Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

46 милиона по света живеят в робство

България е пета в Европа по дела на засегнатото население

2 коментара
46 милиона по света живеят в робство

Близо 46 милиона души по света живеят в робство, като най-голям е броят им в Индия, но най-масово е явлението в Северна Корея, показва публикуваният във вторник трети доклад "Световен индекс на робството" (Global Slavery Index), цитиран от Ройтерс. Индексът се изготвя от базираната в Австралия правозащитна организация "Уок фрий фаундейшън".

Според индекса България е на 93-та позиция по абсолютен брой хора, подложени на съвременните форми на робство – 29 хиляди (при 28 хиляди през 2014 година). По процент от населението, живеещо в условия на съвременно робство (0,404%) обаче, България е на пето място в Европа и на 32-ро в света .

Като цяло индексът показва, че броят на хората в света, родени в робство, превърнати в секс-роби, поставени в робска зависимост заради дългове или подложени на принудителен труд са се увеличили на 45,8 милиона, след като през 2014 г. са били около 35,8 милиона.

Основателят на "Уок фрий" Андрю Форест отбелязва, че увеличението от почти 30 процента се дължи на подобреното събиране на данни, но изразява опасения, че положението се влошава заради глобалната миграция, която прави хората по-уязвими за всякакви форми на робство.

Под термина "съвременно робство" авторите на доклада разбират случаи на експлоатиране, които лицето не може да избегне заради заплахи, насилие, принуда, заблуда или злоупотреба с власт. Така например ако жертвата е в чужда страна, паспортът ѝ може да бъде отнет или да бъде сплашена със закани срещу семейството си. Форми на съвременното робство са принудителният труд, трафикът на хора, експлоатацията на детски труд, сексуална експлоатация, насилствени бракове, продажба на деца и др.

Форми на робство се наблюдават във всичките 167 държави в индекса, но Индия е страната с най-голям брой роби - около 18,4 милиона при население от 1,3 милиарда души.
Северна Корея обаче оглавява печалната статистика по концентрация на феномена - един от 20 севернокорейци, което прави 4,4 процента от 25-милионното ѝ население, живее в робство.

Трябва ясно да заявим, че няма да търпим робството и когато един режим поддържа робство, ние не трябва да имаме отношения с него, заяви Форест - австралийски минен магнат и филантроп.

Индексът за 2016 г. се основава на анкети с около 42 000 души, извършени от агенцията за маркетинговата и социологически проучвания "Галъп" на 53 езика в 25 държави. За добиването на данните са използвани различни допълващи се методики.

Според Международната организация на труда (МОТ) към ООН 21 милиона души по света са жертва на принудителен труд, но това число не взема предвид всички форми на робство.
Бихме искали индексът да бъде призив за действие. Досега не съм видял реакцията от страна на правителствата или бизнеса, необходима за ограничаване на робството, отбеляза Форест, като подчерта, че полага усилия да гарантира, че в неговата минна компания няма каквито и да било форми на робство.

Глобалният индекс на робството има за цел да измери разпространеността на робството в 167-те най-населени държава, равнището на застрашеност на хората от поробване и правителствените усилия за справяне с това.

Според индекса за 2016 г. в Азия, която осигурява нискоквалифицирана работна ръка за производството на облекла, за хранителната промишленост и технологиите, живеят две трети от хората в робство. Около 58 процента от хората в робство са съсредоточени в пет държави: Индия, Китай, Пакистан, Бангладеш и Пакистан. Страните с най-висок процент поробени хора от населението обаче са Северна Корея, Узбекистан, Камбоджа, Индия и Катар. Най-малко действия за премахване на робството предприемат правителствата на Северна Корея, Иран, Еритрея, Екваториална Гвинея и Хонконг.

В другия край на спектъра се нареждат Холандия, САЩ, Великобритания, Швеция и Австралия, чиито лидери полагат най-много усилия за борба с робството.

Макар Европа да показва най-ниска регионална разпространеност на робството, според "Уок фрий" тя е източник и дестинация за принудителен труд и сексуална експлоатация. Какво ще е отражението на масовия приток на мигранти и бежанци, бягащи от войни и бедност, предстои да узнаем, отбелязва докладът.

65% от жертвите на трафик на хора в ЕС идват главно от Източна Европа, а именно Румъния, България, Литва и Словакия. 80% от жертвите в Европа са жени. Най-често срещаните случаи на съвременно робство на Стария континент са принудителен труд (в секторите селско и горско стопанство, рибарство, строителство, ресторантьорство, производство на текстил, домакинска работа и др.), сексуална експлоатация и насилствен брак.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #2
  2. анита хегерланд
    #1

    От това, което е направила Нинова е видно, че българите не са разбрали социализЪма на Тодор Живков. Те не искат да работят там, където се намират, т.е. на село или в малката провинция, а мечтаят "да се реализират" в чужбина, защото там са Големите Пари. Прочетох емоционалното писмо на една българка, която чисти къщи в Англия и се замогнала до степен да обяснява на други малки хора от малки български градове, как ще робуват известно време, но пък после ще им се оправи положението. Така заминават хиляди хора без пари, без професия, без образование и това води до съвременното робство.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.