Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

320 000 журналисти от Европа поискаха еврофондове за свобода на словото

Брюксел готви етичен кодекс за борба с онлайн дезинформацията

4 коментара
320 000 журналисти от Европа поискаха еврофондове за свобода на словото

Най-голямата журналистическа организация в Европа - Европейската федерация на журналистите (ЕФЖ), която представлява около 320 000 представители на професията от 44 държави, настоява ЕС да отдели фондове за подкрепа на свободата на изразяване в бюджета си за периода 2021 – 2027 г.

Това се посочва в писмо на организацията до еврокомисарите Мария Габриел и Гюнтер Йотингер от 24 май, съобщи федерацията. Около същото искане се обединиха представители на медийни организации на международна конференция в София в средата на май.

"Смятаме, че е изключително важно за медийната свобода и плурализма те да получат ясен приоритет в бъдещия бюджет на ЕС (2021 – 2027 г.)", пише европейската федерация.

Журналистическата организация изразява тревогата си, че предложението на ЕК за бюджета след 2020 г. не включва средства за закита на свободата на изразяване в Европа.

"Независимата журналистика е много повече от "добавена стойност" за Европейския съюз. Тя е основно право и отговорност", посочва федерацията. В писмото се припомня, че последните събития показват, че пресата и медийната свобода имат нужда от силна подкрепа, за да защитават демокрацията, разкриването на информация пред обществото, а също и живота на разследващите журналисти.

"За съжаление, ситуацията с пресата и медийната свобода в Европа се влошава. Много държави членки на ЕС не могат да гарантират подходяща среда за работа на журналистите. Притеснителна е ситуацията например в Полша, Унгария, Франция, Испания и България. Убийствата на Ян Куцияк в Словакия и Дафне Галисия в Малта са тъжни примери и са само върхът на айсберга", пише в писмото на ЕФЖ.

В писмото на федерацията се изразява учудване, че в европейския бюджет не се предлага финансиране в подкрепа на свободата на изразяване, въпреки че при представянето на пакет от мерки на ЕК за борба с дезинформацията на 26 април тази година бе отбелязано именно необходимостта от подобни мерки.

През пролетта комисар Мария Габриел се зае сериозно с план за борба срещу дезинформацията, след като разпространи доклад на експертна група на високо равнище по проблема.

Във вторник ЕК съобщи, че Габриел свиква в Брюксел форума относно разпространението на дезинформация онлайн, който беше предложен от нея през април.

Форумът включва представители на онлайн платформи и техните асоциации, рекламната индустрия, медиите, гражданското общество, проверители на факти (т.нар. фактчекъри) и академичната общност. Целта е да изработи етичен кодекс по отношение на онлайн дезинформацията, който трябва да е готов до юли.

От август до октомври компаниите ще бъдат насърчени да се присъединят към кодекса, а от ноември до декември ЕК ще направи оценка на постигнатия прогрес.

"Очаквам към Кодекса за поведение, който форумът ще изготви, да се присъединят възможно най-голям брой онлайн платформи и заинтересовани лица. Ако резултатите са неудовлетворителни, си запазваме правото да обмислим допълнителни действия, включително от регулаторен характер", коментира комисарят по цифровата икономика и общество Мария Габриел.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dr. Web Browsing
    #4

    На фона на възраждащия се, или надигащ глава тук и там популизъм в Европа (всъщност без това не може - това са все неща съпътстващи "европейския пейзаж" - но в разумни граници), наличието на такъв фонд е повече от необходимост, най-вече като символ "за етичност и за свобода на словото", а не толкова като една евентулна "зависимост и сервилничене" към спонсорите на този фонд.

  2. brambar
    #3

    Да, определено в днешния свят трябва да има гарантирана свобода на словото. Според мен това трябва да минава през обществените държавни медии, които да се контролират не от правителството, а от обществото. Би Би Си е идеален пример за това, как медията може да бъде защитник на национални каузи и същевременно да бъде безкомпромисна срещу уродливи случаи на политическа корупция във Великобритания. Крайно време е обществените медии да се превърнат в институции, част от обществото.

  3. € фондове за"свобода на словото" означава купуване на медии от ЕК, и безкритичност към ЕК!

  4. Real ''Mickey''
    #1

    Какви са тия глупости!!! ИСТИНАТА ВИНАГИ ПОБЕЖДАВА В КРАЙНА СМЕТКА при свобода на словото. Независимо кой я казва- медиите или социалните мрежи. ЛЪЖАТА ВИНАГИ СТАВА ЗА СМЯХ В КРАЙНА СМЕТКА при свобода на словото. Независимо кой я казва- медиите или социалните мрежи. Това че МСМедиите заприличаха на гЪзетите на Путя и никой не им вярва, си е лично тяхна вина(и на Спонсорите им). И никакви допълнителни мангизи и пълнене на гушки няма да им помогнат.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.