Бившият финансов министър Симеон Дянков няма да участва в изборните листи на ГЕРБ, 40-45% от министрите ще бъдат кандидат-депутати, а доскоро управляващата партия може да влезе в коалиционно управление. Това заяви в пред Дарик в събота бившият вътрешен министър в правителството на ГЕРБ Цветан Цветанов .
До момента Дянков не е получил нито една номинация при обсъждането на бъдещите листи, поясни Цветанов и допълни, че има и още имена, но не пожела да бъде конкретен.
"В националния предизборен щаб текат обсъждания с всички областни и общински структури и когато бъдем готови с цялостен доклад, той ще бъде представен на Изпълнителната комисия. От досегашните министри около 40-45% ще участват в изборите, защото те участват и в много от номинациите, които са направени”, обяви изчисленията си Цветанов.
Той заяви, че и той и Бойко Борисов ще водят по две листи на формацията. Като бившият премиер на падналото преждевременно от власт правителство щял да бъде начело на една от софийските листи.
Цветанов поясни, че не са водени разговори с участници в протестите да бъдат включени в листите на партията за предстоящите избори. „Не сме водили разговори с протестиращи, но в някои от областите има номинации, които са направени за т.нар. граждански сектор, извън структурите на партия ГЕРБ. Това са хора, които винаги са били с активна гражданска позиция, но не са били участници в протестите, които наблюдавахме през последните дни”, обясни бившият министър.
Цветанов беше категоричен, че ГЕРБ никога няма да се коалира с БСП. „Досега ГЕРБ винаги се явява самостоятелно на избори. Всеки един гражданин, който се възползва от конституционното си право, може да даде оценка и да даде кредит на доверие за управление на една политическа формация и евентуалните бъдещи конфигурации на политическите формации, които могат да съставят пълно мнозинство, за да управляват”, заяви той. Въпреки това бившият вътрешен министър остави „вратичка“ на партията си за коалиционно управление.
"2009 г. българските граждани дадоха подкрепа за правителството на ГЕРБ в тежка финансова и икономическа криза ние поехме отговорност и съставихме правителство на малцинството. Защото знаехме, че щом имаме 117 депутати от общо 240, всякакво коалиционно правителство към 2009-а щеше да бъде предателство към доверието на българските избиратели”, припомни Цветанов и поясни: "2013 г. ние отново участваме самостоятелно за предстоящия вот. Българските граждани са тези, които биха могли да очертаят дали би могло да има коалиционно правителство или да има еднопартийно правителство, което да носи цялата политическа отговорност”, обясни още той.
Цветанов обвини Иван Костов, че през последните две години не е подкрепял политиката на ГЕРБ, "сестринската партия в Европейската народна партия", и добави, че политическата позиция на лидера на ДСБ се припокрива с тази на Сергей Станишев.
Бившият вътрешен министър заяви, че има грешки в управлението на страната, за които трябва да се извинят. "Грешката, около която всички сме се консолидирали, е, че трябваше да се направи един по-добър баланс между доходите и всичко, което се беше устремило правителството да прави в тези тежки финансово години”, каза той. "В тежката финансова икономическа криза дисциплината, която трябваше да има България, ние заложихме на един изключително рестриктивен дефицит”, призна още той.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
165 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Къде се скри Борисов, пита Станишев
А къде е "Бащицата" на народа Борисов? Защо се скри този страхливец?
Всички християни празнуват днес един от най-големите празници - Благовещение. Стопаните премитат къщите и дворовете си, палят огньове, които прескачат, за да не пострадат от змийско ухапване през лятото. Поради същата причина жените не докосват игли, куки..., шлангове... С две думи: да започнем с измитането на змията, която ни изкара на улицата! И никога вече да не допускаме в политиката да се промушват през иглени уши полицаи, пожарникари и друга такава сволач. Амин!
Служебният премиер Марин Райков вчера се е отдал на спа процедури в хотел Хисар СПА комплекс. Сред екстрите там е аюрведа релакс - благовонни масла капят в определена точка на челото. Снощи в Хисаря трябваше да пристигне и вътрешният министър Петя Първанова. За нея бе подготвен вицепрезидентски апартамент. Така, така, други неща трябва да лекуват челата ви, ама и това ще се случи. Може и да не е буквално, но да се подготвите за едни други процедури- раиран релакс- в една стая с Боко, Цоко..
159
Чети бе другарю.
Ето една статия на Едвин Сугарев
"Нахален, по-нахален, най-нахален... кой? Сергей Станишев, разбира се. Поредната негова изцепка: оставката на проф. Михаил Константинов не била достатъчна. Трябвало да си отиде и изпълнителния директор на фирмата.
Сергей Дмитриевич има услужливо къса памет. Отстраняването на проф. Константинов беше мотивирано от неговото изказване, че ако алтернативата на ГЕРБ е тройната коалиция, той ще направи всичко възможно това да не се случи.
Това беше …
сламката, за която се хванаха БСП, ДПС и...уви – и ДСБ. Да, да – дори и тъй наречените “тъмносини” намекнаха в хор с червените, че ако професорът остане на своя пост, могат да “мръднат” някои изборни числа.
Изглежда и Иван Костов беше забравил за гредата в окото на Сергей Станишев. Въпреки че през 2009 г. тя се стовари с пълна сила и върху неговата глава. Тогава интернет пространството бе буквално наводнено от един анонимен клип, в който физиономията на Бойко Борисов се трансформираше в тази на Иван Костов. Посланието бе лаконично: гласуваш за Борисов, получаваш Костов.
Този клип се оказа дело на Азер Мелников, известен дори в средите на социалистите като “онзи с червените прашки”. Същият този Мелников, започнал кариерата си от гей бар “Екзит”, беше назначен от Сергей Дмитриевич за шеф на “Информационно обслужване”. Само че през 2009 г. никой и не си помисли да го уволнява заради политическия клип, направен от благодарност към партията-хранилница.
Казвам последното в съвсем буквалния смисъл на думата. Защото любимият на Сергей гей вилнееше в държавното предприятие като да му е бащиния – гласуваше за себе си и за приближените си огромни заплати, премии и хонорари – и харчеше парите на “Информационно обслужване” за каквото му падне.
И при наличието на такъв скандал би трябвало да се запитаме – с какви очи днешния шеф на ПЕС поставя въпроса за някакви евентуални политически пристрастия, изразени от проф. Константинов? Напразно ще се питаме обаче – комунист за срам очи няма – и това е отдавна известна истина. Още от зората на демокрацията, когато Филип Боков беше заявил, че БСП поема вината, но вече само с мезета. А и от много по-преди.
Не е думата за него обаче. Думата е за тъй наречената “традиционна десница” например. За това как по-точно стана така, че ДСБ започна да приглася на БСП. Как – и поради какви обстоятелства те ще се чувстват по-сигурни, ако шеф на “Информационно обслужване” бъде някоя по-компромисна и по-удобна за комунистите фигура.
Казвам това, защото проф. Константинов не е кой да е. Защото беше достатъчно известен в средите на СДС много преди Иван Костов да стане такъв. И защото е убеден антикомунист, какъвто днешния лидер на ДСБ съвсем очевидно не е.
Подозирам воя, който ще се надигне при тези мои думи. И предлагам протестующите да ми обяснят с думи прости: как по друг начин следва да се квалифицира пригласянето на БСП и съгласието със същата по кардинално важни за страната въпроси?
Тук съвсем не става дума за “Информационно обслужване” и за проф. Константинов. Става дума например за това, че ДСБ редом с БСП и ДПС поиска оставката на правителството на ГЕРБ веднага след началото на протестите. И за това, че редом с БСП и ДПС нарече оттеглянето на Бойко Борисов “дезертьорство” – въпреки очевадния шизофреничен контекст на тази квалификация. Въпреки че Иван Костов знаеше (от собствен опит), че при приложената хватка оставката на правителството е неизбежна.
И става дума и за това, че за Сергей Дмитриевич днес съвсем очевидно Синята коалиция принадлежи към “добрите”, а ГЕРБ към “лошите”. Оказва се, че той, видите ли, се е загрижил за дереджето на десницата. И коментира, че “не е работа на Константинов да се занимава с БСП, а да обърне внимание на срива на десницата и дали няма личен принос за това.”
Това намигане има точно определено название: политически флирт. БСП и ДСБ са намерили своите допирни точки – на базата на общия противник в лицето на ГЕРБ. Което може да е нормално за БСП, но не говори добре за ДСБ. СДС, чието наследство тази партия приватизира, беше създадена като антикомунистическа формация. Неяснотата по отношение на това кой е основния ти противник ясно показва, че това нейно качество е вече изгубено.
Воят обаче има и един друг аспект, който е не толкова политически, колкото псевдо-интелектуален. Демоде е да бъдеш антикомунист, това е термин от пещерната ера. Трябва да бъдем демократи и да спазваме само базисните принципи на демокрацията, в която няма вече нито комунисти, нито антикомунисти.
Което също е доволно стара гледна точка. Тя тръгна от либерализма, от визията, че преходът към демокрация е общо дело, в което непременно трябва да вземат участие и бившите комунисти – и дори да имат водеща роля, защото те знаят и разбират. Тръгна от тезата за националното съгласие и безкръвния преход, проповядвани от съветниците на президента Желев в началото на 90-те. Ефектът от тяхната доктрина е повече от виден: комплотът срещу правителството на Филип Димитров, правителството на Мултигруп, водено от президентския съветник Беров, забавянето на реформите с цели седем години. И като венец – днешните дълблоки анализи върху това какво става и каква трябва да се прави – които служат не за проблематизиране, а за замазване на печалните процепи в българската реалност.
Сетих се за този аспект покрай статията на Еми Барух в Дойче веле – от 22.03.13. Там една към едно се казва, че българският президент не бил издържал теста “Константинов” – защото не го бил уволнил сам, без никой да го кара. И по този начин, не-уволнявайки го, бил приложил “класово-партийния подход”. Липсвал му прочее “моралният рефлекс за политическа порядъчност”, който изисквал да направи това по съвест, а не под натиск. И почва едно говорене – за прападания и омерзения – което навързва към казуса със злополучния професор и корупцията, и мафията, и въпросният “класово-партийнен подход” – който бил “удобен за олигархичната номенклатура, доказал своята ефективност и при комунистите, и при антикомунистите”.
Тъй де, всички са маскари. Само че – какво толкова е казал проф. Константинов? Единствено това, че ако провала на ГЕРБ минава през идването на власт на тройната коалиция, то той ще направи всичко, за да попречи на това. И нека не си кривим душата: изобщо не става дума за манипулиране на изборните резултати. Такова изобщо не е възможно при технологията, по която се отчитат – със съвсем реалната възможност всяка участваща партия да има достъп до първичните протоколи и да провери тяхната автентичност.
Естествено, не е уместно един държавен служител на такива позиции да бъде толкова категоричен и прям в изказванията си. Но нека поставим въпроса по друг начин – какво греховно има по същество в това изказване? По-добре ли е да се върне на власт тройната коалиция? По-добре ли е – питам – защото никаква друга алтернатива няма. И изборният конфликт – искаме или не искаме това – се свежда до две възможности: или ГЕРБ, или БСП плюс поредната порция лапачи, разпределящи порциона...
Очевидно за Еми Барух е по-добре да дойде тройната коалиция. Очевидно и за мнозина “демократи” това е насъщния избор. Твърде много люде, биволи и други разни същества вече са го направили. И са го направили, защото може би се мислят за демократи, но антикомунисти не са.
Не смятам последното за предимство. Смятам, че е странно – и срамно – да не бъдеш антикомунист, ако си живял през ХХ век в България. И ако е достойно и до днес да бъдеш антифашист, то нека някой да ми обясни защо да е недостойно да бъдеш антикомунист. Между фашизма и комунизма има само една разлика – и тя е в това, че комунизмът е по-дълготраен, по-мащабен и е донесъл несравнимо повече страдания на човечеството.
Твърдя – при това убедено твърдя – че споменатият избор е безотговорен. България няма нито сили, нито енергия да издържи още едно такова управление. И ако не можем днес – включително поради собствените си грешки и недомислия – да посочим реална алтернатива на ГЕРБ – то сме длъжни поне да осигурим някакви шансове да бъде съхранен геополитическия статус на страната ни, да предотвратим нейното поредно обръщане към Кремъл. Както и да осигурим някакъв приемлив статус и период, в който такава алтернатива може да бъде създадена.
Едвин Сугарев
svobodata.com
На №155 Да наистина Гробарите отново ще управляват. Само че когато цъфнат затворническите налъми на Буда.
Зад Стоичков- политически гръб. За довиждане Борисов раздал 41 млн. лева. Марин Райков: Дайте да спрем това безобразие купуването на гласове. 40-45% от бившите министри в кабинета „Борисов“ ще са кандидати за следващия парламент. ДСБ и "Единство" преговарят с трети партньор за изборите. Не може да има по-ниска цена на тока… Хора, не сме добре! Изтрещяла е държавата.Няма юнак на коня, който да ни реши всички проблеми. Пак гласувайте за Генерали, командири, ками и всякакви такива тикви!
156 Има ено голямо АКО другарю. Ае а си сипа и ено Курвазиенце.
155,ами ако това мижаво просташко образувание герб не управлява кво ще стане ,А?Предполагам като начало сълзи и сополи и после малко пандиз за любимците на плебса в Българияq индивидите БОРИСОФ,ЦВЕТАНОФ и цялата генга около това образувание сричащо се герб!