Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

42% от бизнеса предпочитат съкращения пред схемата 60/40

Помощта всъщност е 23/77 и ще я ползват само 8 процента и то малки фирми

6 коментара
42% от бизнеса предпочитат съкращения пред схемата 60/40

Не повече от 8 процента от работодателите в България смятат да се възползват от марката в помощ на бизнеса, известна като 60/40, при която държавата поема 60 на сто от заплатата, върху която е бил осигуряван работникът, но само ако фирмата плати останалите 40 на сто и осигуровките. Над 40 процента от фирмите предпочитат да съкратят част от хората си, а близо 50 процента ще комбинират и принудителен платен или неплатен отпуск за справяне с кризата. Седем процента пък смятат да съкратят всички свои служители.

Това сочат данните от анкета сред 759 членове на Българската стопанска камара (БСК). От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) пък призоваха правителството за промени схемата на 60/0, която на практика е като при съкращаване на служители и изпращането им на трудовата борса, но хората остават да се водят на работа във фирмите. Това е моделът в Германия за подпомагане на бизнеса и според организацията българският бюджет може да издържи подобна помощ с 1 млрд. лв.  

Анкетата на БСК, която все още е открита за отговори, показва, че от мярката 60/40 ще се възползват не повече от 8% от работодателите, преобладаващият процент от които (44%) са с персонал до 10 души. 55% от тях оперират в сферата на услугите, 35% - в търговията, 10% - в индустрия. 48% от желаещите да се възползват от мярката работят на непълно работно време с вътрешна заповед, 37% изцяло са прекратили дейност след заповедта на Министъра на здравеопазването, а 15% са с изцяло прекратена дейност с вътрешна заповед на съответния работодател във връзка с пазарната конюнктура, сочат данните.

Работодателите, които няма да се възползват от мярката 60/40, планират други мерки по отношение на персонала. Най-много от тях – 42 на сто, планират частични съкращения. Общо 48% от работодателите ще пуснат част или целия персонал в платен или неплатен отпуск, а 12% планират да намалят трудовите възнаграждения.

Забавяне и намаляване на заплатите готвят част от фирмите

До цялостно съкращаване на персонала, както и до забавяне на изплащането на трудовите възнаграждения ще прибягнат до 7% от работодателите. 10% от анкетираните още не са решили какви конкретни мерки ще предприемат.

Сборът от процентите надхвърля 100, тъй като анкетираните са посочвали по повече от един отговори. Приравнени към 100%, данните показват, че 33 процента смятат да съкратят част от персонала си, 5 на сто – да съкратят всички, 6 процента ще забавят заплатите, 10 на ст  ще ги намалят. 21 на сто то фирмите ще пуснат всички свои работници в отпуск, 17 насто – само част от хората си, а 8 процента още не са решили какво да предприемат.

Данните разкриват отношението на бизнеса към обявените от правителството мерки в негова помощ и сочат, че работодателите предпочитат да се справят по друг начин с кризата. За това говорят и данните от изпълнителната власт, които свидетелстват за нисък интерес към мярката 60/40 в първите дни от старта ѝ и увеличението на новите регистрирани в бюрата по труда безработни.

Схемата бе посрещната с критики още в зародиш, но на тристранката тя бе подкрепена от работодателите като компромис.

По-добре да е 60/0

От АИКБ в четвъртък придложиха на правителството мярката да бъде променена на 60/0, какъвто е германският модол за подпомагане на бизнеса в условията на коронакриза.

В Германия при бруто-заплата от 2000 евро, разходите на предприятието за работника са 2473.70 евро (т.е. 473.70 евро допълнителни разходи на предприятието за осигуровки и други бюджетни плащания): нетната заплата е: 1400 евро (с редица условности предвид по-комплексната система за изчисляване на данъците в Германия). В режим на намалена заетост сметките са следните: нетна заплата: 60 на сто от нормалното нето, т.е. 840 евро (= 60 на сто х 1400). Това се поема от Агенция по заетостта. Разходи за предприятието са: 80 на сто от осигуровките върху нормалната бруто-заплата, като предприятието трябва да поеме и дела от осигуровките, дължим от работника. Върху 2000 евро бруто предприятието нормално дължи 397.50 евро осигуровки, а работникът 402.50 евро, т.е. общо осигуровките са 800 евро. От тях предприятието плаща 640 евро (= 80 на сто х 800). Това всъщност е разходът на работодателя за цял месец, в който работникът не ходи на работа, посочват от АИКБ. Като процент от нормалните разходи за този работник се получава 26 на сто(= 640 / 2473.80). Като допълнителна мярка заради коронакризата на предприятието в момента се възстановяват платените осигурителни вноски, т.е. в периода на кризата неговите разходи за работника са нула процента спрямо нормалните. Държавата плаща цялата компенсация, равна на 60 на сто от нетната заплата на работника. Което означава схема 60/0, обясняват от АИКБ за германския модел.

Сегашният модел всъщност е 23/77

Тя сравнява как у нас работи схемата 60/40. При заплата 1000 лв. бруто, разходите на предприятието са 1194.20 лв. Нетната заплата е 775,98 лв., която в режим на схемата 60/40 остава същата.

"Компенсацията е 100 процента, което не се прави никъде, несправедливо е към работещите, невъзможно е при криза, би имало драстично по-малък обхват", смятат от организацията. Тя изчислява, че пир това положение разходите на предприятието са 594.20 лв. (= 40 на сто х 1000 + 194.20) за цял месец, в който работникът не ходи на работа. Като процент от нормалните разходи за този работник се получава 50 процента( = 594,20 / 1194,20). А като процент от нетната заплата на работника предприятието плаща 77 на сто (= 594,20 / 775,98). Т.е. сравнено с германския модел 60/0 българският е 23/77, заявяват от АИКБ.

Затова асоциацията призовава и в България да започне прилагането на модела на Германия в рамките на същия заделен ресурс от 1 млрд. лв. Алтернативата е работникът да бъде съкратен и тогава схемата става пак 60/0, обясняват работодателите и се мотивират, че така държавата ще изхарчи същите пари, без да е запазила заетостта.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Естествено
    #6
    Отговор на коментар #5

    Тъй ами, според съветския опит. ☺

  2. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #5
  3. Естествено
    #4
    Отговор на коментар #1

    Ефрейтор, дали можеш да ми кажеш от къде да се вземат тези "40" при приход нула? Пък те не са и 40, а 40 плюс 30. Разбира се, че ще има вълна от съкращения. Тя започна вече. "Схемата 60:40" може, до някъде, да е от полза за тези, които имат спад в приходите. Обаче тази "мярка" е промотирана като насочена към онези, чийто бизнес е спрян със заповед на държавен орган. Има там и един списък на сектори даже. Ама в тези сектори приходите са точно нула. А назначените бизнесмени ще си получат облагите по друг канал. На банките им наляха едни пари без да е ясно какво ще се прави с тях. Та "мярката" е отбиване на номера. Да се каже, че нещо са направили.

  4. dion12
    #3

    Нормално да не приемат това 60/40, защото осигуряват работниците на минималния доход, а им плащат много повече. И реално ще вземат не повече от 20-30% от държавата.

  5. [email protected]
    #2

    Е как няма да иска да съкращава,иначе трябва да плаща. Българския бизнесмен,е готов на всичко за да не плаща!

  6. ефрейтора
    #1

    Разбира се , "честният" , "отговорен" и "реален " български бизнес не може да приеме това предложение . Според "него" , единственият изход , не само сега , но и за в бъдеще е държавата да плаща заплатите и осигуровките на заетите . Ако бизнеса върви добре , държавата е до тук -повече не трябва да се меси /така пише в учебниците /. Но ако има проблеми , държавата трябва да помага...т.е да поеме загубите . "Бизнесът" , излюпен от комунетата , никога няма да забрави родовите си белези...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.