Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

40% от българите страдат от хронични заболявания

Въпреки това под 10% се чувстват в лошо здраве

4 коментара
40% от българите страдат от хронични заболявания

40% от българите страдат от хронични заболявания или някакъв продължителен здравен проблем, но същевременно преобладаващата част от хората имат по-скоро положителна самооценка за здравето си. Жените са по-засегнати от хронични заболявания. Най-висок е делът на хората с хронични заболявания сред възрастовите групи 45-64 години (44.6%) и хората над 65 години (82.6%). Това сочат окончателните данни от третата вълна на изследването "Европейско здравно интервю", което оценява здравния статус, начина на живот и ползването на здравни услуги от населението на ЕС. През 2019 г. всички държави членки са се включили в третата вълна на изследването, като Националният статистически институт (НСИ) е провел наблюдението за България в периода октомври 2019 - януари 2020 година сред над 5000 домакинства или 11 629 души.

Според данните под 10% от българите определят здравословното си състояние като "лошо" или "много лошо". Почти 21% казват, че то е "задоволително", а 70% смятат, че то е добро и много добро. Логично, сред по-младите преобладава оценката, че са в добро и отлично здраве, докато с напредването на възрастта везните се накланят към усещането за влошено здраве.

Общо 40.2% казват, че страдат от някакво хронично заболяване или продължителен здравен проблем. Делът на мъжете с хронични заболявания е по-нисък – 36% спрямо 44.1% при жените.

Високото кръвно налягане (хипертония) е водещ здравен проблем, от който страдат почти 30% от българите. Тук отново жените са по-засегнати (32.8%) отколкото мъжете (26.5%). От исхемична болест на сърцето страдат 7%, прекаран инсулт имат 2.5%, а инфаркт на миокарда – 1.6%.

Гръбначните нарушения също са често срещан проблем, от който страдат над 10% от хората, а също артроза (5.8%), диабет (6.9%), респираторни заболявания и астма (5.4%), бъбречни проблеми (4.7%), алергии (3.9%), хронична депресия (2.7%), високо съдържание на липиди в кръвта (2.7%).

През последната една година в болница са лежали 9% от анкетираните, като тук делът на жените отново е по-висок – 9.6% спрямо 8.3% при мъжете.

Над 50% от хората не са посещавали зъболекар през последната година, а 4.4% никога не са ходили на зъболекар.

За сравнение 62.%% са посетили личния си лекар в последната една година, а 35.8% са го посетили преди година и повече. 1.7% никога не са посещавали личен лекар.

60% са били на профилактика за кръвното налягане в последната година, а 25.6% - през последните три години. Холестеролът си са проверили през последната година 52% от хората, а 28% са го направили през последните три години. Със същата честота е и проверката на нивата на кръвна захар.

С наднормено телго са 40% от хората, като то е по-често наблюдавано при мъжете (47.7) спрямо жените (33.4%). Със затлъстяване са 13.3% и тук отново мъжете са по-потърпевши (15.1) срещу 11.6% при жените.

Почти 40% от хората консумират плодове всеки ден, а 25.9% от 4 до 6 пъти седмично. Други 26.2% консумират плодове между 1 и 3 пъти седмично, а 7.9% по-рядко от веднъж седмично.

Зеленчуци консумират всекидневно 48.6% от хората, 31.2% го правят от 4 до 6 пъти седмично. 17.3% консумират зеленчуци между 1 и 3 пъти седмично, а 2.8% по-рядко от веднъж седмично.

Всеки ден пушат 29.1% от българите, като 16.2% от пушачите са в най-младата възрастова група 15-24 години. Пушачите сред 25-44-годишните са 37.8%, в групата 45-64 г. делът им е 38.2% и над 65 г. спада до 12.5%, като това е пряко свързано със здравословни проблеми и смъртност вследствие на тютюнопушенето.

Понякога пушат 7% от хората, а 63.8% не пушат въобще.

Всеки ден или почти всеки ден консумират алкохол 10.2% от българите, като тук превес имат мъжете (17.4%) спрямо 3.6% от жените. Също по около 10% споделят, че пият алкохол 3-4 пъти седмично или 1-2 пъти седмично. Веднъж в месеца пият други 9.9%, а останалите го правят по-рядко – на няколко месеца или веднъж годишно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #4

    Когато фокусът на медиите са болниците, лекарите, здравната система, от кутията "изпада" основният въпрос: Как да създадем здравна култура за активен живот? У нас няма здравен център, който да обединява всичко по темата: диетика, рехабилитация, спорт, репродуктивно здраве, създаване на здравословен режим на живот, решаване проблемите на: съня, "прегарянето", стреса, зависимостите, насилието, психичните болести...Всичко това, което е здравето, а именно АДАПТАЦИЯТА КЪМ ПРОМЕНЯЩИЯ СЕ СВЯТ.

  2. Доналд Путин
    #3

    под фалшивия флаг на борба с Ковид и уж загриженост за здравето на милиони им бяха отказани медицински услуги особено тежко повлия на хронично болните отрязването на доболничната помощ пак добре ,че в България затворническия режим беше най-кратък измежду страните избрали евроатлантическите ценности :)

  3. Kruger
    #2

    Няма проблем! Необходима е просто вълшебната ваксина и всичко ще е наред. Това е. Учудвам се, че изобщо се е промъкнала такава статия сред морето от статии за Великия Вирус! Очаквано не предизвиква почти никакъв интерес.

  4. Н
    #1

    Пушат.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.