Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

46% от учителите нямат служебен лаптоп

Онлайн часовете от 1 до 4 клас ще са максимум 20 минути

6 коментара
46% от учителите нямат служебен лаптоп

46% от учителите нямат служебно дигитално средство (лаптоп), с който да могат да работят в или извън образователната институция. Останалите 54% са заявили, че имат служебни лаптопи на разположение за работа от разстояние.

Това сочат резултатите от национално проучване на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" за готовността на образователната система за работа в електронна среда.

Оказва се, че и учениците не са добре осигурени технически – само 38% от тях имат дигитално средство за работа, а останалите имат само телефон или нямат никакво устройство.

В края на септември образователният министър Красимир Вълчев обеща държавата да закупи 80 000 устройства за електронно обучение – 20 000 за учителите и 60 000 за учениците. Това ще стане с европейски средства, но изисква време, тъй като трябва да се проведат съответните процедури по Закона за обществените поръчки.

Според респондентите в проучването на Синдикат "Образование" 43% от училищата имат отлична интернет свързаност, а в 53% от образователните институции мрежовата осигуреност е лоша в повечето класни стаи или съвсем отсъства.

95% от учителите посочват, че плащат с лични средства достъп до интернет, а едва 2% са получили служебни средства за интернет.

Според синдиката оптимистично звучи фактът, че в 74% от училищата има изградена електронна платформа за обучение, в 14% в момента се изгражда и само в 12% няма такава.

44% от педагозите са избрали Microsoft Teams като най-подходяща за работата им платформа, 31% са посочили Google Classroom. 17.4% все още имитират платформи през Shkolo, Viber, Skype, Zoom или Facebook.

Синдикат "Образование" счита, че всички български учители, без изключение трябва да получат служебни лаптопи, за да могат да работят ефективно, също и да превключват, когато е необходимо за работа от разстояние, казаха от организацията.

Синдикатът счита, че трябва да се ускори процесът по запълването на Национална електронна библиотека на учителите с електронни уроци по всички учебни предмети. Учителите следва да се мотивират и им се заплати да предоставят електронните си продукти в нея.

Синдикат "Образование" подкрепя повишаването на броя на разрешените извинени отсъствия по семейни причини. Също трябва да се увеличи и времето за предоставяне на извинителните бележки, съобразно извънредната ситуация. МОН обаче на този етап е против увеличаване на дните за отсъствие по семейни причини с разрешение на класния ръководител от 3 на 15, както предлагат директори на училища.

Междувременно, министерството публикува промени в наредба, според която продължителността на един учебен час при онлайн обучение на ученици от 1 до 4 клас ще бъде 20 минути, в прогимназиалните класове – 30 минути, а от 8 до 12 клас – 40 минути.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. someone
    #6

    А тези пък които имат... то един лаптоп... едно чудо, един приказ... ей сега го донесе това "чудо" на евтината стара техника. 10 минути зарежда Уиндоус 10... още толкова отваря само един браузър...ще падне едно обучение...

  2. Мица
    #5

    Ох, такова нещастие, голямо нещастие! Учителите нямали СЛУЖЕБЕН лаптоп (нещо като началник без СЛУЖЕБНА кола). Те и "със" и "без" , на живо и онлайн, нямат и намерение да научат някого нещо!

  3. tim
    #4

    Профсъюзите се занимават само с разни прос.тотии и нищо смислено. 1. Голяма част от учителите сигурно не знаят какво да правят с тези лаптопи. 2. не е ясно защо сами си плащат интернета. Не трябва ли да водят занятията от училище, от кабинет ...

  4. Н
    #3

    Ами може и да дойде времето на неделните училища от миналия век/вж Под игото и т.н./
    Случайно чух ,ч роители искат да си наемат добра учителка /по български/ за съботно/неделни занимания на децата си,не искатда останат неграмотни.
    Кой знае, по селата кметствата биха могли, при помощ от общините да направят и такова нещо- толкова пустеещи читалища и др. неголеми свободни стаи...
    Докато се задвижи обаче това мислене, и випуските си завършили...
    /Само един тъжен виц /по действителен случай/ -минавам

  5. 15
    #2

    Добр'Утро.... А това и от МОН го знаят, ама се ослушват!

  6. Горскио
    #1

    Е, и? Вместо да преподават лично на учениците си, да прекарват времето си пред лаптопите, сърфирайки по уеба и играейки игри? Учителите трябва да са за пример. И без лаптопи по-добре.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.