Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

5+1 български изисквания. Скопие готви отговор до дни

Опозицията в Северна Македония очаква, че управляващите ще подпишат нов документ с България

9 коментара
Буяр Османи

Скопие "работи интензивно" по дефинирането на конкретен отговор към София за възможното подписване на двустранен протокол с 5+1 точки, който трябва да помогне за вдигането на българската блокада по пътя на Северна Македония към ЕС.

Македонският външен министър Буяр Осман каза, че се очаква "тези дни да бъде даден отговор на тези предложения, който ще бъде основата за следващия кръг от преговори".

Според него самото обявяване на сформирането на правителство в България ще улесни процеса на преодоляване на отворените въпроси, съобщи "ТВ 21".

"Очакваме определени конкретни стъпки през следващите дни по отношение на обмена на предложения, чакаме среща между експертите от двете министерства, за да се срещнат и евентуално да сближим тези възгледи с възможности за намиране на решение. Ако разбираме тежестта на момента, 14 дни са напълно достатъчни въз основа на това, което направихме досега, за да постигнем споразумение", каза Буяр Османи.

Скопие продължава да се надява, че е възможно България да промени позицията си и да одобри преговорната рамка за ЕС до края на годината, въпреки че София на няколко пъти потвърди, че това няма да стане. Въпреки че спечелилата изборите партия "Продължаваме промяната" заговори за нов подход към македонския въпрос, четирите партии, които преговарят за съставянето на правителство, се разбраха да се следва досегашната българска позиция, изпълнена с червени линии.

Протоколът "5+1" се обсъжда от месеци, като целта е той да съдържа правнообвързващи гаранции за изпълнение на поетите в Договора от 2017 година ангажименти.

В протокола трябва да има ангажимент македонските българи да бъдат записани наравно с останалите народности в Конституцията на Република Северна Македония, да спре фалшификацията на историческата истина, да спре преследването на хората, които се самоопределят като българи в Република Северна Македония, и други.

Засега управляващите в Скопие не показаха, че са готови да изпълнят българските условия, а европейските страни засега не желаят да ги включат в преговорната рамка на Северна Македония, тъй като имат резерви към вкарването на двустранни проблеми на европейско ниво.

Скопие се надява България да се съобрази със силния натиск от ЕК, САЩ и някои европейски държави и да преразгледа позицията си, но към момента няма подобни сигнали. Напротив, има индикации че тази позиция ще се запази и при новото правителство около "Продължаваме промяната".

Председателят на най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицковски смята, че ще се стигне до решение в ущърб на македонските интереси.

"Тъй като не знаят как да решат всичко това, единственият начин за тях е – дайте ни един лист да подпишем някакъв договор, а този договор, чухме от новото парламентарно мнозинство в източната ни съседка, на практика трябва да съдържа "части или всички изречения или глави, които са част от приетата от българския парламент резолюция, която отрича македонската идентичност", каза Християн Мицкоски.

Не е много вероятно обаче и Скопие бързо да склони за подписването на нов документ, като се има предвид силният натиск върху управляващите там.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. fantom
    #9

    Кой им обещавал споразумение по 5 1. Лалов не може ли да им напише кои са те. Винаги, когато има лошо формулирани точки, няма разбирателство. Това, което Скопие трябва Не да подпише, а ДА извърши, не се побира в 5 точки.

  2. Божka
    #8

    Добре би било да ги накарат да променят името ни от сръбското „Бугария“ в европейското Булгария. Това важи и за хървати и словенци, нали са европейци?!

  3. Ощавен маркиз
    #7
    Отговор на коментар #5

    М-не, таваришч. Югаславьия НЕ БЕШЕ членка НА вАРШАВСКИЯ ДАГАВОРь даже. Па, тебе ти се сака и СЕРПьия да улезне в НАТО. Тез продажни "славьянски евреи" сметат, че са фанАле "Моисей и Аллах - за двата шлифера" ... Да ми се прости сквернословието, молим. Съвсем по друг начин седят хисторически- НЕкремльо блюдолизаческите теманета сред горди НАРОДИ. като словенския, хърватския, черногорския, мЪкидонския, албанския, "косовския"... Мда. На Балканя засега /с крупние муки!/ се заформя едно единствено РУБЛЬо-инспирирано

  4. Борис
    #6

    Проблем между държава-член на ЕС и трета страна е проблем на ЕС, а не е "двустранен" предвид основополагащия "принцип на солидарност" в ЕС, а т.нар. "ущърб на македонските интереси" от Мицкоски, всъщност е ущърб на интересите на създателя на македонизма - великосръбския национализъм.

  5. Stefcho Gelev
    #5

    Русия таварищ желае Сърбия и Македония да влезнат в ЕС .Така с Орбан ще имат три гласа в ЕС . А будалите гледат как да им ги подсигорят.

  6. MM
    #4
    Отговор на коментар #1

    И аз си помислих нещо подобно. Подписват и обещават всичко, а дела никакви. Имаме вече опита как едно правителство поема ангажимент, а следващо ги отменя. Какво гарантира, че новите 5 1 не са кампаниен цирк за 2-3 месеца, след което ще си я подкарат по старому? Има договорености, които изискват наблюдение от поне 3-4 години и смяна на поне едно правителство, за да се говори за някаква трайност и ангажираност.

  7. kosta
    #3
    Отговор на коментар #2

    Бъчваров, много ги разбираш ей

  8. bachvarofff
    #2

    Русия има стратегически интерес и ще прави всичко възможно Македония да не влезе в ЕС .
    Империята на злото няма полезни ходове , освен типичните си .
    Путинова Русия вече е активирала агентите си – национални предатели в Македония да сипят злоба срещу България , като по този начин ни поставят в патовата ситуация хем да ги искаме , хем да не ги пускаме в ЕС .
    Империята на злото вероятно има и агенти в БСП и ВМРО . Може би и затова те са толкова крайни .
    САЩ и ЕС не могат да ни принудят да ги пуснем

  9. kosta
    #1

    Нов документ. Тоест няма да изпълнят договора?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.