за поста известно време се споменаваше шефката на бюджетната комисия Нина Радева (НДСВ).

Заради липса на заместник-председател в Комисията за финансов надзор, който да отговаря за застраховането, преди Нова година паднаха наложените санкции на дружества, които незаконно предлагат бонуси при привличането на клиенти за полицата "Гражданска отговорност".

За мястото на Румен Гълъбинов, който чак след година работа на друго място, бе освободен от поста си в края на 2004 г., депутатите доскоро обсъждаха Ралица Агайн от партия Новото време. Сега се твърди, че най-приемливата номинация е друга.

Непопълнена е и парламентарната квота от 3 представители в Комисията за регулиране на съобщенията. Заради изтекъл мандат на членовете се рискува легитимността на търговете за трите UMTS-лиценза, които трябва да се проведат на 30 март и 5 април, коментират експерти.

Преди дни председателят на парламентарната транспортна комисия Йордан Мирчев (НДСВ) отхвърли опасността от провал на процедурата заради непопълнената квота и потвърди, че до няколко седмици парламентът ще одобри номинации за всички постове. Според депутати, все още вървят пазарлъците и се търси балансът между лобитата в управляващата коалиция, като част от отпадащите от избираеми места в листите депутати може да бъдат "обезщетени" с постове в държавните органи.

Номинациите ще се решават в преговори между ръководствата на НДСВ, ДПС и Новото време. Идеята била кандидатурите за всички постове да се внесат заедно в парламента.

Според запознати, преговорите между коалиционните партньори се бавят заради едновременно отсъствие от страната на важни членове от ръководствата на НДСВ и ДПС. През тази седмица почти цялото ръководство на ДПС беше в чужбина, както и премиерът Симеон Сакскобургготски и част от заместниците му. Това била и причината да се отложи с няколко дни гледането в пленарната зала на първо четене на промените в Закона за избиране на народни представители.

Депутати уточниха, че за НДСВ и ДПС от първостепенно значение сега са избирателните закони и едва след това ще се уточнят номинациите за изборните длъжности.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.