Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

400 млн. лева за 3D радари. МО задвижи нов голям проект

5 коментара
400 млн. лева за 3D радари. МО задвижи нов голям проект

Военното министерство е задвижило един от най-големите и спешни проекти от модернизацията на армията – закупуването на 3D радари, чиято обща цена се очаква да достигне 400 млн. лева.

По информация на Меdiapool министерството ще иска проектът да бъде осъществен от български фирми, като вече са проведени сондажи с бизнеса.

Проектът е приоритетен отдавна, но досега така и не бе задвижен сериозно. Опасността от пропуски в радарното поле и затруднената охрана на въздушното ни пространство обаче явно го е придвижило напред.

Пред ведомственото издание "Българска армия" полковник Любомир Тенчев, който е началник на Базата за командване, управление и наблюдение (БКУН), съобщи, че вече е изготвен проектът за инвестиционен  разход (ПИР). Цената ще е около 300-400 млн. лева. Като амбицията е те да бъдат приети на въоръжение през 2023–2024 г.

Предвижда се да бъдат пет радара за далечно откриване и два за близко.

Придобиването им е свързано и с усвояването на новите изтребители F-16 Block-70, които се очакват да са на въоръжение през 2024 година.

Към момента обаче не е ясна финансовата рамка на проекта.

Колко сериозен е проблемът?

Радиолокационните комплекси от основния компонент на системата за наблюдение на въздушното пространство вече работят с частични неизправности и вече са занижени основните им технически параметри. 

До това положение се стигна, след като от 2009 година не са извършвани доставки на резервни части и не са извършвани ремонти съгласно техническите изисквания на тези радари.

"В краткосрочен план, съществува реален риск от невъзможност за осигуряване с радиолокационна информация на системата за командване и управление на Военновъздушните сили. Това ще доведе до невъзможност за изпълнение на задачите по контрола и охраната на въздушното пространство в национален и съюзен аспект и застрашаване безопасността на полетите на авиацията", предупредиха от военното министерство в Доклада за състоянието на отбраната през миналата година.

Големите военни сделки 

България вече закупи 8 нови изтребители F-16 Block 70 за над 2 млрд. лева и е на път да финализира проектите за бронирани машини и два патрулни кораба за общо около 2.5 млрд. лева.

Основното въоръжение обаче продължава да е съветско и се нуждае от трудна и скъпа поддръжка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Македонянец
    #5

    Началство, охраната на външната граница на ЕС само българска грижа ли е? Питам, защото не става ясно парите кой ще ги приготви. И обяснете ми как един проект е много важен, с висок приоритет, а чак сега са решили да го подготвят. Нещо мирише на цап царап. И ако идеята е на шкембара Каракачанов, като го знам проектът е тъпо измислен и ненужен като него самия

  2. Симеон Д.
    #4

    Трябва да се инвестира в отбрана. Имаше едни надежди, че след краха на СССР няма нужда от толкова много средства - не се оправдаха. След като влязохме в НАТО също имаше надежди в някои от хората, че ще минем с минимум инвестции в отбрана, но това не е вярно.

    Както казваха швейцарците в един филм, неутралитета трябва да се брани със силна армия. И сега е така, съюзници, съюзници, но е добре да сме трудна за преглъщане хапка, за да няма мераци към нас.

    Ф 16 е чудесен измбор, а когато имаме възможност

  3. Усвояване.

  4. Практик от София
    #2

    Пазарът на военни радари се изчислява на 13,1 милиарда щатски долара през 2017-а и се очаква да достигне 15,4 милиарда щатски долара до 2022-а година при CAGR(съвкупен средногодишен темп на ръста)от 3,38% от 2017 до 2022-а.

    Освен разработката, стартирането и поддръжката на тези системи също са скъпи. По този начин, високата цена, както и времето, необходимо за разработването и внедряването на тези системи, се оказват ограничаващо за растежа на пазара на военни радари. Например през 2014 г. САЩ

  5. 1107a
    #1

    Към днешна дата, основните военни радари са П-14, П-18 и П-35М и са доставени преди около 45 години. Имаше и 3 СТ-68У, купени 88-ма, ама тях ги разглобиха за резервни части. Като че ли TPS-117 е без алтернатива в случая.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.