Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

34 кандидати за строежа на столичния завод за смет

10 коментара
34 кандидати за строежа на столичния завод за смет

Документация за участие в обществената поръчка за изграждане на завода за битовите отпадъци в София са закупили 34 фирми, а 22 са компаниите, заявили интерес към изграждането на компостиращата инсталация в столицата. Това съобщи столичният зам.-кмет по екология Мария Бояджийска.

Процедурата за избор на строител на завода за преработка на отпадъци, който трябва да е разположен край село Яна, обаче е удължена по искане на някои от фирмите, закупили тръжна документация, допълни зам.-кметът. Вместо до 26 ноември офертите на кандидатите ще се приемат до 28 декември и ще бъдат отворени на 4 януари 2010 г.

"До изграждането на завода и съоръженията за компостиране край Горни Богров, което трябва да приключи през 2011 г., общината ще наблегне на подобряване на ефективността на системата за разделно събиране на отпадъците", заяви още Бояджийска.

Пред миналата година например от около 400 хил. т смет, генерирани от столичани, едва 7 хил. т отпадъци са събрани разделно, посочи зам.-кметът и призна, че заради икономическата криза проблемите се задълбочават. Доста от районите на столицата в момента не са покрити от системата с цветните контейнери за различните видове рециклируеми отпадъци.

Организацията за оползотворяване "Екопак" например отказвала да сложи специалните съдове на определените от общината места. От "Булекопак" не желаят да възстановят разделното събиране в "Люлин", откъдето се изтеглиха преди няколко месеца.

"Ефективността на разделното събиране трябва да се подобри и защото през 2024 г. инсталациите за преработка и депото в Суходол трябва да приемат по 410 хил. тона отпадъци годишно, а се очаква генерираното количество да е 650 хил. тона. Разликата трябва да се поеме от разделното събиране на опаковки, оползотворяването на строителните отпадъци, едрогабаритните отпадъци и компостирането", каза Бояджийска.

Тя припомни, че отворената от октомври нова клетка на сметището в Суходол с капацитет от 650 хил. т би трябвало да подсигури депонирането на столичния боклук до посторяването на завода за изгарянето на сметта.

Бояджийска съобщи още, че екокомисията към Столичен общински съвет се е съгласила да бъдат депонирани 100 хил. тона бали от столичните отпадъци до сметището в Цалапица. Това ще струва на общинския бюджет 2.03 млн. лв. за транспорт и 1.7 млн. лв. такса за депониране. Тя допълни, че вече 150 хил. т от опакованите отпадъци на София са извозени до Силистра, остават още около 30 хил. тона за транспортиране до града. В Харманли и в Ловеч се планира да се пратят за депониране по 50 хил. т бали. Така ще останат около 100 хил. тона опакован боклук в София.

В общинския бюджет за следващата година, за който е ясно, че няма да промени основните си параметри, са предвидени 10 млн. лв. за създаване на общинско предприятие за чистота в София, каза още Бояджийска. С парите ще се купи необходимото оборудване за работа на предприятието, което се планира да поеме чистенето на районите "Възраждане", "Оборище", "Средец" и част от "Триадица".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. korektiv
    #11

    как се планира общинското предприятие да поеме почистването - Без конкурс ли? Браво но зам кмета много е "компетентна"л

  2. craghack
    #10

    Общинското предприятие не е търговец по смисъла на закона и може да се създава от общините за извършването на определени видове дейности. Ако сметосъбирането е сред тях то тогава общинското предприятие се създава с решение на СОС и не му е необходим никакъв конкурс. То е част от общинската администрация ;) Не я познавам Бояджийска, но в този случай не е в грешка :)

  3. екосапиенс-
    #9

    НОВОТО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ ЗА ОТПАДЪЦИТЕ - ВЕЧЕ В СИЛА ОТ ЯНУАРИ 2009 Г. !„Нова Директива бе въведена в резултат от решението на Европейските Парламентаристи да приемат поправки към съществуващото законодателство на Съюза, относно отпадъците. От страните-членки сега ще се изисква да приемат и спазват обвързващи цели по рециклирането и отлагането на отпадъците. Цели относно предотвратяване на всяко свръхпроизводство на отпадъци ще бъдат обсъждани от Европейската Комисия в близко бъдеще

  4. Az
    #8

    Разделното прибиране се постига по много прост начин в Германия. Не се плаща такса смет а се плаща на всеки извосен контейнер. На всеки контейнер си има баркод и автоматично се начислява сума при извозването. За това всека къща си заклщчва контейнерите и ги вади само когато са за извозване. Е, а контейнерите с разделно събрани отпадъци се извозват безплатно, ако наистина са само с дадения вид отпадъци. Така че хората са заинтересовани да събират отделно, от това пестят пари

  5. знаещ
    #7

    Каква процедура, бе Марийке!Нали ОВОС виси в съда. Защо лъжеш, г-жо Бояджийска?

  6. провинциалист
    #6

    вече тук не се диша от Софийски боклук !!!

  7. Плащащ данъци
    #5

    Много ми е интересно в полза на, коя олигархична организация се подготвя този търг. Доколкото си спомням изискването беше инвеститора да има дългогодишен опит в тази дейност. Като си спомня как ТИМ спечелиха търга за авиокомпанията ми се струва че някоя подобна схема се подготвя и тук. Нормално е след изграждането му да намалее такса смет. Но какво ще се случи реално ще разберем.

  8. az
    #3

    Е имали разни проблеми там, малка част от София била покрита!Ама ни прибирате парите за това нали дебили нещастни!Ами като няма готовност да отпаднат таксите, които се начиляват на всяка опаковка, защото така за едно и също нещо ни прибирате пари по два пъти!

  9. колев
    #2

    Трябва да направят завод за боклук на площадките на ТЕЦ София за да може да се използва енергията за отопление и заедно с това обратовта боклуците - това е модерното решение.

  10. МИ6
    #1

    от това изгаряне?!?! Това си е чиста отрова! Как ще горите боклук в толкова гъсто населен район.То по принцип е безобразие,но все пак поне с непосредствената близост на населението се съобразявайте!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.