Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

60% от българите са щастливи, но също толкова са недоволни от стандарта си на живот

4 коментара
60% от българите са щастливи, но също толкова са недоволни от стандарта си на живот

Близо 60 процента от българите са щастливи. Същевременно горе-долу същият е и делът на онези, които не са доволни от материалното си положение. Това показват данни от проучване на изследователския център "Тренд".

 

Проучването отчита силна зависимост между щастието и възрастта. Най-младите декларират, че са най-щастливи, но с напредването на възрастта процентът на щастливите постепенно намалява.

 

Тези с по-високи доходи и по-високо образование в най-големи дялове посочват, че са щастливи. Когато стане въпрос за удовлетвореност от живота, само 10 на сто от всички българи казват, че са изцяло неудовлетворени от живота си.

 

Проучването е по поръчка на вестник "24 часа" в рамките на общ проект за обществено-политически индекс. Основната цел е всеки месец да се тестват нагласите на българите и да се дава обективна информация за общественото мнение, както по политически, така и по обществени теми.

 

Проучването е представително за пълнолетното население на страната и е проведено сред 1005 души между 3 и 12 ноември 2017 г.

 

Над 60 на сто от българите не са удовлетворени от стандарта си на живот към момента, 54 процента не очакват това да се промени в следващата една година.

Позитивна нагласа за промяна декларират 21 процента от българите, а само 16 на сто смятат, че жизненият им стандарт ще се влоши.

 

Откроява се ясна зависимост по възраст, като по-младите възрастови групи (18-39 г.) са далеч по-оптимистично настроени в посока положителна промяна на жизнения си стандарт за разлика от тези над 60 години, сред които две трети не очакват никаква промяна.

Проучването отчита усещане за сигурност сред българите за собственото им работно място и това на близките. Само 8 на сто очакват някой от работещите членове на домакинството им да бъде съкратен, а 9 на сто смятат, че е вероятно да останат без работа в следващите 12 месеца.

 

От "Тренд" уточняват, че 37 процента от анкетираните не извършват трудова дейност - най-голяма част от тези хора са в пенсионна възраст.

98 на сто от българите могат да купуват редовно хляб, докато 60 процента редовно могат да си позволяват покупка на месо. Всеки пети българин твърди, че има спестени пари.

Половината от българите ще живеят добре, ако имат месечен доход между 1000 и 2000 лв.

 

Желаната заплата е по-скоро адекватна, като се имат предвид реалностите на пазара на труда, коментират анализаторите. За една четвърт от живеещите в столицата, желаният месечен доход е над 2500 лв.

Според данните от проучването на „Тренд“ над една трета от всички българи не биха се обърнали към полицията, а към свои близки, когато имат проблем свързан с личната си сигурност, а 58 процента имат доверие на полицията при решаването на подобен тип проблеми.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. eks
    #4

    60% за едното 60% за противоположното прави 120%

  2. анита хегерланд
    #3

    Това е толкова хубава новина, че дори Корнелия Нинова не може да я вгорчи с агитация и Елена Йончева не може да направи адекватен филм за нещастието на българите?! Щастието е философска категория и варира от позитивност, късмет, задоволеност, до блаженство, единение с висшия смисъл на живота. В тези проучвания трябва да се задълбочи смисъла, който българите му придават сега.

  3. Kaloqn Markov
    #2

    Повечето българи са недоволни и едвам свързват двата края. Това е всеизвестно.

  4. olivera_georgieva
    #1

    Как така съдите за мнението на българите при положение, че сте се допитали до едва 1005 души??? Че на всичкото отгоре и статистика направили... Спрете да се чудите с каква невярна информация да пълните интернет пространството. Процента недоволни е много по-голям. И аз мога да си направя статистика на база 20 човека, от които 100 % са недоволни!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.