Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

64% от българите са затруднени да си плащат сметките

5 коментара
64% от българите са затруднени да си плащат сметките

Поскъпването на живота увеличава дела на европейците, които не могат да си плащат сметките, сочи последното проучване на Евробарометър за Европейския парламент, публикувано в четвъртък. В България ситуацията е двойно по-тежка.

Увеличава се делът на гражданите, които срещат затруднения при плащането на сметки "през повечето време" или "понякога" - от есента на 2021 година общото увеличение по тези два показателя е с 9 процентни пункта - от 30% на 39%.

В България тези показатели са почти два пъти над средните за Европа, като 64% от анкетираните имат затруднения "през повечето време" или "понякога" при плащането на сметки.

"Хората са разбираемо притеснени от нарастващите разходи за живот, тъй като все повече семейства се борят да преживяват с оскъдни средства. Сега е моментът да помогнем с представянето на адекватни мерки: да поставим сметките под контрол, да отблъснем инфлацията и да накараме икономиките ни да растат. Трябва да защитим най-уязвимите в нашите общества", заяви председателят на Европейския парламент Роберта Мецола.

Във всяка държава членка на ЕС повече от 7 на всеки 10 анкетирани са обезпокоени от нарастващите разходи за живот, като най-високи са резултатите в Гърция (100%), Кипър (99%), Италия и Португалия (и двете с 98%).

В България делът на респондентите, които са притеснени от нарастващите разходи за живот, се доближава до най-високите нива с 96%.

На второ място по честота на споменаване на европейско равнище с 82% е заплахата от бедност и социално изключване, следвана от изменението на климата и опасността от разпространението на войната в Украйна и в други държави, които са на трето място с 81%.

Българите посочват на второ и трето място също заплахата от бедност и социално изключване и опасността от разпростирането на войната в Украйна в други държави, съответно с 86% и 85%, докато заплахата от изменението на климата остава по-назад с 69%.

Само една трета от европейците са доволни от мерките, предприети от техните национални правителства или от ЕС за справяне с нарастващите разходи за живот.

Последиците от кризата в различни области на живота се усеща все по-отчетливо. Почти половината от населението на ЕС (46%) заявява, че жизненият им стандарт вече е понижен поради последиците от пандемията от Covid-19, агресивната война на Русия срещу Украйна и кризата с разходите за живот. Други 39% все още не са усетили понижаване на жизнения си стандарт, но очакват това да се случи през следващата година, което е мрачна перспектива за 2023 г.

Данните за България по тези показатели сочат, че според 53% от хората жизненият им стандарт вече е понижен, а други 28% очакват това да се случи през 2023 г.

В същото време настоящите кризи и особено войната на Русия срещу Украйна засилват подкрепата на гражданите за ЕС: 62% от респондентите смятат, че членството в ЕС е "нещо добро", което представлява един от най-високите резултати от 2007 г. насам.

Делът за България по този показател е много по-нисък – 49%, с което тя попада сред държавите членки с най-ниски равнища по този показател (Италия и Румъния с 46%, Словакия – 44%, Гърция – 43% и Австрия – 42%).

Две трети от Европейските граждани (66%) смятат, че членството на страната им в ЕС е важно, а 72% са на мнение, че страната им е спечелила от членството си в ЕС.

Данните за България сочат, че 54% от анкетираните смятат, че членството им в ЕС е важно, докато 60% от тях посочват, че България е спечелила от членството си в ЕС, което я поставя на предпоследно място сред държавите членки и по двата показателя - съответно преди Словакия (48%) и Австрия (55%).

В този контекст идеята за "мир" се завръща в съзнанието на гражданите като една от ключовите и основополагащи причини за съществуването на ЕС: 36% от европейците вярват, че приносът на Европейския съюз за поддържане на мира и укрепване на сигурността са основните предимства на членството в ЕС, което представлява увеличение с 6 процентни пункта от есента на 2021 г.

За 53% от българските респонденти най-голямото предимство от членството в ЕС е, че съюзът предоставя на българите нови възможности за работа, с което страната попада в една група с Хърватия (51%), Словакия (43%), Унгария (40%), Румъния (39%), Чехия (38%) и Естония (38%). Следващите по важност ползи от членството в ЕС за българските респонденти са по-доброто сътрудничество между България и другите държави членки (33%), както и поддържането на мира и укрепването на сигурността (29%).

Проучването на Евробарометър за есента на 2022 г. е осъществено за Европейския парламент от Института за пазарни проучвания "Кантар" (Kantar) между 12 октомври и 7 ноември във всички 27 държави членки на ЕС. To е проведено лице в лице, с видео интервюта (CAVI), използвани допълнително в Чехия и Дания, като са реализирани 26 443 интервюта. Средните данни за ЕС са претеглени според броя на населението във всяка държава членка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. jivka65
    #5

    Но пък като видиш колите, които се карат и телефоните, които разцъкват...оставаш с друго впечатление.

  2. .tеxt
    #4

    Както знаем 80% са затруднени да си напишат името, пък вие чак сметки да плащат... :)

  3. Коментарът е изтрит в 19:36 на 12 януари 2023 от автора.
    #3
  4. ABV
    #2

    Най-просещите европейски нации zадунайските циганистанци и гърците най-малко одобряват подкрепата за героичният народ на Украйна!

  5. ABV
    #1

    zадунайски циганистан - нация от иzроди!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.