Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

35% от аптеките продължават да са извън системата срещу фалшивите лекарства

0 коментара
35% от аптеките продължават да са извън системата срещу фалшивите лекарства

Към момента близо 2200 аптеки у нас са свързани към системата за верификация, която цели да предотврати на общоевропейско ниво достъпа на пациентите до фалшифицирани лекарства. Така вече 95% от общо 2300 работещи с НЗОК аптеки и 65% от общия брой аптеки в страната са свързани със системата. Все още обаче 35% или около 1200 от 3600 аптеки в страната не са свързани със системата. Това съобщи здравният министър Кирил Ананиев в отговор на депутатски въпрос в сряда по повод изтичащия на 9 август шестмесечен гратисен период за присъеднияване към системата, която тръгна в цяла Европа на 9 февруари.

Ананиев съобщи, че при текущия контрол, който Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) извършва, проверяващите правят предписания на аптеките, които все още не са се включили към системата.

 “Целта е всички отговорни участници и институции да се включат в този процес с ясното разбиране за значимостта му от гледна точка на безопасност при лекарствените продукти“, каза Ананиев.

Той обяви, че властите няма да затворят аптека заради това че не се е включила в системата, но очакванията на МЗ са, че постепенно всички ще се включат. По думите му макар и плавно броят на включващите се аптеки расте. Според него малките аптеки осъзнават, че с оглед на сигурността си пациентите ще предпочитат свързаните към системата за верификация обекти, което ще насърчи присъединяването.

Наскоро от Българската организация за верификация на лекарствата отчетоха, че дори аптеките, които са свързани със системата не сканират достатъчно от новите лекарствени опаковки, което бави процеса по изчистването на грешки при проверката дали едно лекарство е фалшифицирано. 

Слабата активност се дължи основно на течащия гратисен период, който изтича през август. По време на гратисния период аптеките трябва да се оборудват с четци за сканиране на новите кодове и да адаптират софтуера си, както и да изчистят грешките, които нормално възникват при първоначалното сканиране на новите опаковки, снабдени със защитен 2D код.

Ананиев съобщи, че по данни на Европейската организация за верификация, постъпващи в ИАЛ, възникват основно технически грешки в системата.

“Това води до генериране на сигнали като основните причини са допуснати грешки при качването на данните за лекарствените продукти от производителя в Европейския хъб, грешки в кодирането, грешки в настройката на баркод скенерите, допуснати неточности в софтуера и др“, обясни Ананиев.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.