Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

32 тона съмнително агнешко от Северна Македония в навечерието на празниците

5 коментара
Image by <a href="https://pixabay.com/users/afnewsagency-857897/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=678196">afnewsagency</a> from <a href="https://pixabay.com//?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=678196">Pixabay</a>

В навечерието на Великден и Гергьовден Агенцията по храните спря 32 тона агнешко месо. Успоредно с това е затворена кланица в област Кърджали, където именно е реализирано месото. Преди броени дни Националната овцевъдна асоциация излезе с твърдение, че преди празниците в България са вкарани 200 тона агнешко от Северна Македония, което се продава за около 14 лева килограм и подбива цената на българските производители. Българските животновъди дори готвеха протест, но след като получиха уверение от служебната власт за засилен контрол, отмениха това си намерение.

"При извършена днес пълна проверка са констатирани заблуждаващи практики по отношение на произхода на месото, което се реализира от предприятието", посочват от агенцията.

Издадено е предписание за доказване на съответствие на замразено агнешко месо, с произход Северна Македония, и за информиране на всички контрагенти, получили от македонското агнешко месо, по отношение на произхода му.

На оператора ще бъдат връчени два акта за установяване на административно нарушение, по отношение проследяемост на получените партиди и по отношение заблуждаваща информация за произхода на месото.

Към момента в магазините агнешката плешка се продава за 23 лева, агнешки бут 26 лева. Агнешките глави вървят по 7.50 лева.

Как се разпознава прясното агнешко в магазина

Цветът на прясното агнешко месо трябва да е бледорозов. Сланината към него е необходимо да бъде бяла към кремава. Старото месо си личи по жълта или сива сланина върху него.

При натиск с пръст месото трябва да връща формата си. Ако има слуз по него, то това е знак, че не е съхранявано правилно и са започнали процеси, заради които месото ще има мирис”, допълни още той.

За разлика от вносното месо, българското е със син печат, започващ с “BG” и шестцифрен номер.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #5
  2. Коментарът е изтрит в 17:36 на 24 януари 2024 от автора.
    #4
  3. Jordan*
    #3

    Нищо съмнително няма в македонското агнешко месо, вероятно! Просто мафията не позволява да се продава по-евтино агнешко месо! Ветеринарната служба, която вече не е чисто ветеринарна, а е "безопасност на храните" работи по старому, по болшевишки! За никаква Европа не сме, а си плачем за Империята на злото! За сведение на читателите на Медиапул, когато работех на село като ветеринарен лекар през 70 и 80 - те години на миналия век, купувах едно агне за 20 (двадесет) лева, в чиято цена се включваше заколването и почистване на горкото животно! Сега животновъдната мафия Ви предлага 25(двадесет и пет) лева за килограм!

  4. Десен бесен
    #2

    Все тая за крайния потребител. Колкото украинската пшеница и яйца намалиха цените в магазините, толкова и македонското агнешко ще го направи.

  5. Нато Натов
    #1

    Не мога да разбера какъв е проблема с агнешкото от Македония? Българското агнешко преди 1 януари 2007-ма отровно ли беше? Нали и тогава българското агнешко беше най-доброто в света. Май и тук проблемът ми прилича на този с украинските пшеница и слънчоглед, а казано по друг начин - лакомия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.