Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

500 хил. до август? Доколко верни са прогнозите за жертви на Covid-19 във Великобритания

3 коментара

Към 21 март потвърдените случаи на коронавирус във Великобритания са 3 983, след като 66 976 души са били тествани. Починалите са общо 177.

Според компютърен модел, разработен от Импириъл колидж в Лондон и използван от британското правителство, половин милион души може да починат в страната от коронавирус, ако не бъдат взети превантивни мерки.

Същият модел прогнозира 250 хил. жертви, ако се предприеме стратегия за сдържане, от каквато засега британските власти се отказват, преминавайки към мерки за забавяне на пика на епидемията, предаде Би Би Си.

Именно тези данни накараха правителството да обяви в понеделник, че в страната се въвеждат най-строгите от Втората световна война насам мерки по ограничаване движението на хората. На гражданите бе препоръчано да не посещават ресторанти, пъбове, театри, кина, клубове, фитнес зали и по възможност да работят от къщи. В петък вечерта премиерът Борис Джонсън разпореди ефективното затваряне на всички тези обекти, за да се забави разпространението на вируса.

Макар досегашните мерки за социална изолация да бяха пожелателни и не се спазваха особено стриктно, негативните последици за икономиката са налице – много работни места са заплашени, затворени са училищата, отменят се изпити.

Ако британското правителство иска да избегне гибелта на 250 хиляди човека, то няма друг избор [освен драконовски мерки], каза пред Би Би Си проф. Нийл Фъргюсън, един от водещите епидемиолози в страната, който участва в разработката на модела.

Сега лекарите се надяват, че броят на смъртните случаи няма да надхвърли 20 хиялди при условие, че бъдат приети строги мерки за изолация на хората, каза тази седмица пред парламента Патрик Валанс, главен научен съветник на британското правителството.

Той информира, че във Великобритания всяка година около 8 000 човека умират от обикновен грип. Валанс смята, че числото 20 000 жертви е "ужасно", но при сегашните обстоятелства това е най-добрият изход.

Не биха ли починали по други причини?

Назоваването на подобен брой жертви поразява въображението, но от този модел остава неясно, колко човека биха починали по други причини.

Като се има предвид, че възрастните хора с хронични заболявания са най-уязвимата група, може ли да се смята, че смъртността сред тях би била висока и без коронавирус?

Всяка година в Англия и Уелс по естествен начин си отиват над 500 000 човека, а ако в тази статистика се включат Шотландия и Северна Ирландия, броят им достига 600 000.

Смъртността вследствие на коронавируса не добавя много към това число. По-скоро, повечето от починалите от Covid-19, биха починали и иначе, но по други причини.

Патрик Валанс призна този факт на пресконференция в четвъртък, когато заяви, че статистиката за смъртността от коронавируса ще бъде насложена върху общата статистика за очакваната смъртност. Той обаче отказа да даде оценка за мащабите на това наслагване.

Сравнението с грипа

Предполагаемото количество смъртни случаи от Covid-19, което посочи Валанс – 8 хиляди човека – се отличава от обичайните оценки. Но то е по-голямо от очакваното количество смъртни случаи за която и да е година.

Много хора умират вследствие на грип, но количеството им не отразява броя на хората, непосредствена причина за чиято смърт е станал грипът. Прогнозите за смърт вследствие на коронавируса – 20 хиляди, 250 хиляди и 500 хиляди – се отнасят за смърт, свързвана с коронавируса, но той може и да не бъде причина за фаталния изход.

Изследвания, проведени в други страни, дават на лекарите представа за случаи, при които заболели от Covid-19 умират от последствията на тази инфекция. Но към момента не може да се каже в каква степен именно коронавирусът е станал причина за смъртта.

Нужни са нови изследвания

Върху цялата тази ситуация въздействат, разбира се, и други фактори. Но е ясно, че ако правителствата се откажат от най-строгите мерки, броят на смъртните случаи ще започне да расте бързо.

Авторите на компютърния модел твърдят, че без такива мерки починалите във Великобритания може да достигнат 500 хиляди през август.

Подобни мащаби на смъртността ще предизвикат колапс на здравната система в държавата, което на свой ред ще постави под заплаха живота на още повече хора, на които няма да може да бъде оказана медицинска помощ.

Има обаче и данни, че авторите на модела не са оценили достатъчно способностите на британската здравна система да поеме интензивната терапия на пациенти с коронавирус.

Ръководителят на британската Национална здравна служба Саймън Стивънс заяви след публикуването на модела, че възможностите на системите за интензивна терапия могат да бъдат удвоени.

Този модел не отчита и икономическите и социални последствия от предприеманите от властите мерки, които сами по себе си могат да поставят под заплаха живота и здравето на милиони хора.

Със задълбочаването на кризата във Великобритания, ще бъде необходима повече информация за това колко живота могат да бъдат спасени и какво ще коства това на обществото. Тези данни ще помогнат на правителството да вземе оптимални решения, отбелязва Би Би Си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Естествено
    #3

    Късно господа журнаристи, късно. В България диктатурата е на лице.

  2. Капитан
    #2

    Най накрая една реалистична статия,всъщност този вирус съвсем малко увеличава общата смъртност,ако не от него хората ще починат от нещо друго. На едни хора обаче им трябваше криза и я направиха, след кризата те ще бъдат още по богати.

  3. olele
    #1

    шу стана бре Танасе, нали щяха хърд имюнити да правят, а сега са в брекзит, сега ще видим дали им е толкУз добра здравната система, гадни сенклерчерта

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.