Икономически растеж от 6% годишно и 61% заетост в края на 2009 г. са заложени в Националната програма за реформи (НПР) 2007-2009 г. Програмата бе представена за публично обсъждане във вторник в столицата. Тя е разработена от екип на Агенцията за икономически анализи и прогнози към Министерството на финансите.
При представянето на тригодишната програма финансовият министър Пламен Орешарски обясни, че програмата е продължение на предприсъeдинителната икономическа програма, в нея приоритети са обновената Лисабонска стратегия на ЕС. Тя е стратегически документ, чиято цел са високи и устойчиви темпове на растеж и заетост, допълни министърът. След обсъждането документът ще бъде доработен и изпратен в Европейската комисия.
В програмата е заложено още достигане на 54% заетост за жените, 37% за възрастните хора, както и спад до 20% на младежката безработица и до 5% на продължителната безработица.
Ще продължат усилията за спазване на строга фискална дисциплина със среден годишен бюджетен излишък от 1-1,5% от БВП, което ще спомогне за намаляване на държавния дълг до 22% от БВП, предвижда програмата.
В нея е записано още ускоряване и завършване на реформите в пенсионното осигуряване и здравеопазването и намаляване на негативния ефект от застаряването на населението.
Според становището на Икономическия и социален съвет, демографската криза е едно от най-големите предизвикателства, защото е свързана и с човешкия капитал. Като проблем председателят на съвета Лалко Дулевски посочени ранното напускане на училище от децата, образованието и квалификационното равнище на населението и недостига на квалифицирана работна ръка. Той смята, че трябва да бъде отделено сериозно внимание и на отрицателните ефекти от миграцията, която досега беше свързана главно с емиграцията, но вече се очаква да стане проблем и имиграцията.
В резюмето на програмата се посочва, че е подготвен и проект на национална здравна стратегия за периода 2007-2013 г., където ще се търси решение на проблема със застаряващото население на България.
Според подуправителя на БНБ Цветан Манчев в програмата трябва да има такива амбициозни цели, каквато е въвеждането на еврото.
Председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България Иво Прокопиев посочи, че 6% растеж не е достатъчно голяма цел, защото в момента без много усилия икономиката ни реализира ръст от 5,5%.Прокопиев смята, че е необходим по-висок от посочения в документа растеж, а реформите в здравеопазването и образованието няма да могат да се реализират поради липса на основни идеи за целта. Прокопиев отбеляза, че енергийната независимост също е важна както като осигуряване с енергийни ресурси, така и като част от националната сигурност.
Орешарски обаче заяви, че програмата трябва да съдържа амбициозни, но реалистични и изпълними цели, а по-висок от заложеният растеж може да бъде наша вътрешна цел.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
4 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
abe kakvi sa tia gluposti-s 0,5%poveche raztej ot segashnia shte ivelichat s blizo 15%zaetosta.ei ia se savzemete malko be!
Всяка една дума. И за растежа, и за здравеопазването (дето нямат ама съвсем никаква идея какво да правят) и за образованието (тоже).Освен това, ако бюджетният излишък беше за погасяване на външния дълг, защо 2 години по ред го харчат за "социални" цели?Лъжат. Нямат намерение да намаляват външния дълг. Имат намерение да харчат безконтролно 2-3млрд всяка година за да си осигурят преизбиране. Да не говорим за увеличаването на вътрешния дълг - печатат облигации като за световно (нали пари не могат заради борда).Абе с 2 думи - още 3 години застой. Това ни предлагат.
не беше ли ибрикчийчето на Черепа?
За три години! Кого ще лъжат с "външната" и "вътрешната" цел? Та после да се самопохвалят, че има преизпълнение?...