Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

40 години след създаването на "Солидарност" духът й вече не се усеща в Полша

0 коментара
Лех Валенса (в средата) в първите години на "Солидарност"

40 години след създаването на профсъюза "Солидарност", който обедини поляците и им даде възможност да победят комунизма, днес Полша е дълбоко разединена и положението с демокрацията в страната вдъхва тревога.

Вече емблематична картина: 31 август 1980 г.; стиснал огромна писалка с образа на полския папа Йоан Павел Втори, Лех Валенса подписва с комунистите споразуменията от Гданск - документ, официално поставил началото на "Солидарност", първия независим синдикат в комунистическия блок.

"Знаех, че комунистите искат да ме изиграят, че се опитват да сключат споразумение с нас, но да останат на власт", обяснява пред АФП бившият електротехник от корабостроителниците в Гданск, който през 1990 г. ще стане президент на Полша.

"Аз не исках да остана измамен, казвах им: дайте ми мъничко - а тайно си мислех, че останалото ще си го взема сам. И успях", добавя носителят на Нобелова награда за мир.

Десет милиона поляци - работници, интелектуалци, селяни, преподаватели, дейци на изкуствата и студенти, се присъединяват към това мирно движение, безпрецедентно в историята на страната.

Разгромена година по-късно заради военното положение, обявено от генерал Войчех Ярузелски, "Солидарност" се връща, макар в намален състав, и уверено печели първите полусвободни избори на 4 юни 1989 г., ускорявайки падането на комунизма в целия блок.

Основите на независимостта

"Август 1980 г. полага основите на независимостта и на демокрацията в Полша", обяснява за АФП историкът Александер Хал, бивш съветник на Лех Валенса от времето на стачките в Гданск, после министър в първото посткомунистическо правителство.

"Движението "Солидарност" бе изключително и по размах, и с оглед мирната си стратегия; то изигра първостепенна роля в демонтирането на старата система", добавя той.

Днес Полша членува в Европейския съюз и НАТО. Икономиката ѝ, чийто неспирен ръст от 30 години насам бе забавен единствено от пандемията, в момента е шеста по мащаби в ЕС.

Но въпреки успешния икономически преход обществото е разделено повече отвсякога.

Това проличава добре от резултата на последните президентски избори. През юли президентът консерватор Анджей Дуда бе преизбран едва с 51 на сто от гласовете срещу 49 процента за съперника му либерал Рафал Тшасковски.

Либералните средни класи, по-добре образованите, по-младите и жителите на големите градове подкрепиха Тшасковски, докато по-възрастните избиратели, по-слабо образованите и хората по селата гласуваха за Дуда.

Разцеплението е толкова дълбоко, че нерядко руши и семейните връзки.

Получил подкрепата на част от обществото, централизиращият проект на консерваторите националисти от "Право и справедливост" (ПиС) буди опасения у хората с либерални нагласи.

Правовата държава

След като поема властта през 2015 г., ПиС начело с Ярослав Качински - бивш съратник на Лех Валенса, наредил се сред най-върлите му врагове, - извършва серия спорни реформи в правосъдието, които според опозицията и Брюксел са заплаха за независимостта на съдебната власт и правовата държава.

Според ПиС обаче реформите са необходими за изкореняване на корупцията и остатъците от комунизма в съдебната система, докато критиците на партията виждат в тях само начин за разширяване на властта ѝ.

Консерваторите смятат, че днешна Полша - тази след 1989 г., е създадена въз основата на безчестен компромис между част от либералите, дошли от "Солидарност", и комунистите; те призовават за реорганизация на държавните структури, за да бъдат прочистени от остатъците на комунизма.

Профсъюзът "Солидарност" съществува и днес. Макар да се смята за наследник на движението от 1980 г., сега той е просто един от многото синдикати с около 500 000 членове и обект на критики заради твърде близките си връзки с властта.

"Като синдикат е много ефективен, стига само да постави искания и получава, каквото желае", подхвърля през смях Йежи Боровчак, организатор на стачките в Гданск през 1980 г., а днес депутат либерал.
"Това, което днес ми липсва, е някогашната атмосфера - бяхме единни, а днес се обръщаме един срещу друг", добавя той.

В духа на времето и на днешното разединение двата политически лагера, смятащи се за наследници на "Солидарност", ще честват 40-ата годишнина от създаването ѝ поотделно. Лех Валенса и опозицията организират празнични прояви сутринта, а президентът Анджей Дуда и правителството – следобед.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.